Kapat
Her Bütçeye Uygun SSD Önerileri: Hangi SSD'yi Almalıyım?
Donanım 0

Her Bütçeye Uygun SSD Önerileri: Hangi SSD’yi Almalıyım?

Her bütçeye uygun SSD tavsiyeleri 2021 listemizde sizlere bu senenin öne çıkan marka ve modellerini birer birer tanıtacağız. SSD önerileri 2021’le beraber siz de rahatlıkla SSD seçiminizi yapabilir, kendi bütçenize uygun modeli seçebilirsiniz.

SSD’lerin masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki önemi yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı. Ne kadar iyi işlemciniz, ekran kartınız ya da bellekleriniz olursa olsun eğer hızlı okuma ve yazma hızlarına sahip bir disk kullanmıyorsanız bileşenlerinizden en iyi verimi hiçbir şekilde alamayacaksınızdır; aynı şekilde kötü bir işlemci, ekran kartı ya da belleğe sahip bir sistemi de performans oranları yüksek olan bir disk her zaman daha fazla öne çıkartır.

SSD nedir diye soranlar içinse cevap oldukça basit, klasik mekanik disklerin aksine elektronik bağlantılarla veri aktarımı yapan SSD’ler hız ve güvenilirlik konusunda daha iyi bir profil çiziyorlar. Haliyle eski bir mekanik diske nazaran yeni bir SSD ile çok daha iyi verim alabiliyorsunuz.

Bundan birkaç sene öncesine kadar ne yazık ki SSD’ler oldukça pahalı ürünlerdi, çünkü depolama birimleri teknolojisi yeterince gelişmemişti ve hızlı ürünler yüksek fiyatlarla imal ediliyordu. Yüksek fiyatlarla imal edilen ürünlerin de son kullanıcıya yansıması son derece fazla oluyordu, ancak gelişen teknoloji ile beraber artık böyle bir durum söz konusu değil. Günümüzde, eskiden satılan bir normal disk fiyatına rahatlıkla SSD alabiliyorsunuz.

SSD Önerileri 2021

SSD nedir sorusunu cevapladıysak artık SSD önerileri 2021 listemize geçebiliriz. Fiyat bazında yaptığımız SSD tavsiyeleri 2021 listemizde kendi bütçenizle alabileceğiniz en güvenilir modellere yer vermeye çalıştık. En pahalıdan en ucuza giden sıralamamızda elbette ki, fiyat farkından dolayı, modeller arasında ciddi fark oluşabiliyor. Bu oluşan farkları da her tavsiyenin altında açıklamaya çalışacağız, o halde gelin SSD tavsiyeleri 2021 listemize yakından bakalım.

Samsung Evo Serisi

Kalite: Çok Yüksek

Performans: Çok Yüksek

Fiyat: Çok Yüksek

SSD önerileri 2021’in ilk markası Samsung oluyor. Eğer Sata SSD arıyorsanız Samsung Evo 860 ve üstü, M2 SSD arıyorsanız da Samsung Evo 970 ve üstü herhangi bir modeli tercih edebilirsiniz. SSD tavsiyeleri 2021’in şüphesiz ki en kaliteli modelleri Samsung markalılar denilebilir. Samsung an itibariyle depolama birimleri işini en iyi yapan, bu konuda çıtayı belirleyen bir marka konumunda. Son derece güvenilir olan Samsun SDD ürünleri ayrıca 5 yıllık garanti hizmeti de sunuyorlar. Pahalı fiyatlarına rağmen parasının hakkını fazlasıyla veren bu modelleri eğer bütçeniz yetiyorsa tavsiye ediyoruz.

Western Digital Black, Blue ve Green Serisi

Kalite: Yüksek

Performans: Yüksek

Fiyat: Yüksek

Piyasada yıllardır bulunan ve hemen hemen her modelinin arkasında duran WD’yi eğer bütçeniz Samsung’a yetmiyorsa rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Blue ve Green serileriyle ün salmış olan firmanın ayrıca Black serisi modelleri de bize göre marketlerde bulabileceğiniz en iyi bilgisayar bileşenlerindendir. Güvenilirlik, gizlilik, iyi bir oyun ve iş performansı arıyorsanız Western Digital ürünleri tam size göre.

Kingston

Kalite: Orta

Performans: Yüksek

Fiyat: Orta

SSD tavsiyeleri 2021 listemizin bir diğer markası da Kingston oluyor. Eğer fazla bütçeniz yoksa ancak güzel bir kullanıcı deneyimi de istiyorsanız size verebileceğimiz en iyi tavsiye Kingston marka diskler olacaktır. Fiyat ve performans konusunda mükemmel bir grafik çizen bu disklerin ayrıca 5 yıllık garantileri de bulunuyor. A400, KC600, A2000 ve HyperX modelleri SSD tavsiyeleri 2021 listemize dahildir, bunları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

SSD Tavsiyeleri 2021: SanDisk Plus ve Ultra Serisi

Kalite: Orta

Performans: Orta

Fiyat: Orta

Kullanıcı yorum ve tavsiyeleriyle öne çıkan ve benzer modelleriyle çok iyi alternatifler sunan SanDisk, SSD önerileri 2021 listemizin sıradaki markası oluyor. Firmanın modelleri fabrika çıkışı fiyatları bazında Kingston ile hemen hemen aynı çizgide, fakat ara sıra yapılan indirim fırsatlarıyla beraber SanDisk’in oldukça uygun fiyatlara bulunabilecek ürünleri mevcut. Firmayı listemize eklememizin ana nedeni de aslında bu, biraz uygun fiyatlı bir SanDisk Plus ya da Ultra SSD bulursanız rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Adata Su Serisi

Kalite: Düşük

Performans: Orta

Fiyat: Düşük

SSD önerileri 2021 listesinde şu anda piyasanın en çok tercih edilen markalarından birisi olan Adata’ya yer vermezsek olmazdı. Sadece geçtiğimiz üç sene içerisinde toplanan hemen hemen her bilgisayarda Adata marka SSD’lerin sıkça tercih edildiğini görüyoruz. İyi bir kalite için yüksek fiyat ödemek istemeyen ya da bütçelerini ekran kartı ve işlemci gibi bileşenler için ayırmak isteyen kullanıcılarda genellikle Adata eğilimi söz konusu.

Adata’nın SU model SSD’lerinin bize göre tamamen alt bir sınır olduğunu belirtelim. Yani sağlıklı performans için düşük bütçeyle tercih edebileceğiniz son firma bize göre Adata’dır, bu bağlamda Adata markasını en düşük bütçeli önerimiz olarak SSD tavsiyeleri 2021 listemizde yer vermekteyiz. Eğer yeterince bütçeniz yoksa siz de Adata ürünlerini tercih edebilirsiniz, ancak Adata ürünlerinden daha da aşağısına inmenizi SSD önerileri 2021 listemizde tavsiye etmiyoruz.

SSD Önerileri 2021: James Donkey

Kalite: Çok Düşük

Performans: Çok Düşük

Fiyat: Çok Düşük

SSD önerileri 2021 listemizde James Donkey markasına ayrı bir parantez açmak istedik, çünkü son üç sene içerisinde sıkça tercih edilen ve düşük fiyatlarıyla dikkat çeken James Donkey modellerini biz kesinlikle önermemekteyiz. Uygun fiyatlarla bilgisayar bileşenleri almak elbette ki her insanın temennisidir, ancak belirli bir kalite sınırı da bu bileşenlerin olmazsa olmazıdır.

Eğer bahsettiğimiz bu kalite eşiğinin çok çok altında ürünler alırsanız vereceğiniz paranın hakkını ne yazık ki alamamış olursunuz, James Donkey gibi markaları tavsiye etmememizin en önemli nedeni de bu kalite eşiğini geçememeleridir. Bu tip SSD’lere ayıracağınız bütçenin biraz daha üzerine koymaya çalışarak Adata, SanDisk ya da Kingston gibi markalara yönelebilirsiniz.

SSD tavsiyeleri 2021 listemizin sonuna geldik. SSD önerileri 2021 ile beraber sizlere her bütçede var olan modelleri listelemeye çalıştık. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın, hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir