Kapat
Intel Anakart Desteği 11. Nesil İşlemcilerle Değişiyor!
Haberler 0

Intel Anakart Desteği 11. Nesil İşlemcilerle Değişiyor!

Intel anakart desteği 11. nesil işlemcilerle beraber ciddi bir değişikliğe uğrayacak, Rocket Lake işlem birimleri artık eski anakartlarla çalışmayacak.

Intel’in uzun süredir güttüğü yeni işlemci ile yeni anakart modeli devam ediyor. Bu satış modeliyle birlikte hem daha çok anakart sattırmayı başaran firma hem de işlemci konusunda daha verimli seçenekler sunabildiğini iddia ediyor, dolayısıyla Intel anakart desteği uzun süreli olmamasıyla ünlüdür diyebiliriz. MSI, Asus, AsRock, Gigabyte ve benzeri anakart üreticilerine chipset satarak ciddi bir gelir elde eden firma, her yeni nesil ile kullanıcıları farklı bir anakart modeli almaya zorlayarak gelirlerini arttırmaya devam ediyor.

AMD’nin Ryzen işlermcilerinde 3 nesildir aynı anakart desteği sunması kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplamıştı, bu noktadaki rekabette zayıf kalan Intel ise şirket modelini değiştirmeyecek gibi duruyor. 11. nesil Rocket Lake işlem birimleri için yeni bir anakart almak artık zorunlu olacak.

Intel Anakart Desteği B460 ve H410 İçin Bitiyor

Firma, yeni nesil ürünlerini B460 ve H410 chipsetleri için geliştirmeyeceklerini söyledi. Konu hakkında detaylı bir açıklamada bulunmayan Intel, eski anakartlarındaki chipset teknolojilerinin kendilerini sınırladığını ve bahsi geçen anakartlarla 11. nesil işlemcilerin gücünü tamamen alamadıklarını söyledi.

Rocket Lake işlemciler için giriş seviyesi anakartları Z490 ve H470 olarak belirleyen firma, bahsi geçen bileşenlerdeki yonga setlerinin yeni nesil işlemcileri için yeterli olacağını düşünüyor. Ancak hem ileri seviye uyumluluk hem de tam performans için Intel’in 500 serisi bir anakart tavsiye ettiğini de belirtelim.

Bu durum elbette ki Intel anakart desteği için B460 ve H410 platformları adına her şeyin bittiği anlamına gelmez. Birçok anakart üreticisinin üçüncü parti güncellemelerle birlikte yeni nesil işlemcilere destek sunduğunu biliyoruz, dolayısıyla bazı anakart üreticileri 11. nesil işlemci desteğini Intel’den bağımsız olarak ürünlerine bir BIOS güncellemesi ile getirebilir. Fakat, ortada resmi bir destek olmayacağı için, bu güncellemenin yeni nesil işlemcileri Z490, H470 ya da 500 serisi anakartlar kadar verimli çalıştıramayacağını belirtelim.

500 serisi anakartların ise ne kadar uzun süre yeni nesil işlemcileri destekleyeceği bilinmiyor. Her iki nesilde bir anakart değişikliğine alışkın olan Intel, rakibi AMD’nin sunduğu ve takdir topladığı uzun süreli destek işlevselliğini kendi ürünlerinde de deneyebilir.

Intel anakart desteği ve benzeri daha fazla haber için bizi takipte kalmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir