Kapat
2021 İşlemci Soğutucusu Tavsiyeleri: Fiyat Performans Soğutucular
Donanım 0

2021 İşlemci Soğutucusu Tavsiyeleri: Fiyat Performans Soğutucular

2021 işlemci soğutucusu tavsiyeleri ile her fiyat segmentine uygun modeller arasından kendi işlemcinizi soğutacak en iyi ürünlere ulaşabilirsiniz.

Yeni bir sistem toplayanların akıllarındaki en büyük soru soğutucu problemi oluyor. Halihazırda sistemle beraber gelen ya da işlemciden bağımsız olarak alınması gereken soğutucular kullanıcılarda kafa karışıklığına neden olabilmekte. Intel marka işlemcilerin genellikle kendi stok soğutucuları olmadan satıldığını biliyoruz. Eğer bir Intel işlemci alıyorsanız 2021 işlemci soğutucusu tavsiyeleri listemizden kendi bütçenize uygun bir modeli seçebilirsiniz.

Aynı şekilde 5000 serisi ile beraber de AMD bazı işlemcilerinde soğutucu bulundurmayacağını açıkladı. Önereceğimiz soğutucuların tamamı 5000 serisi AMD işlemciler için de son derece uygun olacak. Aynı şekilde Intel ya da AMD stok soğutucularından memnun olmayan birçok kullanıcı da bu soğutuculara göz atabilir. Eğer stok soğutucuların ya soğutma ya da ses performanslarından memnun değilseniz doğru yerdesiniz. Tavsiyelerimiz stok soğutucuların yerine hem daha performanslı hem de daha sessiz ürünler arayanlar için de son derece uygun olacak.

2021 İşlemci Soğutucusu Tavsiyeleri

Tavsiye listemizi ucuz ürünlerden pahalı ürünlere doğru listeleyerek oluşturacağız. Böylece her fiyat segmentine ve bütçeye uygun ürünleri görebileceksiniz. Ayrıca pahalı olan ürünlerin ucuz modellere nazaran daha performanslı olduğunu belirtelim. Listenin aşağısına indikçe hem soğutma hem de ses basında en iyi performansı sunan modelleri göreceksiniz. Listedeki ürünlerin Şubat 2021 fiyatlandırmasına göre belirlendiğini söyleyelim. Farklı indirim seçenekleri ve kur oynamalarıyla bu fiyatların azalması ya da artması mümkün.

Listemizin başlangıcında yoğunlukla hava soğutmalardan ilerleyeceğiz. Çünkü düşük bütçeli sıvı soğutucuların iyi performans vermediklerine inanıyoruz. Bunun yerine aynı bütçeyle bir hava soğutma satın alarak yüksek seviyeli bir sıvı soğutucu performansı elde edebilirsiniz. Ancak daha fazla performans ve daha az ses oranı isterseniz de sıvı soğutuculara yönelmeniz şart. O halde gelin 2021 işlemci soğutucusu tavsiyeleri listemize başlayalım.

Dark Freezer X120

Giriş seviyesi bir model olan Dark Freezer X120 düşük bütçeli kullanıcılar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Eğer stok soğutuculardan biraz daha fazla performans ve daha az ses istiyorsanız Dark Freezer X120’yi tercih edebilirsiniz.

Arctic Freezer 34 eSports DUO

Artic’in Freezer 34 eSports DUO modeli en çok önerilen soğutucular arasında. Model çift fanlı olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlara bulunabiliyor. Ancak son zamanlarda ciddi bir stok sıkıntısı yaşandığı da aşikâr. Eğer bütçeniz Dark Freezer X120’ye göre daha fazla ise bu modeli tercih edebilirsiniz.

2021 işlemci soğutucusu tavsiyeleri listemizdeki bu modeli seçerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunuyor. Bunlardan ilki alacağınız modelin DUO olması yönünde. Eğer DUO olmayan modeli alırsanız tek fanlı bir soğutucu almış olursunuz ki bu modelde tek fan pek verimli değil. Aynı zamanda çeşitli indirimlerle beraber bu soğutucuyla aynı fiyatta Scythe ürünleri de satılmakta. Eğer, fan sayısına bakmaksızın, uygun fiyatlı bir Scythe ürünü bulursanız muhakkak Arctic yerine tercih etmelisiniz. Scythe ve Noctua ürünleri, Arcitc ürünlerinden çok daha kalitelidirler.

Scythe ve Noctua Soğutucular

2021 işlemci soğutucusu tavsiyeleri listemizde Scythe ve Noctua markalarına da yer vermek istedik. Markaları diyoruz, çünkü bu firmaların sunmuş oldukları her model en iyi performanslarla ün salmış durumda. Hava soğutmada en iyi performansı arıyorsanız muhakkak bir Scythe ya da Noctua ürünü tercih etmelisiniz. Bu markaların bütün tek fanlı modelleri Arctic ya da Dark’ın çift fanlı ürünleriyle aynı soğutmayı daha az ses ile sunabilmekte. Çift fanlı modellerindeki performans oranlarını ise dillendirmemize gerek yok diye düşünüyoruz.

Scythe Mugen 5, SCMG-5100, Katana, Kotetsu ve Fuma modellerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde Noctua tarafında ise mini radyatörü bulunmayan bütün NH modelleri tercih edilebilir.

Corsair Hydro ya da Cooler Master Masterliquid

Listemizde önereceğimiz dört adet sıvı soğutma olacak. Sıvı soğutmaları tercih ederken muhakkak çift fana sahip radyatörlere göz atmanızı öneriyoruz. Eğer tek fanlı bir sıvı soğutma alırsanız ne yazık ki vereceğiniz paranın karşılığını alamayacaksınızdır. Bunun yerine üst paragraflarda önerdiğimiz Scythe ya da Noctua hava soğutmalarına yönelebilirsiniz.

Çift fanlı giriş sıvı soğutucularda ise Corsair Hydro ya da Cooler Master Masterliquid modellerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bu modeller hem fiyat hem de performans konusunda, çift fanlı olarak, sıvı soğutmada gayet iyi verim vermekteler. Radyatör ve fan ömürlerinin uzun olduğunu da belirtelim.

Arctic Liquid Freezer II 360

Üç fanlı soğutuculara çıktığımız zaman da Corsair ve Cooler Master markalarının sıvı soğutmalarını önermekteyiz. Ancak daha düşük bütçeli ve benzer performanslı bir ürün arıyorsanız Arctic Liquied Freezer II 360 modeline de muhakkak göz atın. 2021 işlemci soğutucusu tavsiyeleri listemizdeki bu ürün fiyat ve performans oranıyla son derece öne çıkmakta. Fakat benzer fiyatlarla bir Corsair ya da Cooler Master ürün bulursanız Arctic yerine bu firmaların modellerini tercih edebilirsiniz. Üç fan konusunda hem Arctic, hem Corsair, hem de Cooler Master güzel performanslar sunabilmekte.

2021 İşlemci Soğutucusu Tavsiyeleri: NZXT Kraken X73

Eğer bütçeniz çok yüksekse ve en iyisini istiyorsanız bu ürünü tercih edin. Son önerimiz olan NZXT Kraken X73 hem sessiz olması hem de işlemcinizi buz gibi yapmasıyla pahalı olan fiyatının hakkını sonuna kadar verecek bir model. Premium segmentte kendisine yer edinen NZXT Kraken ürünleri, sıvı soğutma konusunda çıtayı belirleyen modeller olarak öne çıkıyor. Pahalı çift fanlı modeller arıyorsanız da aynı şekilde NZXT’nin sıvı soğutmalarını tercih edebilirsiniz.

Böylelikle tavsiyelerimizin sonuna geldik, 2021 işlemci soğutucusu tavsiyeleri gibi daha fazla içerik görmek istiyorsanız bizi takipte kalmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir