Kapat
Oyun Oynarken VPN Kullanmak Pingi Düşürür mü?
Oyun 0

Oyun Oynarken VPN Kullanmak Pingi Düşürür mü?

Gecikme süresi olarak da bilinen ping günümüzde oyuncuların en çok şikâyet ettiği konulardan bir tanesidir. FPS oyunları başta olmak üzere pek çok oyun türü için büyük önem arz eden gecikme süresi oyun deneyimini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Yüksek gecikme süresine sahip oyuncular rakiplerinden geri kalabilmekte, oyun içerisinde takılmalar yaşayabilmektedir. Bir oyuncunun oyun deneyimini berbat eden ping bu nedenle oyuncuların bir numaralı düşmanıdır. Peki oyun oynarken VPN kullanmak pingi düşürür mü?

VPN ya da diğer bir ismiyle Sanal Özel Ağ, bir nevi internet erişiminizi maskeleyen ve normal bağlantıya göre kimliğinizi biraz da olsa gizlemenize yarayan bağlantı türüdür. Çeşitli uygulama ya da programlar yardımıyla kullanabileceğiniz VPN’ler her ne kadar bağlantınızı gizlemenize olanak sağlasa da tam anlamıyla bir gizlilik sunmaz. VPN kullanarak yaptığınız internet gezintileri internet servis sağlayacağınız ya da diğer yetkili merciler tarafından takip edilebilir.

Oyun Oynarken VPN Kullanmak Pingi Düşürür mü?

Gerçek kişiler ile mücadele ettiğiniz çevrimiçi oyunlarda oyun bilgisayarına bağlanabilmek için internet bağlantınızın olması zorunludur, bu da sizin oyun boyunca bir bilgisayara veri gönderdiğiniz anlamına gelir. Karşı taraftaki bilgisayar ile aranızdaki mesafe gibi pek çok faktör gecikme sürenizi etkileyebilir. Gecikme sürenizi etkileyebilecek faktörlerden bir tanesi de karşı bilgisayar ile aranızdaki şeylerdir.

VPN’i bir katman olarak düşünürsek oyun esnasında VPN kullanmak karşıdaki bilgisayar ile aranıza ekstra bir katman eklemek anlamına geliyor. VPN sunucularının önemli bir kısmının da yurt dışında yer aldığını göz önünde bulundurursak VPN kullanmanın herhangi bir faydası olmayacağı gibi zararı dahi olabileceğini söyleyebiliriz. Elbette bu durum normal bağlantılar ve yurt dışındaki VPN sunucuları ile ilgili. Yani sorunun cevabını net bir şekilde açıklamamız gerekirse çoğu durumda çevrimiçi oyunlarda VPN kullanmak oyun deneyiminizi olumsuz yöne etkileyebilir.

Peki sizin bu konu hakkındaki fikir ve deneyimleriniz neler? Oyunlarda VPN kullanmak gecikme sürenizi azaltıyor mu?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir