Kapat
Vlog Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Teknoloji 0

Vlog Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vlog kamerası alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Nasıl daha iyi videolar çekebiliriz? Bu soruları ayrıntılı bir şekilde cevaplıyoruz.

Son yıllarda video çekmek ve yayımlamak, insanlar için sıradan bir anıdan daha fazlasını ifade ediyor. Artık çektiğiniz videoları sistematik şekilde yayımlayarak para kazanabilir ve bu işi bir meslek haline dönüştürebilirsiniz. Bu bağlamda YouTube video paylaşım platformunda açılan vlog kanalı sayısı her geçen gün artıyor. Vlog kanalı sayısının artması, kanal açmayı düşünenler için hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip. Zira yeni bir vlog kanalı açmayı düşünüyorsanız, yapmak istediğiniz konsepte yakın işler yapan kanal bulmanız mümkündür.

Bu kanalları dikkatle inceleyerek neleri aynı yapmanız gerektiğini ya da neleri daha iyi yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. İzleyiciyi kendi kanalınıza çekmek için dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar var. Bu unsurlardan en önemlisi de hiç şüphesiz ki vlog kanalınız için alacağınız kameradır. Zira vlog kanalınız için yapacağınız çekimlerin oldukça iyi bir kamera ile yapılması, onlarca vlog kanalı arasında sizi öne geçirecektir.

Peki günümüzde vlog kamerası alırken dikkat edilmesi gereken unsular nelerdir? Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

Vlog Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Az önce de bahsedildiği üzere bir vlog kanalı açmayı düşünüyorsanız bu işi sıradan bir kamera ile yapmamalısınız. Belki de binlerce vlog kanalı arasında fark yaratmanın yolu iyi bir çekim yapmaktan geçiyor. İyi bir video çekimi yapmanın yolu da doğru kamera tercihi ile sağlanır. Peki vlog kamerası alırken dikkat etmeniz gereken özellikler nelerdir?

Stabilizasyon

Stabilizasyon, video çekimi sırasındaki olası sarsıntıları ortadan kaldırmaya yarayan bir kamera özelliğidir. Bir vlog kanalı için çekeceğiniz videoda sık sık sarsıntı olması durumunda kanalınız, izleyiciler tarafından pek de tercih edilmeyen bir yer haline gelebilir. Bu nedenle alınacak kamerada stabilizasyon özelliğinin olup olmadığı, vlog kanalı için kamera alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken öncelikli bir unsurdur.

Görüntü Kalitesi

Açılacak her kanal için olduğu gibi vlog kanalı için de görüntü kalitesi yüksek bir kamera alınması gerekir. Bu nedenle vlog kamerası kapsamında alacağınız cihazın güncel görüntü teknolojilerinden birisine (HD, Full HD, 4K ya da UHD) sahip olup olmadığını dikkat edin. Genellikle 2K çekim yapabilen cihazlar bu konuda yeterli olabiliyorlar. Çünkü vloggerlar yoğunlukla hareket halinde oldukları için küçük cihazlara ihtiyaç duymaktalar. 4K özellikli cihazların da genellikle büyük boyutlarda olduğu herkesin malumu.

Wi-Fi Bağlantı Özelliği

YouTube kanalı için video çekeceğiniz kameranın internetle tamamen ilişkisiz olması düşünülemez. Bu bağlamda vlog kanalı için çekeceğiniz videoları hızlı bir şekilde mobil cihazlarınıza ya da bilgisayarınıza aktarmaya olanak tanıyacak bir Wi-Fi bağlantılı kamera, kanalınız için olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Wi-Fi bağlantı özellikli kamera ile vlog kanalınız için çektiğiniz videoları hem YouTube’da hem de diğer sosyal medya platformlarında çok daha hızlı şekilde paylaşabilirsiniz.

Işık Performansı

Bir vlog kamerası iyi ışık performansına sahip olmalıdır. Vlog videolar genellikle iç mekanlarda çekilen kesitler de içeren videolardır. İç mekanlarda çekilen sahnelerde herhangi bir görüntü kalitesizliği yaşamamak adına ışık performansı ya da bir başka deyişle düşük ışık performansı çok önemlidir. Düşük ışıklı mekanlarda iyi performans gösteren kameralar, vlog kanalı için kamera alımı yapılırken tercih edilmesi gereken kameralardır. İnternet üzerinden alacağınız kameranın incelemelerini izleyerek bu konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Düşük ISO değerleri ile yüksek ışık kalitesi sunan cihazlar genellikle bu konuda sağlıklı oluyorlar.

2021 Yılı İçin Vlog Kamerası Önerileri

Vlog kanalı için kamera alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken özellikler saymakla bitmez. Bu nedenle bu özelliklerin hemen hepsini içerisinde barındıran öneriler ile yeni açacağınız kanal için daha somut bir karar verme şansı elde edebilirsiniz. İşte sizin vlog kanalınız için uygun olabilecek bazı üst seviye kamera önerileri.

Canon EOS M50 15-45mm Aynasız Kamera Vlogger Kit

Kamera sektörünün dev firması Canon, bu harika kamera kitini vlogger olmak isteyenlere özel hazırladı. Kalite ile verimliliğin harmanlanması olarak görülen bu kamera 4K video kaydedebiliyor. 15 ila 45 mm lensi ve stabilizasyon özellikleri ile Canon EOS M50 15-45mm Aynasız Kamera Vlogger Kit, kanalınız için biçilmiş kaftan.

Sony ZV-1 Aynasız Fotograf Makinesi

YouTube sektörüne en baştan girecekler için en ideal vlog kamerası önerimiz Sony ZV-1 Aynasız Fotograf Makinesi. 24 FPS’te video çekebilme özelliğine sahip bu kamera, YouTube kanalınıza 4K kalitesinde vidolar koymanızı sağlayacak 24-70 mm lens ve stabilizasyon özelliği ile Sony ZV-1 Aynasız Fotograf Makinesi, bir diğer önerimiz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir