Kapat
Fazlaca Kirlenmiş Olan Oyun Kolu Nasıl Temizlenir?
Oyun 0

Fazlaca Kirlenmiş Olan Oyun Kolu Nasıl Temizlenir?

Oyuncuların vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan oyun konsollarının kontrolcüleri zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak kirlenebilmektedir. Toz ve kire maruz kalan oyun kolları hem kullanım esnasında ellerinizin rahat etmemesine neden olurken hem de görüntü anlamında olumsuz bir izlenim bırakır. Tasarımları ile son derece şık olan bu oyun kontrolcülerinin pek çok kişi gibi siz de kirlenmesini istemezsiniz. Peki fazlaca kir ve toz barındıran bir oyun kolu nasıl temizlenir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son derece yaygın olan COVID-19 salgın hastalığı, 2020’nin sonuna yaklaşırken hala hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Her geçen gün daha fazla kişinin etkilendiği hastalık, tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de etkisini göstermeye devam ediyor. Hastalıktan korunmak için sosyal izolasyonun sağlanması gerekirken evlerine kapanan vatandaşların bazıları ise vakit geçirmek için oyun konsollarını tercih ediyor. Hal böyle olunca her zamankinden daha fazla kullanılan oyun kolları da hiç olmadığı kadar kir ve toza maruz kalıyor.

Oyun kolları çoğunlukla atıştırmalık birşeyler yendiği esnada kullanılması halinde yoğun bir şekilde kirlense de uzun süre bu kontrolcüleri ele almamak da tozlanmasına neden oluyor. Bu durumda en iyi tercih oyun konsolunu ve kontrolcülerini belirli aralıklarla temizlemek oluyor. Eğer oyun kolunuz yoğun bir şekilde kirlenmişse bu durumun çözümü rehberimizin içerisinde yer alıyor. O halde hazırsanız oyun kolu nasıl temizlenir gelin daha detaylı inceleyelim.

Önemli Uyarı: Popüler oyun konsolu üreticisi Xbox ve Nintendo, oyun kontrolcülerinin temizlenmesi esnasında herhangi bir sıvı temasından kaçınmanızı ve alternatif yollarla kollarınızı temizlemenizi söylüyor. Oyun dünyasının bir diğer önemli ismi Playstation her ne kadar bu konuda bir açıklama yapmamış olsa da benzer yapıda olmaları sebebiyle Playstation kontrolcüleri için de temizlik esnasında sıvı kullanımından kaçınmanızı tavsiye edebiliriz. Rehberimiz ışığında yapacağınız temizlik işlemleri sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü durumdan sizin sorumlu olduğunuzu belirtmek isteriz.

Fazlaca Kirlenmiş Olan Oyun Kolu Nasıl Temizlenir?

Gereken Malzemeler

 • Kürdan
 • Tüy bırakmayan pamuk veya bez
 • Diş fırçası veya pamuklu çubuk
 • İsteğe bağlı sprey kutusu
 • İsteğe bağlı dezenfektan mendil
 • İsteğe bağlı bulaşık deterjanı
 • İsteğe bağlı su

Temizlik İşlemleri

 • İlk olarak oyun kolunu kapatın, varsa aksesuarlarını ve kablosunu çıkartın. Oyun kolunun uyku moduna geçmediğinden, tamamen kapandığından emin olmadan sonraki adıma geçmeyin. Eğer Nintendo Switch’inizi temizliyorsanız iki kolu ve oyun kasetini çıkartmayı mutlaka ihmal etmeyin.
 • Elinize aldığınız kürdan yardımı ile erişebildiğiniz tüm boşlukların içerisindeki kirleri çıkarmaya ve temizlemeye gayret gösterin. Mümkün olduğunca kürdanın girebileceği tüm boşlukları temizleyin, kürdanın ucu sivri olması nedeniyle boşlukları fazla zorlamamaya dikkat edin aksi takdirde kontrolcüye zarar verebilirsiniz.
 • Kürdanla işiniz bittikten sonra bu sefer de kulak çöpü ya da bir diş fırçası yardımıyla gövdedeki ve tuşlardaki boşlukları temizleyin. Bu işlem esnasında daha yumuşak yapısı nedeniyle kulak çöpünü tercih etmeniz daha doğru bir seçim olabilir. Eğer bu adım için diş fırçası kullanıyorsanız temizlik esnasında kontrolcüye zarar vermemek için daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.
 • Ulaşılması zor kısımları temizledikten sonra bu kez de fiber ya da toz bırakmayan bir bez ile kontrolcüyü silin. Bu işlemin ardından hala kontrolcünüzün tam anlamıyla temiz olmadığını düşünüyorsanız artık işleme bağlı adımlara geçiş yapabilirsiniz.
 • Eğer bir dezenfektan mendile ulaşma şansınız yoksa az miktarda bulaşık deterjanı ile yine az miktardaki suyu yavaşça karıştırın. Karışım esnasında suyu köpürtmemeye özen gösterin. Eğer dezenfektan mendile sahipseniz bu adımı atlayabilirsiniz.
 • Daha detaylı bir temizlik için hazırladığınız deterjanlı suya kulak çöpünün bir tarafını batırın, ardından kulak çöpünün emdiği fazla suyu sıkarak tekrar kâseye boşaltın. Akabinde hazırladığınız karışımı boş bir sprey kutusuna boşaltarak beze sıkabilirsiniz.
 • Deterjanlı kulak çöpü ve bez yardımı ile oyun kolunuzu detaylı bir şekilde temizleyin. Bezinizin ve kulak çöpünüzün fazla ıslak olmamasına, kontrolcünüze zarar vermemesine büyük önem gösterin.
 • Detaylı temizlik işleminiz bittiğinde kuru bir bez yardımıyla kontrolcünüzün her noktasını kurulayın ve temizlendiğinden emin olun.

Oyuncuların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan oyun kolu nasıl temizlenir sorusuna bu rehberimiz ile cevap aradık. İçeriğimizi beğendiyseniz görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir