Kapat
EA Star Wars Lisans Hakları Artık Disney'de!
Haberler 0

EA Star Wars Lisans Hakları Artık Disney’de!

Son yapılan bildirime göre EA Star Wars lisans hakları tamamen Disney’in eline geçmiş durumda. İki firma arasında yapılan özel anlaşma son gelişmelerin ışığında uzatılmadı.

EA’nın çok uzun zaman önce Star Wars markasının oyun haklarını süreli olarak satın aldığını biliyoruz, detayları ve süresi tam olarak bilinmeyen bu satın alma işlemi görünüşe göre sona erdi. Artık oyun yapma hakkını tekrardan eline almayı başaran Disney, Lucasfilm Games adlı bir marka kurarak Star Wars oyunlarını farklı stüdyolara yaptırmayı düşünüyor.

EA Star Wars Lisans Hakları Değişiyor

Aslında Disney’in Star Wars markasını EA’den alma düşüncesi çok uzun zamandır mevcuttu, özellikle Battlefront yapımları ile gelen hayal kırıklığı bu durumun sinyallerini vermişti. Basit bir satış başarısızlığından daha çok devlet problemlerine dönüşen Battlefront oyunları, EA’i Belçika ve Fransa gibi birçok Avrupa hükümeti ile davalık etmişti. Çünkü EA, Star Wars markasını kullanarak lootbox sistemi ile içerik satmaya çalışıyordu.

Star Wars oyunları üzerinden açılan bu davalar Disney tarafının hiç hoşuna gitmemişti. Kendi markalarını böyle bir duruma alet ettikleri için EA tarafına çok kızgın olan Disney, neredeyse anlaşmayı tek taraflı feshetme noktasına bile gelmişti. Görünüşe göre firmanın EA’e olan kırgınlığı hâlâ dinmemiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde sevilen seri KOTOR’un devam oyununu da Disney’in farklı bir stüdyoya yaptırdığını duymuştuk, bu durum kamuoyunda lisans hakları hakkında soru işaretleri de oluşturmuştu. Yeni gelen haberlerle beraber de artık EA Star Wars lisans hakları kaybı artık tamamen tescillenmiş oldu. Elbette ki EA bundan sonra da Star Wars oyunları geliştirmeye devam edecek, bu konuda Disney tarafından herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, ancak eskiden sadece EA’in geliştirebileceği Star Wars markası artık farklı stüdyoların da kullanabileceği bir ürün haline geldi.

Lucasfilm Games’in halihazırda bir Ubisoft stüdyosuna ve bir de ismi açıklanmayan oyun geliştiricisi firmaya iki adet hikaye odaklı Star Wars oyunu yaptırdığı biliniyor. Bu durum bakalım gelecekte nasıl sonuçlar verecek, bekleyip göreceğiz. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın, hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir