Kapat
Apple Bul Uygulaması ile Kayıp Cihazlarınıza Ulaşın!
Haberler 0

Apple Bul Uygulaması ile Kayıp Cihazlarınıza Ulaşın!

Apple bul uygulaması sayesinde sizi takip eden cihazlar artık tespit edilebilecek! Apple’ın yakın zamanda getireceği güncellemeyle birlikte bu özelliğin kullanıma sunulacağı düşünülmekte.

Apple’ın bul uygulaması çok yakında yeni bir özelliğiyle karşımıza çıkacak. iOS 14.5 beta sürümünde denk gelinen bu özelliğin, tam olarak ne zaman çıkacağı hakkında detaylı bir bilgi yok. Bul uygulaması, tüm Apple cihazlarda çalışan ve kullanıcıların kayıp cihazlarını bulmalarına yarayan bir uygulamadır. Bu uygulama sadece kayıp cihazları bulmaya yaramaktan ziyade daha birçok özelliği içinde barındırmakta. Arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin konumlarına bu uygulamada göz atmanız mümkün. Üstelik kendi konumunuzu da aynı şekilde onlarla paylaşma imkânınız mevcut. Bul uygulamasının bu yeni özelliklerinin tam olarak ne zaman kullanıcılara sunulacağı bilinmese de iOS 14.5 güncellemesiyle birlikte kullanıcılara sunulacak gibi duruyor. Uygulamaya gelen bu özellik sayesinde bilinmeyen cihazlar tespit edilip kişiye uyarı bildirimi verilmesi mümkün olacak.

Apple Bul Uygulaması Sayesinde Takip Edildiğiniz Cihazlar Tespit Edilebilecek!

Bul uygulamasında fark edilen bu özellik, önceki sürüm güncellemelerinde de ortaya çıkmıştı. Lakin durumun farkında olan geliştiriciler, bu özelliği kullanımdan kaldırdı. Son güncellemenin betasında tekrardan görülen bu özellik Apple’ın hâlâ bunun üstünde çalıştığını gösteriyor. Yakın bir zaman içerisinde kullanıma sunulacağı düşünülen bu özelliğin tam olarak ne zaman sunulacağı hakkında da detaylı bir bilgi bulunmamakta. Uygulamadaki ismi Item Safety Alerts olan bu özellik; üzerinizde, çantanızda veya arabanızda bıraktığınız cihazları tespit etmenize yarıyor ve telefonunuzda size uyarı bildirimi veriyor. Özelliğin geliştirilmesi durumu da söz konusu. Dolayısıyla uyarı sayesinde takip cihazlarının yerini bulup, devre dışı bırakılması özelliği de test ediliyor.

Apple’ın yakın zamanda çıkaracağı takip aksesuarı AirTags’leri de unutmayalım. Bu aksesuarlarda da kullanıma açıldığı süreç içerisinde konum hizmeti söz konusu. Belki de kötü niyetli yapılan eylemlerin bu şekilde önüne geçilmesi için ilgili uygulamaya böyle bir özellik getiriliyor. Herhangi birisi sizi AirTags ile takip ederse Apple bul uygulaması sayesinde bunu tespit edebilirsiniz. Kendinizi takip edenden kurtardıktan sonra polise başvurabilirsiniz. Apple’ın bu hamlesinin belki de ülkemizdeki ve dünyadaki taciz suçunu azaltması mümkün. Bu tür haberler için bizi takip etmeyi unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir