Kapat
Intel Otomobil Pazarına 2025'te Giriş Yapabilir!
Haberler 0

Intel Otomobil Pazarına 2025’te Giriş Yapabilir!

Ünlü işlemci devi Intel otomobil pazarına da giriş yapma niyetinde. Bundan yaklaşık 4 sene öncesinde, yani tarihler 2017’yi gösterdiğinde, firma gelişmekte olan otonom sürüş markalarından birisi olan Mobileye’yi satın almıştı.

Mobileye tarafında yapılan Ar-Ge çalışmalarına göreyse firma, otonom sürüşteki araçlarını yollarla buluşturmaya daha önce hiç bu kadar yakın olmadı. Mobileye teknolojileriyle beraber azalan maliyetler kullanıcıların şu anki piyasadan daha düşük fiyatlara otonom sürüşle buluşmasını mümkün kılacak gibi duruyor.

Intel Otomobil Markası Mobileye ile Tamamen Otonom Olacak

Mobileye tarafından gelen iddialara göre geliştirdikleri yeni lazer sensörü sayesinde araçların üretim maliyetleri ve dolayısıyla da fiyatları ciddi düşüşe uğraşmış durumda. CES 2021’de konuşan firma yetkilileri LiDAR adı verdikleri bu teknolojiye Intel silikonlarını entegre ettiklerini söylüyorlar.

Ünlü işlemci devinin yüksek çekirdekli ve yüksek hesaplama kapasiteli çipleri sayesinde bu teknolojinin mümkün olduğunu söyleyen firma yetkilileri, işlem ve hesap gücü geliştikçe kendilerine daha farklı kapılar açılacağının da sinyallerini veriyor.

Intel LiDAR Teknolojisinin En Büyük Destekçisi

Görünüşe bakılırsa Intel LiDAR teknolojisinin de en büyük destekçisi konumunda. Mobileye başkanı ve CEO’su Amnon Shasua’a, işlemci devi ortaklarıyla beraber, yakın zamanda çok iyi işler başarabileceklerini söylüyor. Shasua’ya göre firmanın yaptığı bu iş birliği onları pazardaki en güçlü Ar-Ge ekibi konumuna itmiş durumda.

Firma halihazırda gelişmiş sürücü yardım sistemlerinde %80’lik bir pazar payına sahip. Ancak geliştirdikleri yeni teknoloji ve aldıkları işlemci gücü yardımı sayesinde, ilerleyen süreçlerde eşi benzeri olmayan bir tam otonom sürüş paketi üretmek niyetindeler. Yeni gelişmeler için en erken 2025 yılını gösteren firma yetkilileri, geliştirecekleri paket sayesinde sektörü kökten değiştirebileceklerinin iddiasındalar.

Intel Otomobil İçin Hazır mı?

Diğer bir taraftan, ana odağı bilgisayar işlem birimleri üretmek olan işlemci devinin zor günlerden geçtiği de bir gerçek. En büyük rakibi AMD’ye karşı yıllardır ezici bir hezimet yaşayan firmanın şu anlık ilk hedefi yeniden eski günlerine dönmek olacaktır. Özellikle Apple’ın kendi işlem birimlerini üretmesiyle beraber Mac pazarında da ciddi gerileme yaşayan marka, eğer olası bir küçülmeye giderse Mobileye ile olan iş birliklerinde de zedelenme yaşayabilir.

Görünüşe bakılırsa Intel otomobil girişimleri ve Intel LiDAR teknolojisi adına net bir şeyler söylemek için daha çok erken. Gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz, bizi takip etmeyi unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir