Kapat
Twitter Spaces Özelliği Aktif Kullanıma Sunuldu!
Haberler 0

Twitter Spaces Özelliği Aktif Kullanıma Sunuldu!

Twitter, Clubhouse’a benzer Twitter Spaces özelliğini Android kullanıcılarına sundu. Şu anlık kullanıcılar, sadece Spaces’te oturumlara katılıp konuşabilecek. Twitter, Spaces özelliğini 2020 yılının Ekim ayında belirli sayıdaki iOS kullanıcılarına açmıştı. Dün yapılan duyurudan sonra Android kullanıcıları için de artık ilgili özellik aktif oldu.

Geçtiğimiz aylarda Twitter ekibi bu özellik hakkında bir toplandı düzenlemişti. Bu toplantıda gelecek planları açıklanırken, mart ayında tam olarak Android sürümünün yayınlanacağını belirtmişlerdi. Sadece iOS işletim sistemlerinde kullanıma sunulan Clubhouse uygulaması, Android kullanıcılarının merak konusuydu. Kullanıcılar, Clubhouse’ın android sürümünü beklerken Spaces özelliğiyle birlikte Android kullanıcılarına Clubhouse’tan önce ulaştı.

Fakat Clubhouse’ın aynı zamanda bir Android sürümü geliştirmekte olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Clubhouse kanadından ani bir sürpriz gelmesi de muhtemel. Bu gibi bir durumda kullanıcıların Twitter’ı mı yoksa Clubhouse’u mu seçeceği merak konusu. Fakat halihazırda Twitter kullanan insanların sırf ilgili özellik için yeni bir uygulama indireceklerini zannetmemekteyiz.

Twitter Spaces Özelliği Kullanıma Sunuldu

Clubhouse’ta kullanıcılar kendi oturumlarını açıp başka bir oturumda konuşabiliyor.  Ancak Spaces şu anlık sadece açılmış olan oturumlarda konuşma izni vermekte. Yakın bir zaman içerisinde gelecek olan yeni güncellemelerle beraber kullanıcılar kendi oturumlarını açabilecek. Bu özelliğin içerisinde başlıklar, açıklamalar, moderatörler ve davet edilenler listesinin olması bekleniyor.

Bilindiği üzere Clubhouse sadece iOS işletim sistemiyle çalışmakta. Yalnızca davet yoluyla giriş yapabilen kullanıcılar da Clubhouse’ı kullanamıyorlar. Bazı otoritelere Clubhouse’un elini çabuk tutarak bütün kullanıcılara açılması gerektiğini söylüyor. Clubhousa’a benzer konsepti tasarlayan ve uygulamaya geçiren Twitter, yakın bir zaman içerisinde yeni bir rakip daha elde edecek. Instagram da Clubhouse’a benzer bir Live Rooms özelliği hakkında çalışmalar sürdürüyor. Clubhouse’un çıkmasıyla birlikte bu tür konseptlere adım atacak olan ünlü sosyal medya platformlarının büyük bir avantajı olmakta. Bu avantaj, tüm kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunulmaları olacak.

Rekabetin artacağı bilinse de birçok teknoloji yazarı Clubhouse’un yeni bir Snapchat vakası olacağını belirtiyor. Sizce Spaces özelliği Clubhouse’un yerini tutabilecek mi? Twitter Spaces özelliğiyle de birlikte bu iş ileri boyuta taşınacak gibi duruyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir