Kapat
Wi-Fi Sinyal Güçlendirici Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İnternet 0

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternet servis sağlayıcınız tarafından size ücretsiz olarak sunulan ya da kendi satın almış olduğunuz modem, büyük ve sinyal dalgalarının yayılması zor evlerde yeterli performansı sunamayabilir. Bu gibi durumlarda interneti evin her noktasına ulaştırmak için Wi-Fi sinyal güçlendiriciler tercih edilmelidir. İşte Wi-Fi sinyal güçlendirici kurarken dikkat etmeniz gerekenler!

Artık neredeyse her evde olan internet abonelikleri, internet servis sağlayıcınızdan evinize ulaşana kadar büyük bir yol katetmektedir. Bu noktada internet aboneliğinizin türüne göre bağlantı kablolarınızın türü değişmekte bu da doğrudan hızınızı belirleyen unsur olmaktadır. Altyapınızın geliştirilmesi için internet servis sağlayıcınıza talep iletmek dışında yapabileceğiniz pek bir şey olmasa da evinizin içerisinde interneti daha iyi hale getirmeniz mümkündür.

Ev içerisinde farklı noktalara yerleştirilen ve erişim alanını genişletmeye yarayan Wi-Fi güçlendiriciler günümüzde eskiye kıyasla çok daha popüler hale gelmiştir. Özellikle büyük ve sinyal dalgalarını engelleyecek çok sayıda cisme sahip evlerde tercih edilen menzil genişleticiler iş yerlerinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Modem kurulumunda olduğu gibi Wi-Fi sinyal güçlendirici kurulumunda da dikkat edilmesi gereken huşular bulunmaktadır. Doğru olarak yerleştirilmeyen menzil genişleticiler en iyi performansı veremeyebilirler.

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici İçin Doğru Yeri Tespit Edin

Modem kurulumunda olduğu gibi Wi-Fi sinyal güçlendirici kurulumunda da dikkat etmeniz en önemli şey menzil genişleticiyi ev ya da iş yerinizin hangi noktasına yerleştireceğinizdir. Doğru olarak konumlandırılmayan menzil genişleticiler görevlerini yerine getiremez ve sizi sonuca ulaştıramazlar. Wi-Fi sinyal güçlendiricinizi doğru olarak yerleştirebilmek için ilk olarak doğru bir analiz yapmanız gerekmektedir.

Bunun için ilk olarak evinizin hangi noktalarına internetin ulaşmadığını tespit etmeli ve bu noktaların modeme uzaklığını değerlendirmelisiniz. Ardından Wi-Fi sinyal güçlendiricinizi internetin ulaşmadığı nokta ile modeminizin tam orta noktasına yerleştirmelisiniz. Bu sayede modemden dağıtılan internet bağlantınızı artık evin her yerinde kullanabilirsiniz. Menzil genişleticilerin kurulumunda yapılan en büyük hatalardan bir tanesi cihazı iki yerin ortasına değil internetin çekmediği noktaya yerleştirmektir.

Çok Katlı Ev ve İş Yerlerinde Modemi ve Wi-Fi Sinyal Güçlendiriciyi Aynı Hizaya Yerleştirin

Modemin tek başına interneti dağıtmakta başarılı olmadığı yerlerden bir tanesi de çok katlı ev ve iş yerleridir. Wi-Fi sinyal güçlendiricinin konumlandırmakta en çok zorluk çekildiği noktalardan bir tanesi de yine bu yapılardır. Bu tip yerlerde menzil genişleticinin her katta modem ile aynı hizada konumlandırılması tercih edilebilecek en doğru yöntemdir. Bu yöntem ile birlikte neredeyse her katta bir modem varmış gibi internet performansı almanız mümkündür. Aynı katta da internet bağlantı problemi yaşayan kişiler yine iki farklı cihaz daha alarak aynı konumlandırma ile birlikte bir modem ve üç Wi-Fi sinyal güçlendirici ile birlikte mükemmel bir bağlantıya sahip olabilirler.

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler: Sinyali Emecek Nesnelerden Kaçının

Wi-Fi sinyal güçlendirici kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli huşulardan bir tanesi de ev ve iş yerinizde sinyalleri emecek nesnelerden kaçınmaktır. İnternet, ses ve ışık ile benzer şekilde aynalar, metal parçalar karşısında daha fazla yayılırken duvarlar, dolaplar, yataklar ve koltuklar karşısında ise emilmektedir. Bu nedenle modemi ve Wi-Fi sinyal güçlendiriciyi yerleştirdiğiniz noktada bu gibi olumsuz etkenlerin bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici İçin İsim Seçimi

Wi-Fi sinyal güçlendirici kullanan pek çok kişi cihazların isim ve şifrelerini modem ile benzer hatta aynı şekilde tercih etmektedir. Bu durum ev içerisindeki kullanıcılara pratiklik sağlıyor gibi görünse de bilgisayar, akıllı telefon ve internete bağlanan diğer tüm cihazların kafasını karıştırıyor olabilir. Bu nedenle menzil genişleticinizin adını modeminiz ile birebir aynı şekilde kullanmamak internet bağlantı performansınıza olumlu etki edebilir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir