Kapat
AMD Ekran Kartı Üretimi Samsung ile Çözülebilir!
Haberler 0

AMD Ekran Kartı Üretimi Samsung ile Çözülebilir!

AMD ekran kartı üretimi konusunda 2021 yılı itibariyle oldukça büyük sıkıntı çekiyor. Piyasadaki görüntü bileşeni talebini karşılayamayan firma, farklı üretim kaynaklarıyla anlaşarak tedarik zincirini büyütmek niyetinde.

An itibariyle AMD’nin hem işlemcilerini, hem ekran kartlarını, hem Xbox için ürettiği bileşenleri, hem de PlayStation için ürettiği donanımları aynı anda sorunsuz bir şekilde tedarik etmesi gerekiyor. Rakamsal açıdan da hesaplanınca oldukça büyük bir külfet çıkartan bu durum firmanın tedarik kollarını iyice zora sokmuş durumda.

Dünyada kendi bileşenlerini üretebilen firma sayısı oldukça az, popüler markalardan örnek verecek olursak sadece Kore devi Samsung ve Amerikan devi Intel’in bu konuda iyi işler başardığını söyleyebiliriz. Ancak Samsung ve Intel dışında neredeyse hiçbir teknoloji devi kendi modellerini üretmiyor, bunları üçüncü parti tedarikçiler aracılığıyla elde ediyor.

AMD Ekran Kartı Üretimi Krizde! Samsung İşin İçine Girecek

AMD de üçüncü parti tedarikçilerden yararlanan firmalardan bir tanesi. Tıpkı Apple, Huawei, Xiaomi, Bosch, Qualcomm ve benzeri birçok marka gibi AMD üretim tedariki markası olarak TSMC ile çalışmakta. Tayvan devi TSMC’nin hem ekran kartı, hem işlemci, hem de konsol bileşenlerinde AMD’nin bütün yükünü sırtlamaya çalıştığı bilinen bir gerçek.

TSMC, aklınıza gelebilecek bütün teknoloji devleriyle içli dışlı olan, üretim konusunda kendisini kanıtlamış, arabadan tutun da mobil çiplere kadar hemen hemen her konuda üretim yapan dünyanın en büyük üçüncü parti tedarik markası. Ancak bu kadar farklı firmaya hizmet veren TSMC’nin de bazı noktalarda yetersiz kaldığı ve talebe karşılık veremediği oluyor. İşte bu sebeptendir ki AMD ekran kartı üretimi ciddi bir krizle karşı karşıya.

Ekran kartı konusunda piyasadan gelen talebi karşılayamaması üzerine AMD, TSMC’nin yanı sıra farklı tedarik zincirleriyle de anlaşmaya karar verdi. TSMC’den sonra dünyada tedarik konusunda en iyi altyapı ve bilgi birikime sahip olan Samsung’da bu iş için biçilmiş kaftan denilebilir. Gelen iddialara göreyse firma yetkilileri bu konuda Samsung ile hummalı bir çalışma gerçekleştirmek niyetinde.

AMD ekran kartı üretimi zincirinin bir kısmını Samsung’a vermek istiyor. Halihazırda Samsung ve AMD’nin ticari olarak samimi ilişkiler içerisinde olduğunu da bütün kamuoyu bilmekte, öyle ki firmanın 3nm üretimi için Samsung ve TSMC tesislerini ortak kullanmak istediğini daha önce duymuştuk. Eğer bu ortaklık sağlanırsa ve iki firma da bu birleşmeden memnun kalırsa muhtemelen ilerleyen süreçlerde Samsung tarafından daha fazla tedarik çıkışı görebiliriz.

AMD ekran kartı üretimi konusunda işini sağlama almak istiyor, özellikle yeni nesil bileşenlerle beraber tekrardan Nvidia ile rekabete girmeyi başaran firma stok sıkıntısından dolayı geri düşmemek niyetinde. Bakalım medyaya yansıyan bu ortaklık iddiaları gerçekleşecek mi, gelişmeler oldukça sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir