Kapat
Akıllı Telefon Bataryaları Neden Patlar?
Mobil 0

Akıllı Telefon Bataryaları Neden Patlar?

Akıllı telefonların patlayan bataryaları zaman zaman ana haber bültenlerinde üzücü bir şekilde yer ediniyor. Kullanıcıların yüzünde, yanında ya da yakınında patlayan akıllı telefon bataryaları insanlara ciddi zararlar verebiliyor. Özellikle Galaxy Note 7 serisinde yaşanan batarya problemleri akıllı telefon bataryaları neden patlar sorusunu akıllara getiriyor.

Günümüzde oldukça gelişen ve akıllı telefonların olduğu kadar bilgisayar, tablet gibi pek çok elektronik ürünün de kalbinde yatan bataryalar zaman zaman acı hadiseler ile karşımıza çıkabiliyor. Oldukça faydalı olan bu teknolojinin bazı durumlarda insanlara ciddi zararlar verebildiği de açık bir şekilde görülebiliyor. İçerisinde boyutuna kıyasla büyük bir enerji depolayan bataryaların en korkutucu yanlarından bir tanesi ise patlama tehlikeleri oluyor.

Akıllı Telefon Bataryaları Neden Patlar?

Akıllı telefon bataryalarının patlamasının belli başlı bazı sebepleri bulunuyor. Bataryanın patlamasına neden olan sebep üretici kaynaklı olabildiği gibi tüketici kaynaklı da olabiliyor. Fabrikaların üretim sürecinde gösterdiği özen yetersiz kalabiliyor, bu nedenle batarya kullanımına akıllı telefon kullanıcılarının büyük önem göstermesi gerekiyor.

  1. Maliyet nedeniyle ortaya çıkan hatalar
  2. Şarj cihazı nedeniyle ortaya çıkan hatalar
  3. Kullanıcı nedeniyle ortaya çıkan hatalar
  4. Tasarım süreci nedeniyle ortaya çıkan hatalar
  5. Üretim süreci nedeniyle ortaya çıkan hatalar

Akıllı telefonlarda yaşanan batarya patlamalarının merkezinde bu beş maddeden oluşan sebeplerden bir ya da birkaç tanesi yatıyor. Bu nedenle bataryaya sahip cihazların kullanımına ayrıca özen göstermek, orijinal olmayan telefon ve şarj aletlerinden uzak durmak gerekiyor. Aksi takdirde yaşanabilecek acı felaketler insan üzerinde ciddi bir etki bırakabiliyor.

Peki siz akıllı telefon kullanırken daha güvenli bir deneyim için neler yapıyorsunuz?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir