Kapat
Asla Eskimeyen, Hâlâ Oynanabilir Eski RPG Oyunlar
Oyun 0

Asla Eskimeyen, Hâlâ Oynanabilir Eski RPG Oyunlar

Eski RPG oyunlar hala ciddi bir kitle tarafından sevilmeye devam ediyor. Özellikle günümüz rol yapma yapımlarının neredeyse tamamı birbirlerini kopyalarken ve aranan tatları veremezken bu durum da aslında oldukça normal. Ne hoş ki üzerinden yıllar geçmesine rağmen eskimeyen RPG oyunları mevcut, bu tipteki rol yapma yapımlarının asla eskimemesinin de bazı sebepleri var.

Yıllar yıllar önce çıkan rol yapma yapımlarında öne çıkan belirli bir nokta vardı, o da amatör ruhu. Sadece rol yapma yapımları seven kitleye göre hazırlanan ve tamamen rol yapma yapımları seven geliştiriciler tarafından üretilen bu yapımlarda amatör ruhunu çok iyi yakalayabiliyordunuz. Gerek oynanışta, gerek hikayede, gerek görsellikte, gerekse karakterlerde seçebildiğiniz bu amatör ruhu aslında sizi esere bağlayan etken oluyordu.

Günümüzdeyse oyun sektörü çok büyümüş durumda. Artık film ve dizi sektörüyle kapışabilecek noktaya gelen bu alan seneler içerisinde çok genişledi. Bu genişleme her ne kadar kulağa iyi gelse de aslında kaliteli yapımların üretilmesi bazında ciddi bir darbe oluşturdu, çünkü yeni gelen casual oyuncuların iyi bir yapımdan bekledikleri şeyler ne yazık ki çok basit kaçmakta.

Pazara yeni giren oyuncular genellikle iyi grafikli ve havalı gözüken yapımları tercih ediyorlar; onlar için hikaye, sunum, karakter, diyalog, müzik ve benzeri birçok kıstasın aslında hiçbir önemi yok. Özellikle seri üretim halinde çıkartılan Assassin’s Creed serisi bu duruma en güzel örnek; iyi grafikler, koskocaman bir açık dünya ve havalı bir ana karakterle bu yapım geriye kalan konularda tamamen boş olmasına rağmen sürekli satış rekorları kırmakta.

Asla Eskimeyen, Hâlâ Oynanabilir Eski RPG Oyunlar

Eski RPG oyunların neden günümüzde arandığını ve hâlâ oynanabildiğini anlattıysak, o halde eski RPG oyunlar tavsiye listemize geçebiliriz. Listemizde bulunan her yapımın kendi çapında çok iyi işler başardığını ve üzerine zaman harcamaktan asla pişman olmayacağınız yapımlar olduğunu belirtelim. İşte karşınızda hâlâ oynanabilir eski RPG oyunlar;

Star Wars: Knights of the Old Republic

Kısaca KOTOR olarak bilinen bu yapım belki de gelmiş geçmiş en iyi rol yapmalardan bir tanesi. Star Wars markası adı altında olduğu için genellikle ön yargıyla yaklaşılan yapımın sizi asla pişman etmeyeceğini belirtelim. Gerek hikayesi, gerek evreni, gerek karakterleri, gerekse diyaloglarıyla bir rol yapma eserinin nasıl olması gerektiğini bizlere gösteren KOTOR, en sevdiğimiz yapımlardan bir tanesi.

Mass Effect

Bir BioWare yapımı olan Mass Effect her ne kadar günümüzdeki son çıkan yapımına büyük eleştiriler alsa da ilk üç eseri hâlâ kıvançla anılmakta. KOTOR gibi bir baş yapıtı oyun dünyasına armağan ettikten sonra BioWare, Star Wars’un dizginlerinden kurtularak kendi markasını yaratmaya karar verdi. KOTOR’a benzer konseptte olan ve oynanış mekaniğini daha da geliştiren Mass Effect, bir nevi BioWare’in Star Wars içermeyen kendi KOTOR’u oldu. Hemen hemen her konuda oldukça iyi işler başaran Mass Effect, oynanış kısmıyla da rakibi KOTOR’un önünde.

En Çok Sevilen Eski RPG Oyunlar: The Elder Scrolls V: Skyrim

Sene 2011, Bethesda stüdyoları yeni bir The Elder Scrolls yapımıyla tekrardan rol yapma dünyasını yerinden oynattı. The Elder Scrolls III: Morrowind ve The Elder Scrolls IV: Oblivion ile de rol yapma dünyasına aynı etkiyi yaratan Bethesda kimseyi şaşırtmadı.

Skyrim’i nasıl anlatsak bilmiyoruz. Hem hikayesi, hem karakterleri, hem oynanışı, hem diyalogları, hem de muazzam dünyasıyla bizi kendisine hayran bıraktıran yapım yıllar geçse bile unutulmuyor. Çıkışının üzerinden tam 10 sene geçmesine rağmen eser hâlâ modlanmaya ve birçok kişi tarafından aktif olarak oynanmaya devam ediyor. Siz de Skyrim’i oynamadıysanız hayatınızdan bir şeyler eksik demektir.

Fallout 3 ve New Vegas

Eski RPG oyunlar listemizde tekrardan bir Bethesda yapımına yer verdik, ancak bu sefer yanında Obisidan’da var. Bilenler bilir, Obsidian en az Bethesda kadar rol yapma oyunları dünyasına büyük eserler bırakmış bir stüdyodur, işte Fallout: New Vegas’da bu eserlerden bir tanesi.

Hem Bethesda yapımı Fallout 3’ü hem de Obisidian yapımı Fallout: New Vegas’ı eski rpg oyunlar arayanlara öneriyoruz. Bu yapımlarla beraber uçsuz bucaksız Fallout evrenine adım atacak, nükleer savaş sonrası dünyanın nasıl bir şey olduğunu görecek, harap olmuş evlerde harap olmuş insanlarla konuşacak, savaşın asla değişmediğini anlayacaksınız.

Eski RPG Oyunlar: Vampire the Masquerade: Bloodlines

Eskimeyen RPG oyunlar listemizin belki de en başarılı yapımı olan Bloodlines’ı ayrı bir kefeye koymak gerek. Belki de bundan bir 10 sene daha geçtikten sonra bile hâlâ eskimeyen RPG oyunlar arasında kendisine yine de yer bulabilecek olan Bloodlines, oyuncuya tek kelimeyle mükemmel bir rol yapma deneyimi sunuyor.

Eskimeyen RPG oyunlar listemizin son yapımı olan Bloodlines’ta istediğiniz rolü oynayabiliyorsunuz. Birden fazla karakter seçeneğiyle hem kendi geçmişinizi yönetebiliyor hem de hikayeye şekil verebiliyorsunuz. Oynanış mekaniğinde de birçok alternatif bulunan yapımda dallandıkça budaklanan bir olay örgüsü ve hikâye anlatısı bulunuyor, elbette ki eskimeyen RPG oyunlar listemizdeki her yapımda olduğu gibi diyaloglarla beraber bu hikayeyi siz yönetiyorsunuz.

Bloodlines ile beraber eski RPG oyunlar listemizin sonuna geldik. Asla eskimeyen RPG oyunları tanıttığımız listemizdeki her yapımı deneyim etmenizi içtenlikle tavsiye ediyoruz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın, herkese iyi eğlenceler!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir