Kapat
Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Donanım 0

Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler birçok yeni sistem toplayan kullanıcının soru işaretlerinden birisi haline gelmiş durumda. Konu hakkında araştırma yapan kullanıcılar onlarca marka ve modelin arasında kaybolarak PSU seçimlerini hangi kriterlere göre yapmaları gerektiğini merak ediyorlar.

Güç kaynağının, yani diğer adıyla PSU’nun, görevi bilgisayarınızın güç gereksinimi karşılamaktır. Prize bağladığınız bilgisayar kablosundan gelen gücün kontrolünü, işlemini ve karar mekanizmasını tamamen PSU belirler. Bu bağlamda PSU’nun bir bilgisayardaki en önemli parçalardan bir tanesi olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasından en önemli konulardan birisi kalitedir. Eğer verimsiz, kötü ve bilgisayarınızın gerektirdiği özelliklere sahip olmayan bir güç kaynağı alırsanız ne yazık ki uzun vadede büyük sıkıntılar çekersiniz. Öyle ki bilgisayarınız açılmayabilir, bozulabilir ya da bileşenlerinize zarar verecek elektrik kaçakları ortaya çıkabilir.

Bilgisayar bileşenlerinin günümüzde ne kadar pahalı olduklarını biliyoruz. Özellikle Dolar ve Euro kurlarının artması, bilgisayar donanımlarına daha fazla vergilendirme uygulanması ve korona virüsünün oluşturduğu ticaret sorunları nedeniyle son günlerde bu fiyatlar iyice ayyuka çıkmış durumda.

Eğer siz de yüksek meblağlarda paralar vererek satın aldığınız bileşenlerin herhangi bir sorunla karşılaşmasını istemiyor, elektrik kaçaklarından ötürü yanma ve kısa devre gibi problemlerden uzak kalmasını istiyorsanız kaliteli bir güç kaynağı tercih etmelisiniz. Günümüzde sistem toplarken birçok kişinin tercih ettiği ucuz güç kaynağı ile pahalı ekran kartı ve işlemci kombinasyonu son derece yanlıştır, çünkü kalitesiz güç kaynağı nedeniyle uzun vadede aldığınız pahalı ekran kartları ve işlemcilerinizden olabilirsiniz.

Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün bu sorunları yaşamamak için PSU seçiminizi akıllıca yapmalısınız, unutmayın ki alacağınız Power Supply belki de yıllar boyunca size hizmet edecek. Kullanım süresinde herhangi bir sorun çıkarmayan, kaliteli bir güç kaynağı tercih etmeniz her zaman tavsiyemizdir.

Bu yazımızda kasa toplarken alacağınız güç kaynağını hangi kriterlere göre seçebileceğinizi anlatacağız. Uyarılarımızı ve anlattığımız yöntemleri dikkate alarak siz de kendi bütçenize uygun kaliteli, uzun süreler kullanabileceğiniz ve herhangi bir problem yaşamayacağınız PSU’yu seçebilirsiniz. O halde gelin güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemize yakından göz atalım.

Watt Tercihi

Güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemizin ilk kriteri watt tercihidir. Güç kaynakları belirli watt oranlarında enerji aktarır ve watt sınırının ötesinde bu aktarımı gerçekleştiremez. Dolayısıyla bilgisayarınızın ihtiyacı kadar güç kaynağı tercih etmeniz şarttır, aksi durumlarda kapanma, kısa devre yaşama, yanma ve benzeri sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz bilgisayarınız için ihtiyaç olandan en azından 50-100 watt daha fazla güç aktarabilen PSU’ları seçmenizdir. Bilgisayarınızın hangi oranda güç çektiğini öğrenmek istiyorsanız da aldığınız ekran kartının resmî web sitesinde tavsiye edilen oranı referans alabilirsiniz. Bu referans oranlardaki PSU’lar kasanızı beslemeye yeterli olacaktır.

Sertifika

Güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemizin bir diğer başlığı da sertifika oluyor. Her PSU’nun kendisine ait bir sertifikası vardır ve bu sertifikalar kalite sıralamasına göre 80+, Bronz, Silver, Gold ve Platinum olarak ayrılır.

Bizim tavsiyemiz 80+ sertifikası bulunan herhangi bir kaliteli markayı seçmeniz yönünde olacak, yani birçok kişinin aksine Gold ya da Bronz gibi unvanların fazla gerekli olduğuna inanmıyoruz. Çünkü bir PSU’da kalite kriterini belirleyen konu genellikle marka ve model oluyor.

Marka

Marka seçiciliği çok önemlidir, kaliteli markalar ve iyi modeller her zaman sizi birkaç adım öne taşırlar. Güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemizde de sizlere her zaman bilindik markalardan şaşmamanızı tavsiye ediyoruz. PSU alırken satın alma kriterlerinizi kaliteli marka ve kaliteli markanın güvenilir serisi şeklinde nitelendirmelisiniz. Yani iyi bir markayı tercih etmenizin yanı sıra o markanın güvenilir bir modelini de almanız gerekiyor, çünkü birçok ünlü markanın kronik problemli modellerle piyasada satış yaptıklarını görebiliyoruz.

Aerocool, High Power, Silverstone, Seasonic, FSP, Corsair, Cooler Master, Sharkoon gibi bilindik markaların ürünlerini tercih etmeye özen gösterin. Ancak seçtiğiniz markadaki modelin de kronik sorunlu olup olmadığını muhakkak internet üzerinden araştırmanız gerek, bunun için çeşitli forum sayfalarını kullanabilir ve kullanıcı yorumlarına dikkat edebilirsiniz. Fazla ses çıkartan, coil whine gibi problemleri olan modellerden uzak durun.

Güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler listemizin böylelikle sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere PSU alışverişi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. PSU bütçenizi fazla düşük tutmamalı ve kaliteli bir Power Supply tercih ederek sisteminizi riske atmamanızı tavsiye ediyoruz. Daha fazlası için diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın, hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir