Kapat
Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz 5 İnternet Sitesi
İnternet 0

Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz 5 İnternet Sitesi

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte neredeyse artık günümüzde her cihaz internete bağlanabiliyor. Hal böyle olunca çeşitli güvenlik açıkları da bilgisayarımızı tehdit eder hale geliyor. Bir dosya indirmek istediğinizde kimi zaman çok güvenli bir kaynak kullanmıyorsanız acaba içerisinde virüs var mı sorusunu aklınıza getirmiş olabilirsiniz. Peki bunu nasıl anlayabilirsiniz? İşte online virüs taraması yapabileceğiniz 5 internet sitesi!

Tarayıcınız yardımıyla online virüs taraması yapabileceğiniz internet siteleri bilgisayarınızdaki bir dosyayı kontrol edebildiği gibi dosyayı bilgisayarınıza hiç indirmeden de virüs taraması yapabiliyor. Bu sayede tüm tehditleri ortadan kaldıran bu internet siteleri güvenli bir kaynaktan indirme işlemi yapmadığımız pek çok durumda son derece faydalı oluyor. Bu internet sitelerinin dezavantajları ise çoklu dosya taratamamanız ve bazı sitelerde ücretsiz olarak sınırlı sayıda dosya yükleyebilmeniz oluyor.

Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz 5 İnternet Sitesi

VirusTotal

Online virüs tarama siteleri denildiğinde ilk akla gelen isimlerden bir tanesi çoğu zaman VirusTotal oluyor. Kullanım kolaylığı ve köklü geçmişi sebebiyle pek çok kişi tarafından bilinen ve kullanılan bu servis dosyalarınızı güvenli bir şekilde analiz etmenize olanak sağlıyor. RAR ve ZIP formatı başta olmak üzere arşiv dosyalarını taratabileceğiniz sistem birçok dosya formatını da destekliyor. Chrome, Microsoft Edge ve Firefox tarayıcılarından bir tanesini kullanıyorsanız VirusTotal eklentisini kullanarak internet sitelerinde gezinirken güvenliğinizi de elden bırakmamış oluyorsunuz.

Bununla da yetinmeyen internet sitesi e-posta üzerinden onlara gönderdiğiniz dosyanın virüs taramasını yapabiliyor, Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız mobilde de virüs taraması yapmaya devam ediyor. Online virüs tarama konusunda en iyi performans gösteren sitelerden bir tanesi olan VirusTotal’in olumsuz özelliği ise tek seferde en fazla 550 MB’a kadar dosya yükleyebiliyor olmanız. Ancak bu değer kontrol etmek isteyeceğiniz pek çok dosyanın boyutundan daha fazla olduğu için endişelenmenize gerek olmadığını düşünüyoruz.

MetaDefender Cloud

Online virüs tarama siteleri arasında en iyi sonucu veren platformlardan bir tanesi olan MetaDefender Cloud, verdiği keskin ve net sonuçlar ile biliniyor. Dosyalarınızı aralarında oldukça popüler isimlerin de yer aldığı toplam 30 farklı virüs tarama filtresinden geçiren internet sitesi, pek çok diğer sitenin aksine EXE ve 7Z formatındaki dosyaları da destekliyor. Yalnızca bununla da sınırlı kalmayan internet sitesinde fotoğraf, video gibi medya öğelerini taratmanız da mümkün. MetaDefender Cloud’ın en önemli dezavantajı ise tek seferde yalnızca bir dosya yükleyebilmeniz ve bu dosyanın boyutunun 140 MB ile sınırlandırılması oluyor.

Avira

Pek çok bilgisayar kullanıcısının adını en az bir kere duyduğu Avira, köklü ve uzun bir geçmişe sahip olduğu bilgisayar programı hayatından şimdi de internet sitesine taşınıyor. Listemizde yer alan diğer internet siteleriyle benzer çalışma mantığına sahip olan Avira’nın farkı dosyaları yalnızca kendi filtresinden geçirmesi oluyor. Aynı anda birden fazla dosya yüklemek isteyenlerin tercih edebileceği bu internet sitesinde toplam boyutu 50 MB olacak 5 farklı dosyayı yüklemeniz mümkün. Avira’da VirusTotal gibi e-posta adresine gönderdiğiniz dosyaları tarayıp sonucunu iletebiliyor ancak Avira’nın sonuçları size ulaştırması için e-posta adresinizi vermeniz gerekiyor.

Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz 5 İnternet Sitesi: Kaspersky VirusDesk

Anti virüs programları arasında önemli bir yere sahip olan ve uzun yıllar popülerliğini korumayı başaran Kaspersky’nin internet üzerinden virüs taraması yapabilen uygulaması Kaspersky VirusDesk ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Son derece basit ve kullanışlı yapısı sayesinde dosyalarınızı hızlı bir şekilde taratabileceğiniz bu internet sitesinde URL yoluyla dosya yüklemeniz de mümkün. Tek seferde yalnızca 50 MB’a kadar dosya yükleyebileceğiniz Kaspersky VirusDesk, diğer sitelere göreyse daha hızlı bir tarama işlemi gerçekleştiriyor. Kaspersky’nin kendi ürünü olmasıyla da güven veren platform tercih edebileceğiniz online virüs tarama sitelerinin başında geliyor.

FortiGuard Online Scanner

Listemizin son sırasında yer alan FortiGuard Online Scanner, kullanımı en basit online virüs tarama sitesiyken tek seferde en fazla 10 MB’lık dosyalar tarayabilmesi nedeniyle rakiplerinin bir adım gerisinde yer alıyor. Yine de hızlı taramalar için tercih edilebilecek bu internet sitesinde maalesef onu rakiplerinden ayıracak herhangi bir özellik bulunmuyor. Dosyalarınızı yükleyerek hemen tarama işlemine başlayabileceğiniz sitede her şey son derece basit bir şekilde kullanılabiliyor.

Online virüs taraması yapabileceğiniz 5 internet sitesi yazımızın sonuna geldik, peki siz bu gibi durumlarda hangi internet sitesini kullanıyorsunuz?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir