Kapat
GSM Operatörleri Neden Deprem Anında Servis Dışı Kalıyor?
Teknoloji 0

GSM Operatörleri Neden Deprem Anında Servis Dışı Kalıyor?

Türkiye’nin kanayan yarası olan telefon operatörleri deprem gibi olaylarda hizmet verememesi ile meşhur olur hale geldi. Kullanıcıların sıkça şikâyet ettiği bu konu her acı depremde dile getirilse de hala bir aksiyon alınılabilmiş değil. Biz de bu yazımızda GSM operatörleri nedir, çekim gücü şikayetleri, neden hizmet veremiyorlar gibi kullanıcıların sorularını dile getirdik ve bunlara çözüm aradık.

GSM Operatörleri Nedir?

Bugün neredeyse 81 milyon kişinin bildiği ve aktif olarak kullandığı operatörler, GSM operatörleri denildiğinde bazen kafa karışıklığına neden olabiliyor. GSM operatörleri konusunda fikir karmaşası yaşayan kişilerin aslında bu soruları ise oldukça kolay yanıt bulunacak türden. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi başlıca operatörlerin genel adına GSM operatörleri deniliyor. Bazı kişiler GSM operatörlerine alternatif olarak telefon operatörleri demeyi de uygun buluyor.

GSM Operatörleri Çekim Gücü Şikâyet

Türkiye’de hizmet sağlayan telefon operatörlerinin en çok şikâyet edilen konularından bir tanesi de sundukları çekim gücü oluyor. Telefon operatörleri çekim gücü ile bugüne kadar şikâyet konusu olduğu gibi bugünden sonra da olmaya devam edecek gibi görünüyor. Operatörler bu konudaki şikayetleri en aza indirmek adına yatırımlarını büyük ölçüde arttırsalar da pek çok bölgede hala iyi seviyede hizmet alınamamasından şikâyet ediliyor. Bu sorunun ne zaman çözüm bulacağı bilinmese de kullanıcılar sorun ortadan kalkana kadar şikâyet etmeye devam edecekler gibi görünüyor.

Telefon Operatörleri Neden Çöküyor?

Yazımızın ana konusu olan telefon operatörleri neden çöküyor sorusunun cevabı şirketlerin maddi çıkarlarında gizleniyor. Operatörler mobil ve ev interneti noktasında yatırımlarına hız verseler de bazı noktalarda hala yetersiz kalabiliyorlar. Bugün Türkiye’nin birçok yerindeki evde fiber internet bulunmazken az da olsa bazı bölgelerde 4G’nin çekmediği gibi durumlarla karşılaşmak da mümkün olabiliyor. 5G teknolojisinin adım adım yaklaştığı bu yıllarda hala bazı bölgelerde 4G hizmetinin sunulmuyor olması ise büyük bir eksiklik olarak değerlendirildiğini belirtmekte fayda var. Bu bölgelerde yaşayan kişilerin internet erişiminde büyük bir kayıp yaşarken çekim gücü konusunda da sorunlarla mücadele ediliyor.

Bundan bir süre önce bazı illerde şehir merkezinde dahi düzgün internet bağlantısının sunulmadığını hatırladığımızda aslında bu durumun pek de yadırganamayacak olduğunu görmek de mümkün hale geliyor. Kullanıcıların en çok şikâyet ettiği konulardan bir diğeri olan deprem gibi olaylarda yaşanan kesintilerin nedenini de yine şirketlerin maddi çıkar ilişkileri ile açıklamak ise olağan. Elâzığ, İstanbul gibi büyük depremlerin yaşandığı durumlarda operatörlerin çoğu zaman servis dışı kaldığını hatırlatalım. Bu gibi durumlarda empati ile deprem bölgesinde bir yakınınızın bulunduğunu da hayal ettiğinizde aslında ne kadar kötü bir senaryo olduğunu açıklamak pek zor olmasa gerek.

Servis Dışı Sorunu Nasıl Çözülür?

Peki bu sorun nasıl çözülür? Ortada bir olumsuz senaryo konuşulurken bunu eleştirmenin yanında çözüm yolları sunmak ve bunların üzerinde tartışarak bu çözümleri daha da iyileştirmek de aslında oldukça önemli konulardan bir tanesi. Zira sorunu çözmektense operatörleri sürekli olarak eleştirmek bir çözüme ulaştırmayacağı gibi operatörlerin de bu noktada üzerlerine büyük bir sorumluluk yüklenmekte. Sonuç olarak Türkiye’de milyonlarca kullanıcı ciddi fiyatlar ödeyerek operatörlerden hizmet alıyor ve operatörlerin bu ücret karşılığında nasıl bir hizmet sunduğu tartışma konusu.

Sorunun çözümü ise aslında oldukça basit. Operatörlerin bu senaryo için bu aşamada iki farklı çözüm metodu bulunsa da bunların geliştirilmesi ve çoğaltılması mümkün. Bu gibi durumda akla gelen ilk çözüm yolu baz istasyonlarının kapasitelerini arttırarak daha fazla bağlantıyı kaldırabilecek hale gelmesiyken bir diğer çözüm önerisi ise deprem gibi durumlarda hızlı bir şekilde aksiyon alınarak gezici bas istasyonlarının devreye alınması olarak karşımıza çıkıyor. İkinci çözüm yolu daha önce operatörlerin vadettiği huşulardan bir tanesi olsa da henüz bu konuda bir aksiyon alınabilmiş değil. Yeni bir felaket yaşanmadan operatörlerin bu konuda alacağı atağın ne olacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir