Kapat
TikTok Güvenlik Açıkları Konusunda Endişe Uyandırıyor
Haberler 0

TikTok Güvenlik Açıkları Konusunda Endişe Uyandırıyor

Son gelen haberlere göre TikTok güvenlik açıkları hususunda kullanıcılara ciddi problemler yaratmaya devam ediyor.

Check Point Research adı verilen bir siber güvenlik araştırma grubu yaptıkları denemeler sonucunda ünlü sosyal medya mecrası TikTok’ta kullanıcıların verilerini üçüncü parti uygulamalarla paylaşan bir güvenlik açığı tespit ettiler. Bu güvenlik açığının üzerine giden firma yetkilileri, kullanıcıların konum bilgilerinden tutun da hesap bilgilerine kadar hemen hemen her şeyi elde edebildiklerini fark ettiler.

TikTok Güvenlik Açıkları Kullanıcıları Korkutuyor

Konu hakkında kamuoyuna fazla detay açıklamayan ancak TikTok yetkililerine gerekli bilgileri ilettiklerini söyleyen firma yetkilileri, güvenlik açığının basitçe TikTok’a entegre edilmiş arkadaş bul özelliği ile sağlandığını söylüyor. Aslında bakılırsa son üç sene içerisinde kullanıcı kitlesini bütün dünyada hızla arttıran TikTok’un ise bu durum ilk güvenlik sorunu değil.

Trump yönetimi tarafından TikTok’un Çin devletine veri sızıntısı yaptığı da iddia edilmişti, öyle ki bazı araştırmalar bu iddiaların doğruluğunu ciddi oranda kanıtlar nitelikteydi. Ayrıca Apple telefonlara gelen son iOS güncellemesiyle beraber TikTok uygulamasının, uygulamayı çalıştırmasanız bile, arka planda sürekli olarak sizi izleyerek yaptığınız her şeyi kayıt altına aldığı da ortaya çıkmıştı.

Veri Güvenliği Kullanıcıları Endişelendiriyor

Veri güvenlikleri hakkında endişelenen kullanıcılardan ise bu duruma ciddi tepkiler yağdı. TikTok güvenlik açıkları hususunda bolca şikayetleri bulunan bazı kullanıcılar hem veri madenciliği yaptığı hem de verilerini yeteri kadar iyi korumadığı gerekçesiyle ünlü sosyal medya platformuna dava açmak niyetinde.

Check Point Research adlı siber güvenlik grubunun ortaya çıkardığı bu duruma sessiz kalamayan TikTok yetkilileri, güvenlik açığının varlığını öğrenir öğrenmez oldukça kısa bir süre içerisinde reaksiyon verdiklerini ve açığı kapattıklarını dile getirdiler. Ancak bu durum popüler sosyal medya mecrasının ne kadar güvenli olduğunu ve basit siber güvenlik grupları tarafından bile kolayca hacklenebileceğini gözler önüne serdi.

Uzmanlar her ne olursa olsun kullanıcıların sosyal medya platformlarına bütün verilerini aktarmamasını tavsiye ediyor. TikTok güvenlik açıkları ile ilgili olarak önemli bilgiler gelirse sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın, hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir