Kapat
Bethesda Oyunları Xbox Exclusive Olacak!
Haberler 0

Bethesda Oyunları Xbox Exclusive Olacak!

Bethesda oyunları Xbox Exclusive olacak. Son gelen iddiaları Xbox CEO’su Phil Spencer doğruladı. PlayStation kanadından açıklama bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Bethesda’yı satın aldığını biliyoruz. Bu satın alımın birincil amacı elbette ki Xbox oyun kütüphanesini geliştirmekti. Zira Xbox 360’tan beridir firmanın exclusive oyun olarak iyi işler çıkartamadığını bilmekteyiz. Ne yazık ki gerek Xbox’a çıkan özel yapımlar ve gerekse Microsoft’un satın aldığı stüdyolar bu konuda bekleneni veremedi. Öyle ki her konsol tanıtımında özellikleri ve fiyatı ile birinci olmayı başaran Xbox, iş cihazın oyun konsolu tarafına geldiğinde sınıfta kalıyordu. PlayStation 4 hezimetinden sonra aynı durumu tekrardan yaşamak istemeyen Microsoft, Xbox Series X ile işleri sağlama almak istemekte.

Phil Spencer yaptığı açıklamalara göre bazı oyunları tamamen Xbox platformuna özel olarak çıkarttırmak niyetinde. Bethesda oyunları da bu yapımlardan birkaçı olacak. Halihazırda Bethesda satın alımından sonra böyle bir şey beklenmekteydi. Bethesda kanadından çıkması planlanan yeni Elder Scrolls oyunu ve farklı IP’lerin PlayStation’a çıkmayacağını söyleyebiliriz. Ancak bu konuda PC oyuncularının üzülmelerine gerek yok. Zira Spencer, Xbox platformunu Windows ile de bir tutuyor. Dolayısıyla Windows bilgisayarlara da bu oyunlar gelecektir. Uzun vadede PlayStation 5 karşısında başarılı olmak isteyen Xbox, Bethesda firmasına bu konuda çok güveniyor.

Bethesda Oyunları Xbox Exclusive Geliyor

PlayStation 5’in çıkış oyunları Xbox Series X’ten fersah fersah daha iyiydi. Bu konuda Microsoft’a ciddi bir fark yaratmayı başaran Sony, bu farkın yansımasını konsol satışlarında da gördü. An itibariyle PlayStation 5, Xbox Series X’ten daha fazla satmış durumda. Fakat jenerasyon daha yeni başladı. Microsoft kanadı için hiçbir şey bitmiş değil. Çıkartacakları yeni Xbox Exclusive oyunlar ile Xbox Game Pass sisteminin gücünü birleştirebilirlerse PlayStation’ı alt etmemeleri için hiçbir neden bulunmuyor.

Önceki senelerde Microsoft ufak stüdyoları satın alarak ve bu stüdyolara oyun yaptırtarak exclusive yapım peşindeydi. Ancak bu durumdan randıman alamayınca direkt olarak Bethesda gibi büyük bir stüdyoyu satın almaya karar verdiler. Microsoft’un Bethesda’dan önce Warner Bros Game Studios için de girişimlerinin bulunduğu bilinmekteydi. Bakalım Bethesda oyunları Xbox Exclusive olmasıyla bekleneni verecek mi, bunu bize zaman gösterecek. Yeni yapımları heyecanla bekliyoruz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir