Kapat
B2B Nedir? B2B Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
İnternet 0

B2B Nedir? B2B Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B’nin İngilizcesi business to business yani firmalar arası e-ticaret yapısıdır. Ülkemizde B2B oldukça sık kullanılan e-ticaret modellerinden biridir. Peki detaylarıyla B2B nedir? Firmanın kendi bütününde veya başka firmalar arasında yaptığı e-ticaret modülüdür.

B2B e-ticaret modülünde alıcı ve satıcı firmalar bir web sitesinde buluşurlar. B2B platformları satılmak istenilen ürünlerin veya hizmetlerin online ortamda sergilendiği ve satışının yapıldığı platformlardır. B2B platformları kendi sektörüne has kategorilerde olmak zorunda değildir, her sektörü içerebilir. B2B platformalarını ücretli platformlar ve ücretsiz platformlar olmak üzere ikiye ayırabiliriz. B2B ücretli platformlara örnek olarak tradeturkey.com, kompass.com ve alibaba.com verebiliriz.

B2B Nedir? B2B Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B’nin sağladığı en önemli avantaj kesinlikle mesai saatinden sonra da işlem yapabiliyor olmanızdır. B2B platformları sayesinde 7/24 alışveriş yapabilirsiniz; iş yerinizde mola vermişken, mutfağınızda yemek yerken veya sıcacık yatağınızda uzanırken. Diğer taraftan mağaza sizin çok uzağınızda olsa bile internet olan her yerden o mağazaya erişebilirsiniz.

B2B’yi anlattığımız bu makalemizde belirtmek isteriz ki işletmelerin çoğunun yöneldiği online işletme sektörü hızla büyümektedir. Eğer bir işletmeniz var ise kesinlikle sizin de online ortamda yeriniz olmalı.

Bayilik Sistemi Nedir?

B2B bayilik sistemi, e-ticaret modülü kullanan işletmelerin bayiler kurarak satışını daha da arttırmak istemesi sonucu ortaya çıkmıştır. Büyük firmaların kendi bulundukları ülkede satışlarının yapıldığı gibi diğer ülkelerle de bayilik sistemiyle çalışması satış pazarlarını oldukça genişletmelerini sağlıyor. B2B bayilik sisteminde, ana firma ile bayiler bir çatı altında buluşurlar. Buluştukları bu ortak çatı platformunda ürünler vs. bilgiler yer almaktadır ve bayiler ihtiyacı olan ürünleri buradan sipariş edebilirler. Böylesi ikili bir görüşmeden kat ve kat daha hızlı olmasının yanı sıra binlerce işlemi de tek bir platform üzerinden halledebilir kılmaktadır.

B2B Bayilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

  • En önemli özelliği olarak tüm ürünlerin tek bir yerden yayınlanabilir olmasıdır.
  • Stok kontrolü daha kolay bir şekilde yapılır. Bayiler için de stok adetlerini görmek daha iyi olacaktır.
  • Kampanyalar daha kolay oluşturulabilir.
  • Ara yüze sahip herkes kolayca bayiliği kullanabilir.
  • Taksit seçenekleri rahatça bulunabilir ve görüntülenebilir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir