Kapat
Android ve iOS Güvenlik Açıkları Kullanıcıları Endişelendiriyor!
Haberler 0

Android ve iOS Güvenlik Açıkları Kullanıcıları Endişelendiriyor!

Android ve iOS güvenlik açıkları teknoloji dünyasında büyük bir ses uyandırdı. Kullanmakta olduğumuz cihazlara güveniyor musunuz?

Yayınlanan yeni raporlara göre bulut uygulama geliştiricilerinin doğru güvenlik ayarlarını uygulamaması büyük sorunlar ortaya çıkardı. Raporlarda Android ve iOS uygulamalarının yanlış yapılandırıldığı ve kullanıcı verilerinin sızdırıldığı bildirilmekte. 1,3 milyondan fazla olduğu düşünülen Android ve iOS uygulamaları Zimperium mobil güvenlik şirketi tarafından kontrolden geçti. Zimperium, Google Play mağazasındaki uygulamaları düzenli olarak tarayan, ünlü bir mobil güvenlik firmalarından birisi. Bu bağlamda kendilerinin verileri güvenli bir kaynak diyebiliriz.

Ünlü mobil güvenlik firması olan Zimperium bir rapor yayınladı. Yayınlamış olduklarda raporda Android ve iOS cihazlarda bulunan bu uygulamaların sadece %15’inin doğru bir şekilde güvenlik kontrollerini uyguladığını açıkladı. Raporlara göre bulut sistemi uygulamaları ne yazık ki düzgün bir şekilde hazırlanmamakta. Dolayısıyla uyulması gereken protokollere ciddi bir uyumsuzluk söz konusu diyebiliriz. Üstelik ünlü bulut servisi hizmeti sunan firmalar da bu duruma dahiller.

Android ve iOS Güvenlik Açıkları Kullanıcıları Endişelendiriyor

Zimperium CEO’su güvenlik açığı bulunan bulut uygulamaları hakkında da konuştu. Ünlü bir haber kaynağına röportajda bulunan firma yetkilisi birçok insanı endişelendirdi. Yayınlanan bu röportajda Shridhar Mittal, Çoğumuz şu anda bu uygulamalardan bazılarını aktif olarak kullanıyoruz diyerek akıllı cihaz kullanıcılarının kafasında soru işaretleri oluşturdu. Röportajda Mittal, 11.877 tane Android, 6.608 tane iOS uygulamasında güvenlik açıklarını bulduklarını söyledi. Mittal, açığa çıkan bazı verilerde kullanıcıların ağ kimlik bilgilerini, sistem yapılandırma dosyalarını ve sunucu mimarilerini ele geçirebildiklerini iddia ediyor.

Kullanıcıları endişelendiren en güçlü konuysa bu açıklardan doğan finansal verilerin yayılması olacaktır. İddialara göre bir ulaşım uygulamasında bulunan ciddi güvenlik açıkları uygulamayı kullanan çoğu kullanıcının finansal verilerini ifşa edebilir. Ünlü şirket, ne yazık ki güvenlik açığı bulunan bu uygulamaların isimlerini açıklayamıyor. Ancak Mittal, açıklamalarında mobil uygulama geliştiricilerin güvenlik konusunda daha da dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Şirketler, hazırlamış olduğu mobil uygulamalarında maddi olarak tasarruf etmek için en ucuz şekilde yapılandırma yolunu izliyor. Böylelikle izlenilen bu yol güvenlik açıklarının doğmasında en büyük sebeplerden birisi olmakta.

Android ve iOS güvenlik açıkları bakalım gelecek günlerde azalacak mı, hep beraber göreceğiz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir