Kapat
Haberler 0

Mobil İşletim Sistemi Kullanım Oranları Açıklandı!

Mobil işletim sistemi kullanım oranları açıklandı! Araştırma şirketi Statista tarafından paylaşılan veriler, akıllı telefon dünyasının iki önemli işletim sistemi olan Android ve iOS’un kullanım oranlarını ortaya koydu. Kullanıcıların da en çok kıyasladığı bu iki işletim sistemine ait kullanım oranları artık pek çok tartışmaya nokta koyacak gibi görünüyor.

Telefonların bugünkü kadar akıllı olmadığı yıllarda neredeyse her telefon üreticisi kendisine ait bir işletim sistemine sahipken günümüzde bu sayı ikiye kadar düştü. Artık dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden ikisi olan Google ve Apple’ın sahip olduğu Android ve iOS işletim sistemleri akıllı telefonlarda kullanılan en yaygın işletim sistemleri olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya bu işletim sistemlerinin kullanım oranları ne? Gelin buna yakından bakalım.

Mobil İşletim Sistemi Kullanım Oranları Açıklandı!

Almanya merkezli araştırma şirketinin verilerine göre 2014 yılından bugüne en çok tercih edilen işletim sistemlerinin grafiğine ulaşabiliyoruz. Grafiği incelediğimizde ise Android’in %87 ile en çok tercih edilen işletim sistemi olduğunu görürken bu işletim sistemini takip eden bir diğer yazılım ise %13 ile iOS oluyor. Ülke bazlı olarak mobil işletim sistemlerinin kullanım oranlarını incelediğimizde ise iOS’un en yaygın olarak Japonya ve ABD pazarında tercih edildiği görülüyor. Bu işletim sisteminin en az kullanıldığı ülkelerden bir tanesi ise Hindistan oluyor.

Ülkeler arasındaki bu devasa farklar iPhone’un fiyatlandırmasından kaynaklanıyor. Fiyatların ve vergilerin yüksek olduğu ülkelerde iOS kullanım oranlarında büyük bir düşüş gözlemlenirken gelir durumun daha iyi olduğu ülkelerde iPhone’un yaygınlaştığı görülebiliyor. Bu duruma en çok etki eden unsurlardan bir tanesi de ithalat vergisinin bazı ülkelerde oldukça yüksek olması oluyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir