Kapat
Yeni Intel CEO'su Firmayı Toparlamak İstiyor
Haberler 0

Yeni Intel CEO’su Firmayı Toparlamak İstiyor

Yeni Intel CEO’su firmayı toparlamak istiyor. Pat Gelsinger, Intel’i eski günlerine döndürmek istediğini söyledi.

Ünlü işlemci üreticisi Intel’de geçtiğimiz günlerde çok önemli bir değişiklik yaşandı. Bu ay itibariyle Intel’in eski başı Bob Swan istifasını firmaya sundu. Şubat 2021 itibariyle görevden ayrılan Bob Swan, Intel’deki vizyonunu ve misyonunu tamamladığını düşünüyor. 2019’dan beri Intel’de görev yapan CEO’nun AMD karşısında aldığı kötü kararlar firmanın hızlı çöküşüne neden olmuştu.

Elbette ki bu çöküşü sadece Swan’a bağlamak doğru olmaz. Ancak görünüşe göre Intel hissedarları bunu tamamen Swan’a bağlamış durumda. Swan’ın göreve geldiği yıl itibariyle AMD tarafı Ryzen çalışmalarına daha yeni başlamıştı. Firma içi birçok mühendisin ve önde gelen editörün Intel tarafını uyarmasına rağmen Swan bu uyarıları dinlememişti. Dominant ve baskıcı satış yöntemini sürdüren Swan, aldığı kötü kararlar ile Intel’in tahtını AMD’ye kaptırmış oldu. An itibariyle hem işlemci üretimi hem de işlemci kalitesi hususunda AMD ezeli rakibi Intel’e ciddi bir fark atmış durumda.

Yeni Intel CEO’su Firmayı Toparlamak İstiyor

Şüphesiz ki AMD’nin Intel karşısında öne geçmesinde aldığı kullanıcı dostu kararlar büyük rol oynadı. Gerek uzun süreli anakart desteği gerek BIOS desteği gerek uygun fiyatlarla çoklu çekirdek sunması ve gerekse işlemci ile beraber stok soğutucu da vermesi firmanın öne çıkmasını sağladı. Bu kullanıcı dostu politikaya karşın kısa süreli anakart desteği, düşük çekirdekli işlemci ve pahalı fiyatlarla karşılık veren Intel’in ise sonu çok daha hızlı geldi.

Görünüşe göre Intel hatalarından ders almış olacak ki artık rakibi AMD ile onun kuralları çerçevesinde yarışmak niyetinde. Örnek vermek gerekirse Intel uygun fiyatla düşük çekirdekli işlemci sunma politikasını yavaş yavaş gütmeye başladı. Muhtemelen ilerleyen günlerde uzun süreli anakart desteğini de işlemcilerine getirmeye çalışacaklardır. Yeni Intel CEO’su Pat Gelsinger yaptığı açıklama ile firmayı eski günlerine geri döndürmek istediğini söyledi.

Intel’i eski günlerine döndürmek için çok sıkı çalışacağını dile getiren Gelsinger, bu konuda radikal kararlar alarak rakiplerini hızla ekarte etmek istediklerini dile getirdi. Bakalım gerçekten de Intel rakibi AMD’yi yenerek eskiden olduğu gibi tahtın sahibi olabilecek mi, bunu zamanla göreceğiz. Konu hakkında daha fazla bilgi için bizi takipte kalmaya devam edin.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir