Kapat
Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mobil 0

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son on yıl içerisinde büyük bir gelişim gösteren akıllı telefonlar bugün pek çok kişinin yanından ayırmadığı elektronik ürünler haline geldi. Yeni özellikler kazanan ve mevcut özelliklerini hiç olmadığı kadar geliştiren akıllı telefonların fiyatları da hayli artış gösterdi. Hal böyle olunca kullanıcılar yüksek fiyatlı akıllı telefonları satın almadan önce iki kez düşünür hale geldi. Biz de bir akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sizler için derledik.

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fiyat

Bir akıllı telefon satın almadan önce kendinize uygun modeli bulabilmek için karar vermeniz gereken ilk konu yeni bir telefon için ne kadar bütçe ayırdığınızdır. Bugün akıllı telefon pazarında 1000 TL’den 20000 TL’ye kadar pek çok akıllı telefon modeli görmek mümkündür. 2000 TL’ye kadar fiyatlandırmaya sahip telefonlar giriş seviye, 2000 TL ile 3500 TL arasında fiyatlandırmaya sahip telefonlar orta seviye, 3500 TL ile 5000 TL arasında fiyatlandırmaya sahip telefonlar orta-üst seviye, 5000 TL’nin üzerinde fiyatlandırmaya sahip telefonlar ise üst seviye olarak adlandırılmaktadır. Katlanabilir telefonlar gibi yüksek fiyatlı satılan özel modeller ise premium seviyede yer almaktadır.

İşletim Sistemi

Akıllı telefon pazarının lider iki işletim sistemi pek çok kişinin de bildiği üzere Google tarafından geliştirilen Android ve Apple tarafından geliştirilen iOS’dur. Android işletim sistemi pek çok üreticinin kullanabileceği şekilde yayınlanmışken iOS ise yalnızca Apple’ın kendi akıllı telefonlarında kullanılabilmektedir. Her iki işletim sisteminin birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunurken Android özgürlüğü ve kişiselleştirilebilirliği ile, iOS ise güncelleme desteği ve stabilitesi ile ön plana çıkmaktadır.

Performans

Akıllı telefonlarda performans oldukça önemlidir ve pek çok kişi de yeni bir akıllı telefon satın alırken ilk olarak cihazın performansına dikkat etmektedir. Günümüzde Android telefonlarda kullanılan pek çok farklı işlemci markası bulunurken iOS tarafında ise bu durum oldukça kısıtlıdır. Bunun sebebi Apple’ın akıllı telefonlarında kullandığı işletim sistemini kendisi geliştirdiği gibi işlemcilerini de kendisinin geliştirmesidir. Diğer taraftan akıllı telefonlarda performansı belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi de RAM yani belleklerdir. Tercih ettiğiniz sınıfa göre RAM boyutu değişkenlik gösterebilirken, günlük bir kullanıcıysanız 4-8 GB arasında bellek kapasitesine sahip modeller yeterli performans göstereceklerdir.

Bunlara da Dikkat Etmeyi Unutmayın!

Ekran

Son dönemde oldukça büyük ekran boyutlarını ve ince çerçeveleri gördüğümüz akıllı telefonlarda en çok dikkat çeken konulardan bir tanesi de ekrandır. Telefonunuzun ön yüzeyini neredeyse tam anlamıyla kaplayan ekranlar ilk bakışta telefonunuzun en çok dikkat çeken parçasıdır. Bu noktada tercih edeceğiniz ekran boyutu sizin tercihinize kalmışken dikkat etmeniz gereken konu yenileme hızı ve çözünürlük değerleridir.

Batarya

Son olarak bir akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gereken başlıklardan bir tanesi de bataryadır. Bir akıllı telefonun en önemli parçalarından bir tanesi olan bataryalar, telefon seçiminde de büyük önem arz etmektedir. Büyük bataryalı modelleri tercih etmek size daha uzun kullanım süresi sunabilir.

Peki siz yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir