Kapat
PC Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?
Donanım 0

PC Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Çok sayıda donanım parçasını bünyesinde barındıran bilgisayarlar yüksek ısıya karşı oldukça hassas ve kırılmaya müsaittirler. Özellikle ağır işlem gücü gerektiren video montaj ya da oyunlarda yüksek sıcaklık değerlerine ulaşan bilgisayarların ısılarının kontrol altında tutulması büyük önem arz etmektedir. Pek çok bilgisayar kullanıcısı cihazının sıcaklık değerlerini nasıl ölçeceği konusunda bilgi sahibi değildir. Peki, PC sıcaklığı nasıl ölçülür?

Her bilgisayarın donanım özellikleriyle doğru orantılı olan bir işlem kapasitesi vardır. Kullanıcıların yüksek güce ihtiyaç duyan işlemler ile bu sınırları zorladığı durumlarda cihazları ısınabilir ve bu durum kontrol altına alınmazsa bilgisayarınız zarar görebilir. Bununun için bilgisayarınızın sesini dinlemekte ve sıcaklık değerlerini sürekli olarak kontrol etmekte fayda vardır.

PC Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Bilgisayar sıcaklığını ölçmenizi sağlayan pek çok program bulunmakta ve bunların çoğu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Listemizde yer alan ısı ölçüm programları ile sıcaklık değerlerinizi kontrol etmek mümkündür.

HWMonitor

HWMonitor programı bilgisayarınızda yer alan pek çok bileşenin sıcaklık değerlerini size gösterecek donanıma sahiptir. Ekran kartınızın anlık sıcaklık değerini de takip edebileceğiniz program fanların çalışma durumunu dahi gözler önüne sermektedir. Programın ücretsiz sürümünde bileşenlerin en yüksek ve en düşük ısı değerleri görülebilmektedir. Anlık olarak güncellenen bu veriler ile donanımların sıcaklığını takip etmek mümkündür.

Hardware Monitor

PC sıcaklığınızı ölçmek için tercih edebileceğiniz uygulamalardan bir tanesi de Hardware Monitor’dur. Oldukça basit bir ara yüze sahip olan programın Windows XP’den Windows 10’a pek çok işletim sistemi için desteği bulunmaktadır. Tamamen ücretsiz olarak indirilebilen programda bileşenlerin sıcaklık değerlerini ve voltaj akımını gösteren basit bir ekran yer almaktadır.

Core Temp

Ücretsiz olarak sunulan popüler sıcaklık ölçüm programı Core Temp, işlemci çekirdeklerinin sıcaklık değerlerini ölçmenize olanak sağlamaktadır. Intel ve AMD başta olmak üzere neredeyse tüm işlemciler ile uyumlu çalışabilen programın kullanımı son derece basit bir ara yüzü bulunmaktadır. İşlemci çekirdeklerinin sıcaklık değerlerini anlık olarak gösterebilen programın bir de mobil uygulaması bulunmaktadır. Mobil uygulama yardımıyla nerede olursanız olun bilgisayarınızın sıcaklık değerini takip etmeniz mümkün hale gelmektedir.

Dizüstü ve masaüstü PC sıcaklığı nasıl ölçülür yazımızın burada sonuna geldik. Listemizde yer alan programlardan memnun kaldıysanız yazımızı faydalı olacağına inandığınız kişilerle paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir