Kapat
Apple AirPods Pazar Payı 2020 Son Çeyreğinde Düşüşte!
Haberler 0

Apple AirPods Pazar Payı 2020 Son Çeyreğinde Düşüşte!

Apple AirPods pazar payı yayınlanan istatistiklere göre an itibariyle yüzde 29’a düşüş yaşamış durumda.

Çıktığı günden bu yana kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen AirPods modelleri, kendi alanlarında benzersiz ve son derece stabil bir deneyim sunmasıyla ün saldı. Çıkış yaptığı dönemde neredeyse rakipsiz olan ürünler çok kısa sürede market liderliğini ele geçirmiş, kablosuz kulak içi kulaklılar konusunda bir devrim yapmıştı.

2019 yılında toplam 60 milyon satış rakamına ulaşan Apple kablosuz kulaklık modellerinin 2020 yılında da aynı hızda satarak toplam 90 milyon satış barajını geçeceği öngörülüyordu. Aslında son gelen haberlere bakılırsa durum tam olarak da böyle olmuş; firmanın satış beklentileri bazında herhangi bir sorun yaşamadığını belirten uzmanlar, sektörün büyümesi sonucunda yeni gelen kullanıcıların farklı marka ve modellere yönelim gösterdiğini söylüyor.

Apple AirPods Pazar Payı Düşüşte

Çıkış yaptığı döneme nazaran artık birçok alternatifi bulunan kulaklık modellerinde kullanıcılar farklı firmalara yönelmeye başladı. Son açıklanan rakamlara göre Apple AirPods pazar payı 2020’nin son çeyreğinde %29 oranına düşüş gerçekleştirdi.

Uzmanlara göre bu düşüşün en büyük sebeplerinden birisi rakip firma olan Xiaomi’nin fiyat ve performans oranı çok yüksek ürünlerle sektöre giriş yapması. Rekabetçi fiyatlarla Apple’ı zorlayan firma, birçok kullanıcının da dikkatini çekmeye devam ediyor.

Xiaomi Yükselişte

Son yayınlanan rakamlara göre Apple AirPods pazar payı 2021 yılının son çeyreğinde %29 oranında kalırken %13 oranını Xiaomi, %5 oranını Samsung, %5 oranını JBL, %3 oranını Sony ve geriye kalanını da farklı firmalar oluşturuyor.

İstatistiklere bakıldığında her ne kadar Xiaomi takdire şayan bir yükseliş yakalasa da ne yazık ki bu durum tabiri caizse devede kulak konumunda kalmakta. Çünkü genel satış oranlarına baktığımız zaman Apple AirPods pazar payı hala pastanın yarısından fazlasını işgal etmekte, dolayısıyla genel anlamda firmanın kablosuz kulaklıklardaki dominasyonu sürüyor diyebiliriz.

Elbette genel tabloya bakıldığı zaman Apple’ın neden kablosuz kulaklık pastasında bu kadar ciddi bir paya sahip olduğunu merak edebilirsiniz. Bunun sebepleriyse aslında üç başlık altında özetlenebilir; ekosistem, pazarlama ve ilk giren avantajı.

Genel Tabloda Apple AirPods Pazar Payı Neden Bu Kadar Yüksek?

iOS ekosistemiyle ciddi bir entegrasyon gerçekleştiren Apple elbette ki kulaklıklarıyla beraber de bu bağlantıyı sürdürmekte. Eğer telefonunuzu, tabletinizi, dizüstünüzü ve masaüstünüzü firmanın ürünleri oluşturuyorsa haliyle iOS’ten ve ekosistemden tamamen faydalanmak adına AirPods tercih etmelisiniz.

Pazarlama stratejisini de tamamen ekosistem ve kalite üzerine oturtmuş olan firma, ilk giren avantajını da hâlâ elinde barındırıyor. Neredeyse bütün kulaklık üreticileri AirPods modelinin tasarımını kopyalamaya çalışırken, kablosuz kulak içi kulaklık denince akla ilk gelen ürün de AirPods oluyor. Bütün bu argümanların ışığında firma kablosuz kulaklık satışlarında en yüksek pazar payını elde etmiş durumda.

Bakalım ilerleyen dönemlerde kablosuz kulaklık pazarındaki dağılım nasıl devam edecek, konu hakkında gelişmeler oldukça sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Bizi takipte kalmayı unutmayın, hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir