Kapat
Yeni WhatsApp Güvenlik Önlemleri Ortaya Çıkıyor
Haberler 0

Yeni WhatsApp Güvenlik Önlemleri Ortaya Çıkıyor

Web için yeni WhatsApp güvenlik önlemleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Firma, Web üzerinden yapılan mesaj hırsızlıklarına artık bir dur demek istiyor.

WhatsApp’ın Web için yeni güvenlik önlemleri üzerinde çalıştığı uzun zamandır biliniyordu. Her ne kadar WhatsApp Web özelliğini kullanıcılar çok beğense ve severek kullansalar da, bu özelliğin ciddi güvenlik sorunlarına yol açtığı da yadsınamaz bir gerçek. Halihazırda WhatsApp Web sayesinde bütün mesajlarının okunduğunu bilmeyen, WhatsApp Web üzerinden izlendiğinin farkında olmayan birçok kullanıcı mevcut.

WhatsApp Web ve Güvenlik

Bahsettiğimiz bu istenmeyen durumun önüne geçmek için WhatsApp, Web sürümü için ilk başlarda sadece tek bir bağlantıya izin vermekteydi. Böylece birden fazla bağlantıya izin vermeyerek ciddi bir güvenlik önlemi almış oluyordu, ancak bunun sonucunda da işlevsellik açısından büyük yara alıyordu.

WhatsApp güvenlik önlemleri çerçevesinde değerlendirilen bu karar kullanıcılar tarafından büyük tepki toplamaktaydı. Özellikle popüler mesajlaşma uygulamasını iş için kullanan müşteriler neden birden fazla bilgisayarda aynı anda hesap açamadıklarını merak ediyor, bu konudaki şikayetlerini WhatsApp yetkililerine iletiyorlardı.

Bahsedilen bu baskıya daha fazla dayanamayan firma da önünde sonunda WhatsApp Web’in birden fazla cihazda aktif olmasına izin verdi, ancak bu durum ciddi güvenlik problemlerini de beraberinde getirdi. Yeni WhatsApp güvenlik önlemleri ile beraber firmanın amacı oluşan bu sorunları kökten çözmek olacak.

Web İçin Yeni WhatsApp Güvenlik Önlemleri

Son gelen duyumlara göre WhatsApp artık telefonlarda bulunan parmak izi ve yüz tanıma sistemlerini de Web bağlantılarında aktif olarak kullanmak isteyecek. Yani bir Web bağlantısı gerçekleştiriyorsanız, her girişinizde yüzünüzü ya da parmağınızı telefonunuzdan tanıtmanız gerekebilir. Parmak izi ve yüz tanıma özelliği olmayan cihazlarda da şifre kullanımının aktif olabileceği gündemde.

Konu hakkında dolaylı yoldan açıklama yapan firma yetkilileri, WhatsApp uygulamasının bireysel olarak parmak izi, yüz tanıma ya da şifre özelliğini kullanmayacağını söylüyor. Halihazırda WhatsApp sözleşmesinde de bu konuda herhangi bir izin mevcut değil. Uygulama, doğrudan kullandığınız cihazın güvenlik önlemleri aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirecek ve herhangi bir parmak izi, yüz şematiği ya da şifre bilgisi almamış olacak.

Bakalım yeni WhatsApp güvenlik önlemleri ile firma Web tarafındaki güvenlik açıklarını ciddi oranda engelleyebilecek mi, bunu göreceğiz. Daha fazla haber için bizi takipte kalmayı unutmayın, hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir