Kapat
2021 Yılının En İyi Linux Dağıtımları: Bunları Mutlaka Deneyin!
Teknoloji 0

2021 Yılının En İyi Linux Dağıtımları: Bunları Mutlaka Deneyin!

Linux dünyası her geçen gün daha çok büyüyor ve yeni kullanıcılar kazanıyor, bu süreç içerisinde de en iyi Linux dağıtımları 2021 yılında da kendilerini geliştirmeye devam ediyor. Hem aldığı yatırımlarla hem de Windows’tan çektiği kullanıcı kitlesiyle öne çıkan Linux, artık birçok insan için birinci seçenek işletim sistemi haline gelmiş durumda.

Açık kaynak kodlu yazılımlarla dikkat çeken işletim sistemi çekirdeği belki de insanları en çok bu yönüyle etkiliyor. Açık kaynak kavramının önemini ve özgür yazılıma desteğin ne demek olduğunu anlayan insanlar akın akın Linux dağıtımlarına yöneliyor.

Herhangi bir kuruma ya da kuruluşa tamamen bağlı olmayan, her geliştiriciye ve kullanıcıya özgürlük tanıyan açık kaynak kodlu yazılımlar şüphesiz ki gelecek senelerde de yükselişlerini sürdürecek. Biz de sizlere en iyi Linux dağıtımları 2021 listesini hazırlayarak bu senenin en stabil işletim sistemlerini tanıtacağız.

En İyi Linux Dağıtımları 2021

En iyi Linux dağıtımları 2021 listemizde yoğunlukla başlangıç seviyesinde kullanıcıların kullanabileceği, fazla kod bilgisi istemeyen işletim sistemlerine yer verdiğimizi belirtelim. Yani listedeki herhangi bir işletim sistemini direkt olarak sisteminize kurup rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hem Windows’a alternatif olarak yeni bir işletim sistemi arayan hem de halihazırda kullandıkları dağıtıma alternatif arayan kullanıcılar için hazırladığımız listemizde size hitap eden bir dağıtım bulabileceğinize inanıyoruz. İşte karşınızda 2021 en iyi Linux dağıtımları.

Pardus

Listemize tamamen yerli ve milli işletim sistemimiz olan Pardus ile başlamak istedik. Tübitak tarafından geliştirilen ve birçok kurumda halihazırda kullanılan Pardus, son kullanıcı için de en iyi alternatiflerden bir tanesi. Debian platformuna geçiş yaptıktan sonra yazılım kütüphanesini iyice geliştiren işletim sistemi, günümüzde hemen hemen her ihtiyaca cevap verecek depoyu barındırmakta. Tübitak’ın gelecek yıllar içerisinde her devlet kurumunda kullandırtmak istediği Pardus’u siz de gönül rahatlığıyla indirip kurabilirsiniz.

En İyi Linux Dağıtımları: Manjaro

Arch tabanlı bir işletim sistemi olan Manjaro belki de bu listedeki en geniş kütüphane ve yazılım desteğini sunan dağıtım olarak öne çıkıyor. Yıllardır piyasada olan Manjaro’nun güvenilirliğini ve yazılım desteğini hemen hemen her kullanıcı biliyor. Arch tabanlı olmasıyla beraber birçok paket yöneticisinin de kontrolüne izin veren Manjaro’yu, Pacman komut sistemini kullanmak ve Debian’dan sıkıldıysanız Arch ile daha farklı bir tat almak için siz de denemelisiniz.

Ubuntu

2021 en iyi Linux dağıtımları listesini yapıyorsak Ubuntu’dan bahsetmemek olmazdı. Belki de açık kaynaklı yazılım dünyasının şu anki bulunduğu konuma gelmesinde büyük bir pay sahibi olan Ubuntu, her çeşit kullanıcıya hitap eden bir işletim sistemi. Şüphesiz ki birçok dağıtıma temel olmasında ve açık kaynak kodlu yazılım dünyasını bu kadar öne çıkarmasında da bu rolü çok etkili oldu.

Gerek oyun, gerek ofis, gerekse gündelik işler için büyük bir yazılım ağı sunan Ubuntu, en popüler dağıtımlar arasındaki liderliğini hala koruyor. Yakın zamanda mobil platformlara ve veri altyapılarına da farklı işletim sistemleri çıkartmayı planlayan Ubuntu, ilerleyen süreçlerde farklı alanlara da yoğunlaşacak gibi gözüküyor. Debian işletim sistemi tabanlı olan Ubuntu’yu siz de rahatlıkla kullanabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

En İyi Linux Dağıtımları: Solus

2021 en iyi Linux dağıtımları arasından olan Solus bizim için çok özel bir yere sahip. Çünkü İrlanda çıkışlı yapılan Solus işletim sisteminin temellerini aslında bizim çok yakından tanıdığımız Pardus oluşturuyor. Debian öncesinde kendi komut sistemini geliştiren ve aktif olarak bunu kullanan Pardus, bu komut sistemine PiSi adını vermişti. PiSi sistemini çok beğenen ve geliştirilmeye çok açık olduğunu fark eden İrlandalı bir yazılım ekibi Solus projesini hayata geçirerek PiSi’yi eopkg adıyla çatalladı.

Pardus ilerleyen süreçlerde PiSi sevdasından vazgeçerek Debian’a geçti, bu kararın doğruluğu ya da yanlışlığı bir yana Solus ekibi hala PiSi üzerinden kurmuş olduğu komut sistemini geliştirmeye kaldığı yerden devam ediyor. PiSi, eopkg olarak şekil değiştirerek, şu anda dünyada bulunan en gözde işletim sistemlerinden birisine ilham olmuş durumda.

Linux Mint

Giriş seviyesi bir işletim sistemi olan ve fazla animasyonu bulunmayan Linux Mint, hem düşük sistemli bilgisayarlar hem de Linux dünyasına yeni başlayanlar için en uygun seçeneklerden bir tanesi. Eğer sadece gündelik işlerinizi yapmak istiyor ve Windows işletim sisteminin bilgisayarınızı yavaşlattığına inanıyorsanız Mint’i rahatlıkla deneyebilirsiniz. Mint, muhtemelen bilgisayarınızı Windows’a göre çok daha hızlı çalıştıracaktır.

Elementary

Mint’e göre çok daha farklı bir çizgide ilerleyen Elementary tamamen görsellik üzerine kurulmuş bir işletim sistemi, haliyle içeriğinde de bol bol animasyon ve grafik geçişi barındırıyor. Bilgisayarınızın daha şık görünmesini istiyor ve aynı zamanda herhangi bir stabilizasyon sorunu yaşamak istemiyorsanız Elementary tam size göre. Ancak Elementary’nin eski ve düşük sistemli bilgisayarlarda performans sorunları çıkartabileceğini söyleyelim.

2021 en iyi Linux dağıtımları yazımızın sonuna geldik. Sizlere bu yıl zirve yapmış olan işletim sistemlerini tanıttık ve onların geçmişinden bahsettik. Siz de açık kaynak kodlu programlar kullanarak kendinizi özgür yazılıma adayabilir ve çevrenizdekileri de davet ederek onları daha özgür kılabilirsiniz. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın, hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir