Kapat
4 Sebepte Katlanabilir Telefonlar Neden Bu Kadar Pahalı?
Mobil 0

4 Sebepte Katlanabilir Telefonlar Neden Bu Kadar Pahalı?

Her geçen gün gelişmeye ve değişmeye devam eden akıllı telefon dünyasının kullanıcılara sunmuş olduğu yeniliklerden bir tanesi de katlanabilir telefonlar oluyor. Etkileyici tasarımları ve yüksek fiyatları ile dikkatleri üzerine çeken bu telefonlara şimdilik ulaşılması oldukça güç. Peki, katlanabilir telefonlar neden bu kadar pahalı? İşte herkesin merak ettiği bu sorunun 4 ayrı sebepte yatan cevabı!

Akıllı telefonlar geçmişten günümüze bilgisayarlar ve daha birçok teknolojik üründekine benzer olarak günden güne büyük bir değişim içerisinde oldular. Bu değişimlerden en büyüğü ise eskiden bir orta boy çanta kadar olan, işlevsiz ve kaba telefonların avuç içine sığacak kadar küçülmeleri ve yeni fonksiyonları ile akıllı takısını almaları oldu. Her ne kadar artık akıllı telefon dünyasında küçük modellerden çok büyük ekranlı seçenekler öne çıksa da bir zamanlar markaların en çok övündükleri nokta bir akıllı telefonu ne kadar küçük yapabildikleriydi. Ancak artık katlanabilir telefonların dönemi başladı…

Tasarımları ve fonksiyonları ile yeni dönem katlanabilir telefonların olsa da yüksek maliyetlerin ve yeniliğin getirmiş olduğu fiyat politikası hiç de katlanılabilir türden olmadı. Çoğu kişinin satın alamayacağı, pek çok kişinin ise hayalini dahi kuramayacağı bu akıllı telefonlar çıktığı günden bu yana yalnızca haberlerde okunacak cinsten olmaya devam etti. İnsanların aklındaki sorulardan bir tanesi de katlanabilir telefonlar neden bu kadar pahalı oldu. İşte pek çok kişi gibi sizin de düşündüğünüz bu sorunun cevabı.

Katlanabilir Telefonlar Neden Bu Kadar Pahalı?

  • Sancılı AR-GE süreci
  • Ayrıcalık peşinde olan markalar
  • Abartılı özellikler

Sancılı AR-GE Süreci

Akıllı telefon dünyası için henüz çok yeni olan katlanabilir telefonlar öne çıktığı katlanabilir yapıları nedeniyle yeni geliştirilmekte olan akıllı telefonlara kıyasla çok daha sancılı bir araştırma, geliştirme ve inovasyon sürecinden geçiyor. Her yeni teknolojide olduğu gibi ürünün üretim bandına gelene kadarki süreçte geçen bu çalışmalar hayli maliyetli ve zaman alıcı oluyor. Bu süreçte ortaya çıkan hatalı ürünleri de düşünürsek kaybedilen zaman ve paranın aslında katlanabilir telefonlar neden bu kadar pahalı sorusuna net bir cevap verdiğini görmemiz mümkün.

Katlanabilir akıllı telefonların ekranlarında cam yerine birden fazla koruyucu katman kullanarak koruma sağlanmaya çalışılıyor. Bu durum hem üreticiler hem de kullanıcılar için pek alışılmış bir durum olmadığından dolayı nasıl bir etki göstereceği pek tahmin edilemiyor. Bunun yanı sıra katlanabilir telefonların yine en önemli parçalarından bir tanesi olan menteşeler de günden güne geliştirilmeye devam ediyor. Tahmin edersiniz ki binlerce, on binlerce açıp kapatmaya dayanacak ve akıllı telefonda kullanılacak kadar küçük bir menteşe üretmek pek de kolay olmasa gerek. İşte tüm bunlar bu yazıyı okumanıza neden olan sorunun yalnızca 4’te 1’lik kısmını açıklıyor.

Katlanabilir Telefonlar Neden Bu Kadar Pahalı? Üretim Bandındaki Sınırlamalar

Zorlu bir araştırma, geliştirme ve inovasyon sürecinden geçen katlanabilir telefonlar üretim bandında yerini almışken sorunlar bu noktada da baş göstermeye devam ediyor. Akıllı telefon üreticileri aslında gelirlerinin önemli bir kısmını yüzbinlerce akıllı telefon üreterek seri üretimden elde ediyor. Katlanabilir telefonlarda ise henüz çok yeni bir teknoloji olması nedeniyle seri üretime geçilemiyor. Bu durumun nedenlerinden bir tanesi de ürünün kullanıcılar tarafından nasıl bir ilgiyle karşılanacağının bilinmemesi oluyor. İşte tüm bu nedenlerin bir araya gelmesi sonucunda katlanabilir telefonu pahalı yapan nedenlerden bir tanesi de açıklanmış oluyor.

Ayrıcalık Peşinde Olan Markalar

Geçmişte olduğu gibi bugün de bir teknolojiyi geliştiren ilk firmalar her zaman ayrıcalık peşinde olmaya devam ediyor. Katlanabilir telefonları geliştiren akıllı telefon üreticilerine baktığımızda Xiaomi, Huawei ve Samsung isimleri karşımıza çıkarken markalar her ne kadar modellerini rakiplerinin altında bir fiyatlandırma ile sunmayı hedeflese de henüz sayılı firmanın sektörde yer alması nedeniyle fiyatı aslında bu firmalar belirliyor. Katlanabilir telefonları üreten firmaların sayısı artmadığı sürece bu yüksek fiyatlandırmalar da devam edecek gibi görünüyor.

Katlanabilir Telefonlar Neden Bu Kadar Pahalı? Abartılı Özellikler

Samsung Galaxy Fold modelinden örnek vermek gerekirse marka katlanabilir telefon sektörünün ilk ürünlerinden bir tanesi olan Fold modelinde 5 kamera, 12 GB RAM ve 5G desteği bulunuyor. Henüz seri üretime geçmeyen ve sınırlı sayıda satışa sunulacak bir model için tüm bu özelliklerin gerekenden fazla olduğunu söylesek sanırım pek yanlış olmaz. İşte tüm bu özelliklerin ilerleyen süreçte model seri üretime geçtiğinde eklenmesi maliyet ve işçilik açısından avantajlı olabilir.

Peki tüketiciler katlanabilir telefonları ne zaman satın alabilecek? Huawei CEO’su Richard Yu, katlanabilir telefonlar birkaç yıl içerisinde bin doların altında piyasada yerini alacağını ve amaçlarının bu modelleri 500 ila 1000 dolar arasında fiyat etiketiyle satışa sunmak olduğunu ifade etti. Biz de Richard Yu gibi katlanabilir telefonların birkaç yıl içerisinde normal fiyatlandırmalar ile kullanıcılara sunulacağını düşünmekteyiz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce katlanabilir telefonlar ucuzlayacak mı?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir