Kapat
OLED Nedir? AMOLED ile Arasındaki Farklar Nelerdir?
Donanım 0

OLED Nedir? AMOLED ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Adını her geçen gün daha sık duymaya başladığımız ekran teknolojilerinden bir tanesi olan OLED nedir? AMOLED ile arasındaki farklar nelerdir?

Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, televizyonlarda ve daha pek çok ekrana sahip üründe karşımıza çıkan bu teknolojiler günden güne adını daha sık duyduğumuz bir hal almaya başladı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ekran teknolojilerinin sayısı artınca OLED nedir gibi sorular da ortaya çıkmaya başladı.

OLED Nedir? AMOLED ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

OLED, Organic Light Emitting Diode isminin kısaltılmasından ortaya çıkan bir ekran teknolojisidir. OLED ekranlarda camın hemen alt tarafında organik bir karbon film bulunmaktadır. Bu film üzerinden akım geçtiği takdirde ışık yayılmakta ve bunun neticesinde görüntü oluşmaktadır. LED teknolojisine kıyasla çok daha hafif, küçük ve esnek yapıdaki bu cam teknolojisinin en dikkat çekici özelliği ise koyu renkleri yansıtmada sunduğu güç tasarrufu avantajıdır.

OLED ile en çok karşılaştırılan ekran teknolojilerinden birisi olan AMOLED ise Active Matrix Organic Light Emitting Diode terimimin kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. AMOLED teknolojisine sahip ekranlarda camın alt kısmında piksel akışını kontrol etmeye yarayan TFT adında ince bir film transistörü bulunmaktadır. Her bir pikselin ayrı ayrı kontrol edilebildiği AMOLED ekranların en büyük avantajı Always on Display özelliğine sahip cihazlarda ekranın belli bir bölümünü açık tutarak güç tasarrufu sağlayabilmesidir.

OLED ve AMOLED ekran teknolojileri arasındaki farklar ise kullanım alanları, enerji tüketimi, kullanım ömrü, görüntü kalitesi ve maliyet farkıdır. OLED ekranlar görüntü kalitesi, maliyet ve enerji tüketimi konularında avantaj sağlarken AMOLED ekranlar ise kullanım alanı ve kullanım ömrü konusunda öne çıkmaktadır. OLED ekranlar genellikle televizyon ve bilgisayar gibi yüzey alanının daha büyük olduğu yerlerde kullanılırken AMOLED ekranlar ise akıllı telefon, akıllı saat ve daha pek çok alanda tercih edilmektedir.

Yeni bir akıllı telefon ya da herhangi bir teknolojik ürün satın alırken aklınıza gelen OLED ve AMOLED arasındaki farkları bu yazımızda açıklamış olduk. Eğer siz de bu sorunun cevabını arıyorsanız her iki teknolojinin birbirleri arasındaki avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir