Kapat
İşlemci Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: AMD mi Intel mi?
Donanım 0

İşlemci Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: AMD mi Intel mi?

İşlemci seçerken dikkat edilmesi gerekenler günümüzde birçok kullanıcı tarafından ciddi oranda merak edilmekte. Genellikle yeni bir sistem toplayacak ya da satın alacak kullanıcılar işlemci nasıl seçilir sorusuna cevap arıyor.

Elbette ki her konuda olduğu gibi işlemci seçerken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Bu hususlar her marka bileşene ve kullanım amacına göre ciddi oranda değişebilmekte. Sonuç olarak firmalar her kullanıcı kitlesine farklı ürün çıkartarak daha fazla alternatif sunmayı hedefliyorlar.

Bundan birkaç sene öncesine kadar işlemci pazarı bu kadar aktif değildi. Sadece Intel Core modellerin tek elinde olan pazar, AMD Ryzen modellerin oyuna girmesiyle beraber iyice kızıştı. Artık her fiyat segmentine ve her amaca uygun farklı işlemciler bulunuyor.

İşlemci Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlemci seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemizle birlikte sizlere işlemci nasıl seçilir konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Siz de işlemci nasıl seçilir rehberimizle beraber kendinize en uygun bileşeni, paranızı boşa harcamadan rahatlıkla tercih edebilirsiniz. O halde gelin işlemci seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler birlikte göz atalım.

Kullanım Amacı

Herhangi bir bilgisayar parçası satın alırken kullanım amacınızı doğru olarak belirlemeniz çok önemlidir. Gündelik işlemler için mi, oyun için mi, kurgu için mi, yoksa grafik tasarımı gibi konular için mi bileşen alışverişi yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bu kuralların hepsi işlemci alımında da geçerli. Alacağınız marka ya da modelin size uygun olup olmadığını, kısıtlı bütçeyle hangi üründen en iyi verimi alacağınızı bilmeniz için öncelikle kullanım amacınızı belirlemeniz gerekiyor.

Saat Hızı

İşlemci seçerken dikkat edilmesi gerekenler sorusunun bir diğer cevabı da saat hızıdır. Eğer alacağınız bileşeni hangi amaçla kullanacağınıza karar verdiyseniz, saat hızı konusuna da bu duruma göre dikkat etmeniz gerekli.

Ofis ve gündelik işlemleriniz için bir bileşen alacaksanız düşük saat hızları bulunan modelleri tercih edebilirsiniz, bu modeller sizleri rahatlıkla idare edecektir. Ancak oyun, video kurgu ve tasarım gibi amaçlar için bileşen alıyorsanız yüksek saat hızlı modelleri tercih etmelisiniz. Bunun için en az 3.0 GHz ve üzerinde bir ürün seçmeye çalışın.

İşlemci Nasıl Seçilir: Çekirdek Sayısı

Çekirdek sayısı işlemci dünyasının ayrı bir tartışma konusu, işlemci nasıl seçilir sorusunu cevaplandırırken de çekirdek sayısına değinmezsek olmaz.

Şüphesiz ki çekirdek sayısı bir işlemciyi güçlü ya da zayıf kılan en önemli detaylardan bir tanesidir. Her işlemci gücünü çekirdeklerinden, izleklerinden ve bunların saat hızlarından alır. Alacağınız bileşenin kullanım amacına göre de çekirdek sayısı tercihiniz farklılık gösterebilir.

Gündelik ve ofis işlemleriniz için alacağınız işlemcilerde işlem birimi sayısı az olan modelleri tercih edebilirsiniz, bu konuda tavsiyemiz en az dört çekirdekli işlemcilere yönelmeniz olacak. Bu durum aynı şekilde oyun oynamak isteyenler için de geçerlidir, oyun için en az dört ve altı çekirdekli işlemciler her zaman işinizi görürler.

Ancak video kurgu ve tasarım yapmak isteyenler için durum birazcık karışık; çünkü video kurgu, render ve tasarım programlarının yüksek çekirdek sayısı ile daha performanslı çalıştığı biliniyor. Dolayısıyla bu konularda çalışmalar yapacaksanız yüksek çekirdekli bileşenler tercih etmelisiniz. Basit işlemler için en az altı, ileri seviye işlemler için en az sekiz ve on iki işlem birimli alternatiflere yönelebilirsiniz.

AMD mi Intel mi?

İşlemci seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en çok aldığımız sorulardan birisi ise AMD mi yoksa Intel mi bileşen alınması gerektiği.

Sizlere şunu söyleyebiliriz ki AMD son zamanlarda Ryzen serisi ile beraber ciddi bir atılım yaptı, üstelik çoğu işlemcisinde de soğutucu takviyesini ücretsiz olarak veriyor. AMD’nin Ryzen model neredeyse bütün işlemcilerinde oldukça uygun fiyatlarla daha fazla çekirdek alabiliyorsunuz.

Bütün bu argümanlardan yola çıkarak şu an için AMD işlemcilerin daha mantıklı olduğu belirtebiliriz, ancak herhangi bir indirim ve ikinci el denk getirme durumlarında elbette ki Intel bileşenler de öne geçebilir. Bu noktada kararınızı ödeyeceğiniz fiyat ve alacağınız performans oranına göre vermenizi tavsiye ediyoruz. Kesinlikle şu markayı alın şeklinde bir tavsiye bize göre doğru bir yaklaşım değil.

İşlemci Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Anakart Uyumluluğu

İşlemci nasıl seçilir sorusunu cevaplandırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da anakart uyumluluğu oluyor. Intel işlemcilerin neredeyse her seriyle beraber farklı anakart modelleri istediğini biliyoruz, ancak AMD’de ise durum tam tersi olarak karşımıza çıkıyor. AMD uyumlu bir anakart aldığınızda, bir iki sene sonra yeni bir model işlemciye geçiş yapsanız bile anakartı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

CPU, RAM, ekran kartı ve benzeri bütün bileşenlerinizi alacağınız anakart ile bir olarak değerlendirip kararınızı bu duruma göre vermeniz gerekli. Eğer kısa vadede güncelleme yapmak niyetindeyseniz ve anakartınızın daha fazla model desteklemesini istiyorsanız AMD bileşenlere yönelebilirsiniz.

İşlemci nasıl seçilir yazımızın anakart uyumluluğu konusuyla birlikte de sonuna geldik, işlemci seçerken dikkat edilmesi gerekenler yazımızda olabildiğince sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Umarız işlemci nasıl seçilir sorularınızı yanıtlayabilmiş, işlemci seçerken dikkat edilmesi gerekenler ile sizlere yardımcı olabilmişizdir. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın, hoşça kalın!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir