Kapat
Daha Fazla FPS Almak İçin PC Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?
Windows 0

Daha Fazla FPS Almak İçin PC Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

PC oyun performansı nasıl arttırılır ve daha fazla FPS nasıl alabilirim sorusu son zamanlarda oyuncular tarafından sıkça soruluyor. Daha fazla FPS almanın yollarını arayan oyuncular çeşitli yöntemlere başvurarak bazen bilgisayarlarına da zararlar verebiliyorlar.

Eskiyen bilgisayarların gelişen günümüz teknolojisine yetişemediği bir gerçek. Kimi cihazlar artık son adımlarını atarak yeni teknolojilere elveda derken, kimileri de çoktan uzatmalara oynar vaziyette.

Gelişen teknolojiyi yakalamanın ve sorunsuz bir şekilde oyun oynamanın tek yolu aslında yeni bir bilgisayar almaktır. Bu yöntem dışında yapacağınız her adım PC’nizi uzatmalara götürebilir ancak, tıpkı uzatmalarda görev alan bir sporcu gibi, hiçbir zaman size tam verim sağlamaz.

Oyunlarda Daha Fazla FPS Alma ve PC Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

PC oyun performansı nasıl arttırılır sorusuna cevap vermeye çalışacağımız yazımızda size daha fazla FPS almanın yollarını anlatacağız. Ancak anlatacağımız bu yöntemlerin bazı bilgisayarlarda yüzde yüz performansla çalışmayacağını ve işe yarama garantisinin olmadığını da belirtelim.

Bahsedeceğimiz maddeleri uygulayarak siz de eskimiş olan bilgisayarınızı en azından bir süre daha kullanabilir, PC oyun performansı nasıl arttırılır sorusuna cevap bulabilir ve daha fazla FPS alabilirsiniz. Hazırsanız gelin PC oyun performansı nasıl arttırılır, daha fazla FPS alma tavsiyelerimize göz atalım.

Sisteminizi Temizleyin

Birçok kişinin sistemi ne yazık ki, uzun kullanımlar sonucu, fazlaca şişmesinden ve bellek performansında düşüşler yaşatmasından dolayı potansiyelinden çok daha yavaş çalışıyor. Kullandığınız internet tarayıcısı, programlar, gezdiğiniz web siteleri, indirdiğiniz içerikler ve benzeri birçok işlem aslında bilgisayarınızı git gide yavaşlatmakta.

Bahsettiğimiz yavaşlamanın da en büyük sebebi yaptığınız işlemlerin Windows işletim sistemi içerisinde sürekli kayıt tutarak ciddi yük bindirmelerine yol açması. Bu durumda izlemeniz gereken yol bilgisayarınızdaki gereksiz programları silerek, indirdiğiniz gereksiz dosyaları kaldırarak ve CCleaner benzeri yazılımlarla gereksiz kayıtlarınızı yok ederek sistem temizliğinizi aksatmamanız olacaktır.

PC Oyun Performansı Nasıl Arttırılır: Sisteminizi Güncel Tutun

Güncel olmak her zaman çok önemlidir. Biliyoruz ki birçok kişi daha fazla veri indirmenin bilgisayarını yavaşlatacağına inanarak ekran kartı güncellemeleri ya da Windows Update gibi önemli işlemleri es geçmekte. Ancak yapılan bu ve benzeri hareketlerin tamamen yanlış olduğunu söyleyelim.

Firmalar yeni güncellemeler yayınlayarak hem optimizasyon problemlerini giderebiliyor hem de yazılımlarını hızlandırabiliyorlar. Genellikle güncellemeyle gelen programın bir öncekine göre yavaş olduğu durum çok azdır, bu gibi durumlarda da firmalar hotfix yayınlayarak hızlıca sorunu çözerler. Size sistem sürücülerinizi, Windows’u ve yüklü olan her yazılımı güncel tutmanızı öneriyoruz.

SSD ve Bellek Satın Alın

Daha fazla FPS alma ve PC oyun performansı nasıl arttırılır yazımızın bir diğer tavsiyesi birazcık tuzlu olabilir. Biliyoruz ki birçoğunuz, ya yeni bir bilgisayara bütçesi yetmediğinden ya da masraf yapmak istemediğinden, yeni sistemlere geçmek yerine var olan sistemlerini hızlandırmaya çalışıyor.

Ancak 500-600₺ gibi çok ufak bütçelerle sisteminize hızlandırma yaparak direkt ve net sonuçlar alabilirsiniz. Eğer 16GB’dan düşük bellek kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda klasik HDD varsa, küçük bir bütçeyle bu bileşenleri güncellemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. HDD’den SSD’ye geçtiğinizde her oyunda ciddi bir hızlanma yaşayacak, belki de çok ufak bir masrafla yeni bir bilgisayar almaktan vazgeçeceksiniz. Üstüne bellek kapasitenizi 16GB’a da tamamlayabilirseniz oyunlar bir süre daha sizin için sorun olmayacaklardır.

PC Oyun Performansı Nasıl Arttırılır: Kasanıza Bakım Yapın

İster laptop kullanın isterseniz da masaüstü, eğer kasanıza düzenli aralıklarla bakım yapmazsanız ciddi performans sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Öyle ki çok uzun seneler boyunca bakım yapılmayan sistemlerin degrade olduğunu, yani kendi kapasitelerinin bile altına düşerek bazı özelliklerini kaybettiğini biliyoruz.

Dizüstü bilgisayarlarda senede bir, masaüstü bilgisayarlardaysa altı ayda bir kasanıza bakım yapmalısınız. Kasanızın içerisindeki bileşenlerin tozunu almalı, kirlerini silmeli ve fanlarını temizlemelisiniz. Fanların ve kasanızdaki bileşenlerin arasına kaçan o tozlar inanın sisteminizi bir hayli yavaşlatmakta.

Temizliğin yanı sıra iki ya da üç senede bir termal macun değişikliği yapmanız da şart. Şart diyoruz, çünkü iki ya da üç seneden daha fazladır termal macun değişikliği yapmıyorsanız muhtemelen işlemciniz hiç iyi soğutulmuyor demektir. Bunun sonucundaysa, üstte bahsettiğimiz gibi, degrade sorunu yaşayabilir ve işlemcinizin gücünü asla geri dönülemeyecek bir biçimde kaybedebilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Daha fazla FPS alma ve PC oyun performansı nasıl arttırılır yazımızın son tavsiyesiyse arka planda çalışan uygulamalarla alakalı olacak. En çok bilinen ancak en çok atlanan yöntemlerden biriyse arka planda çalışan uygulamaların kapatılması oluyor. Hemen hemen yüklediğiniz her uygulama kendisini çok öncelikli gördüğü için genellikle bilgisayarın başlangıcında açılmaya ve sürekli arka planda çalışmaya programlı oluyor. Görev yöneticisi üzerinden erişebileceğiniz başlangıç ayarlarıyla bu programları kapatmalı ve arka planda çalışmalarına müsaade etmemelisiniz.

Daha fazla FPS almak için PC oyun performansı nasıl arttırılır tavsiyelerimizin sonuna geldik. Siz de bahsettiğimiz yöntemleri kendi sisteminiz üzerinde uygulayarak gözle görülür performans artışı yakalayabilirsiniz. Daha fazla FPS almak için PC oyun performansı nasıl arttırılır benzeri içerikler görmek istiyorsanız bizi takipte kalmayı unutmayın, herkese iyi oyunlar.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir