Kapat
iPhone 12 Pro’da Bulunan LiDAR Nedir? Nasıl Çalışıyor?
Mobil 0

iPhone 12 Pro’da Bulunan LiDAR Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın yeni akıllı telefon ailesinin en güçlü üyesi iPhone 12 Pro ilk kez üst seviye üç boyutlu tarama yapabilen kamerayı da beraberinde getirdi. Akıllı telefon dünyası için oldukça önemli olan bu gelişme henüz pek çok kişi tarafından keşfedilmiş olmasa da büyük önem arz ediyor. Peki, iPhone 12 Pro’da bulunan LiDAR nedir? Nasıl çalışıyor?

Apple’ın bu yıl kullanıcılarla buluşturduğu en yeni teknolojilerden bir tanesi LiDAR sesnörler oluyor. İlk olarak bu yılın 1. Çeyreğinde tanıtılan iPad Pro’da gördüğümüz LiDAR sensörler şimdi de iPhone 12 Pro modelinde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son dönemde adını daha sık duymaya başladığımız arttırılmış gerçeklik kavramını destekleyen LiDAR, kamera konusunda daha iyi bir deneyim sunuyor.

iPhone 12 Pro’da Bulunan LiDAR Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Mimarlık, arkeoloji kazıları, şehir planlaması, otonom araçlar, robotik sistemler, haritalandırma, orman ve su altı araştırmaları gibi pek çok alanda aktif olarak kullanılan LiDAR, istediğiniz yerin 2D ya da 3D haritalandırılmasını sağlıyor. Açılımı Light Detection and Ranging ya da Laser Imaging Detection and Ranging olan LiDAR teknolojisinin dilimizdeki karşılığı ise Işık Tespiti ve Mesafe Ölçüm Sensörü olarak çevrilebilir.

LiDAR teknolojisinin çalışma mantığı ise mesafe ölçüm cihazlarıyla ve denizde kullanılan sistemlerle oldukça benzerdir. LiDAR sensörünün gönderilen lazer ışınları cisme çarpmakta ve sensöre geri dönmektedir. Lazer ışınlarının sensöre geri dönüş hızları hesaplanarak cismin uzaklığı hesaplanabilmektedir, doğruluğu arttırabilmek için bu işlem defalarca kez tekrarlanmaktadır. Kullanılan çeşitli algoritmalar ile haritalandırılma yapılmakta ve LiDAR teknolojisinin çalışması sağlanmaktadır. En temel seviyede LiDAR nasıl çalışıyor sorusunun cevabını bu şekilde açıklamak mümkündür.

LiDAR teknolojisi bugün robot süpürgelerde, tarım faaliyetlerinde, askeri çalışmalarda, su altı araştırmalarında, otonom araçlarda, akıllı telefonlarda ve akıllı ev aletlerinde kullanılmaktadır. Elbette kullanım alanları bu kadarla sınırlı olmayan LiDAR teknolojisinin önümüzdeki süreçte daha fazla gelişmesi ile daha farklı alanlarda karşımıza çıkması da mümkündür. Peki siz bu teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir