Kapat
2020 Yılında Piyasaya Çıkan En İyi FPS Oyunları
Oyun 0

2020 Yılında Piyasaya Çıkan En İyi FPS Oyunları

En iyi FPS oyunları 2020 ile geçtiğimiz senenin favori yapımlarına göz atacağız. FPS son derece sık karşılaşılan ve oyun dünyasında en çok yapım üretilen tür olduğu için de, tıpkı önceki seneler gibi, 2020 hayli rekabetçi geçti. 2021’nin şubat ayına geldiğimiz bu günlerde 2020 yılı için en iyi FPS oyunları neler sorusunu sorma vakti geldi.

En İyi FPS Oyunları 2020

2020 yılı FPS yapımları için dolu dolu geçti. Ocak ayının başından aralık ayının son haftalarına kadar neredeyse sürekli olarak yeni bir FPS yapımın piyasaya çıkışını gördük. Hem online hem de story odaklı yapımlarda birincil şahıs bakış açısıyla oynanan silah oyunları büyük çeşitlilik kazandı. Aynı zamanda bu yılın FPS yapımları açısından da yenilikçi bir sene olduğunu söylemezsek olmaz, 2020 itibariyle birçok firma ürettikleri FPS yapımlara sektöre yeni vizyonlar kattı ve oyun türünü bir iki adım ileriye taşıdı.

Oyuncuların da şüphesiz ki FPS yapımlarından en çok keyif aldığı yıllardan birisi 2020 oldu. Önceki senelerde sadece Call of Duty ve Battlefield odaklı ilerleyen bu yapımlar, işin içerisine farklı stüdyoların ve oyun anlayışlarının girmesiyle büyük çeşitlilik kazandı. Birincil şahıs kameralı bakış açısı ve ateşli silahlar kombinasyonunu sevmeyen kitleler için bile bu yıl son derece tatmin edici oldu. O halde gelin en iyi FPS oyunları 2020 listemize yakından bakalım.

Doom Eternal

Doom Eternal bizim 2020 yılı içerisinde en çok beğendiğimiz FPS yapım oldu. Yaklaşık 5-6 senedir sadece gerçekçi FPS oyunları oynadığımızı varsayarsak, Bethesda’nın başlattığı Doom ve Wolfenstein serisi ile devam eden arcade FPS yapımlarından büyük keyif aldığımızı itiraf etmemiz gerek. 2020 yılında oynarken en çok keyif aldığımız FPS yapımlarından olan Doom Eternal, hem safkan FPS türüne hem de arcade FPS türüne büyük yenilikler getirdi. Tamamen savaş odaklı map sistemiyle oynanış mekaniklerini çok daha eğlenceli kılan Doom, düşmandan saklanmadan savaşmanızı ve sadece savaşarak hayatta kalabileceğinizi hissettiren en iyi yapım diyebiliriz. Ana karakterimizin sahip olduğu parçalama, zıplama, hook atma ve benzeri animasyonlar da yapımı gerçekten çok keyifli kılıyor. Şüphesiz ki arcade FPS’nin şu ana kadar yapılmış en iyi oyunu Doom Eternal olarak yerini aldı.

Cyberpunk 2077

En iyi FPS oyunları 2020 listemizde sıra Cyberpunk 2077’ye geldi. 2020’nin son aylarında çıkışını gerçekleştiren Cyberpunk, gerçekten olaylı bir yapım oldu. Gerek bugları, gerek kapatılmayan açıkları, gerek vadedilen hikayeyi sunmaması ve gerekse rezalet PlayStation portu ile Cyberpunk birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Ancak Cyberpunk’ın eksiksiz ve mükemmel bir şekilde uyguladığı tek bir iş var ki o da FPS dinamikleri diyebiliriz. Yapımın oynanış mekanikleri gerçekten çok tatmin edici; üstelik hem silah çeşitliliği, hem skill çeşitliliği, hem de RPG elementleriyle bu oynanışı daha da farklı hale getirerek çok daha keyifli kılabiliyorsunuz. Cyberpunk 2077, 2020 yılının en iyi FPS oyunları listemizde yerini hakkıyla alıyor.

Valorant

Valorant, Cyberpunk ve Doom’a nazaran elbette ki komple bir FPS oynanışı sunmuyor. Sonuç olarak bu yapımın hem bütçesi hem de hitap ettiği kullanıcı kitlesi belli, ancak safkan bir online FPS olarak düşünürsek Valorant’ın çok başarılı bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. CS GO’daki gerçekçi FPS dinamiklerini arcade skill sistemi ile harmanlayarak ortaya muazzam bir oynanış çıkartan Valorant, yakaladığı sükse ile beraber de neden bu kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor. Valorant’ın, tıpkı CS GO ve benzeri online yapımlar gibi, uzun seneler boyunca hayatımızda olacağına ve çok konuşulan bir yapım olarak anılacağına hiç şüphemiz yok.

Serious Sam 4

Gene eski bir kan ile karşı karşıyayız. Tıpkı Doom ile Wolfenstein gibi çok eski ve köklü bir seri olan Serious Sam, arcade FPS tanımını en iyi uygulayan yapımlardan bir tanesi. Doom ve Wolfenstein’ın kapalı yapısına karşın tamamen serbest olarak bırakıldığınız dünyada silahınızla kendinizi savunmanızı isteyen Serious Sam, sunduğu bu özgürlükle beraber en çok sevilen yapımlar arasında yerini aldı. En iyi FPS oyunları 2020 listemize hakkıyla girişini yapan Serious Sam’ın en beğendiğimiz özelliği ise hâlâ eski oyunlarında sunduğu lezzeti barındırıyor olması. Serinin köklerine ihanet etmeyen, bu kökleri günümüze uyarlamak suretiyle muazzam bir oyun ortaya çıkartan yapımcıları gerçekten kutlamak gerek.

En İyi FPS Oyunları 2020: Call of Duty Black Ops Cold War

Bir başka Call of Duty oyunu ile beraberiz, her sene çıkan ve çıkmaya da devam eden Call of Duty yapımlarından bir tanesi geçtiğimiz sene de bizi soğuk savaş dönemine götürdü. Oyunun ana hikayesini son derece yavan ve kısa bulsak da online modunu eğlenceli bulduğumuzu itiraf etmeliyiz. Call of Duty yapımları her yeni seneyle beraber online modlarında bir önceki oyununun üzerine koyarak ilerlemeye devam ediyor, ileriki yapımları için tek dileğimiz aynı özeni hikâye modu için de göstererek bizlere kaliteli bir sunum hazırlamaları olacak.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir