Kapat
PS5 ve Xbox Series X Satışları Bir Önceki Nesle Ulaşamadı!
Haberler 0

PS5 ve Xbox Series X Satışları Bir Önceki Nesle Ulaşamadı!

Gelen son haberlere göre PS5 ve Xbox Series X satışları bir önceki nesle rakamsal olarak ulaşamadı.

Microsoft ve Sony’nin büyük umutlarla çıkardığı yeni nesil konsollar bir önceki neslin satış rakamlarına ulaşamadı, ancak elbette ki bu durumun geçerli birkaç sebebi bulunuyor. Konsol çıkışını gerçekleştirirken Covid-19 virüsünü hesaplayamayan dev şirketler, virüsten ötürü oluşan maddi kaybın ve hasarın sonuçlarını sert bir şekilde yaşıyorlar.

Bu sonuçlardan bir tanesi ise yeni nesil konsol satışlarının beklenen oranda sağlanamaması oldu. PS5 ve Xbox Series X satışları bir önceki neslin rakamsal olarak çok gerisinde kaldı, halbuki her yeni nesille beraber beklenen satış rakamlarının çok çok daha fazlasını getiren konsollarda bu durum büyük şok etkisi yarattı.

Satış oranlarının beklentiden çok daha az çıkması sadece konsol sektörüne özel bir durum değil. Akıllı telefon, giyilebilir akıllı cihaz, oyuncu ekipmanları, bilgisayar donanımı satışları ve benzeri teknolojik alanlarda da aslında durum tam olarak bu şekilde. Firmalar beklentilerinin çok çok daha altında satışlar gerçekleştirerek 2021’nin ilk çeyreğini kapatmak üzereler.

PS5 ve Xbox Series X Satışları Neden Geride Kaldı?

Covid-19 süreci ile kullanıcıların ciddi bir tasarruf amacına girdiği bilinen bir gerçek. Dünyadaki gidişatın ne yöne doğru olacağını bilemeyen, yarınını öngöremeyen kullanıcılar artık daha az para harcama ve para biriktirme derdinde. Kimi teknoloji tutkunlarının bu süre zarfında sadece temel gıdalara yönelik alışveriş yaptıklarını ve telefon, tablet, bilgisayar, oyun konsolu gibi tüketimlerden kaçındıklarını da biliyoruz.

Madalyonun öteki yüzüne baktığımız zaman da Covid-19’un bütün ticari süreçleri alt üst ettiğini görüyoruz. Pandemi nedeniyle üretilen teknolojik aletlerin uzun süreler boyunca teslimatı gerçekleştirilemedi, çoğu teknolojik alet Çin’de üretilen fabrikalarında aylarca bekledi. Haliyle etkili bir çıkış gerçekleştiremeyen PS5 ve Xbox Series X satışları da uzun vadede ciddi yara aldı.

Bütün bunların yanı sıra konsollarda üretim sıkıntısı yaşandığı da resmi kurumlar tarafından onaylanmış durumda. Pandemi şartlarından dolayı fabrikalar artık tam kapasitelerinde çalışamıyor, üretimin gerektirdiği lojistik destek ve imkânlar virüs sürecinden dolayı fabrikalara sağlanamıyor. Üretimde oluşan verimsizlik dolayısıyla da firmalar büyük satış problemleri yaşamakta.

PS5 ve Xbox Series X’in satışları hakkında önemli gelişmeler oldukça sizlere bildireceğiz, bizi takipte kalmaya devam edin.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir