Kapat
Google Fit Nabız ve Solunum Hızı Ölçümü Yapabilecek!
Haberler 0

Google Fit Nabız ve Solunum Hızı Ölçümü Yapabilecek!

Yeni duyurulan bir özelliğe göre ek hiçbir sensör ya da kameraya ihtiyaç duymadan Google Fit nabız ve solunum hızı ölçümü yapabilecek.

Google, halihazırda uzunca bir süredir kişilerin kalp atışı ve solunum hızlarını ölçebilmek için araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütüyordu. Normal şartlarda özel sensörler aracılığıyla gerçekleşmesi mümkün olan bu özellikleri telefon kameralarında kullanmak firmanın en büyük hayallerinden bir tanesiydi. Bu işlem için çoğunlukla vücudun belirli bölgelerine takılan aletleri, akıllı bileklikleri ya da özel giysileri kullanan hastalar artık daha rahat bir şekilde vücut durumlarını ölçebilecekler.

Google Fit ile yeni gelecek olan bu özellik sayesinde hiçbir şekilde sensör ve ek aracı alete ihtiyaç duymadan, sadece telefon kamerası ile kalp atışı hızı ve solunum hızı ölçülebilecek. Bu özellik için uzunca bir süredir çalıştıklarını belirten Google yetkilileri, böylelikle sağlık alanında bir devrim yapmayı planladıklarını ve insanlara büyük fayda sağlamak istediklerini belirtiyor. Özelliğin doğruluk payı ve gelişimi hakkında açıklama yapan firma, %90 oranında başarı payı elde ettiklerini belirttiler.

Google Fit Nabız ve Solunum Hızı Ölçümü

Özelliğin elbette ki hızlı bir şekilde bütün Android telefonlara yayılması mümkün değil, çünkü her telefonun kamera lensi ve yazılımı farklı olduğu için bu işlevselliği uydurabilmek bir hayli zaman alacak. Ancak Google yöneticileri bu duruma da bir çözüm bulduklarını ve yakın zamanda herhangi bir sorun olmadan hemen hemen her Android cihazda Google Fit nabız ve solunum hızı ölçümü özelliğini aktive edeceklerini söyledi.

Solunum hızı ve kalp atışı hızı ölçümünü oldukça pahalıya mâl olan bir yazılım sayesinde gerçekleştirebildiklerini söyleyen Google, bu yazılım için uzman hekimlerle birlikte binlerce deney yaparak çalıştıklarını dile getirdi. Yazılımın temel çalışma prensibi ise göğsün iniş ve kalkış şeklini analiz ederek nefes alma ve kalp atışı hızlarını tahmin etmek üzerine kurulu, bu yönteminse Google’ın iddiasına göre %90 oranında başarıya ulaştığını söylemiştik.

Google Pixel Telefonlara Geliyor

Google Fit nabız ve solunum hızı ölçümü özelliği önümüzdeki aylarda ilk olarak Google Pixel telefonlarda kullanılabilir olacak. Böylece kendi telefon ailesi olan Pixel’de özelliği test etmeyi amaçlayan firma, yapacağı optimizasyon ve doğruluk güncellemeleriyle beraber de özelliği geliştirmeye devam edecek. İlerleyen süreçlerde firmanın birincil hedefi lens uyumluluğunu arttırarak farklı Android telefonlarda da kalp atışı ve solunum hızı ölçümüne imkân tanımak.

Ayrıca firma tarafından yapılan açıklamalara göreyse önümüzdeki günlerde çıkacak olan çoğu cihazda özelliğin çalıştırılabilir olacağını anlayabiliyoruz. Çünkü Google halihazırda güncel olan ve yeni model cihazlarda sıkça kullanılan Samsung, Sony, Leica ve benzeri lenslere aktif olarak destek sunmakta.

Google Fit nabız ve solunum hızı ölçümü özelliği birçok kullanıcının hayatını kolaylaştıracak. Özellikle kalp ve damar rahatsızlığı olan, belirli aralıklarla vücudunu kontrol etmesi gereken kişilerin herhangi bir ek sensör aracı külfetine katlanmadan bu özellikten faydalanabilmesi gerçekten büyük nimet.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir