Kapat
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Ürün İnceleme 0

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızda bir dizüstü bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlara değiniyor, bu süreçte size en iyi şekilde yardımcı oluyoruz.

Laptoplar, iş ve öğrencilik hayatımızın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji çağında olduğumuzdan dolayı her an her yerde bilgisayarımızdan işlem yapmak zorunda kalabiliyoruz. Sürekli olarak seyahat halindeyseniz masaüstü bilgisayarları yanınızda taşımak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden bir bilgisayar alacaksanız tercihinizi dizüstü modellerden yana yapmalısınız. Aldığınız dizüstü modelini uzun bir süre kullanmak istiyorsanız özelliklerini dikkatlice inceleyip karar vermelisiniz.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Tüm Detaylar!

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler dediğimiz zaman bunun başında markalar gelmekte. Dizüstü alırken bilinmeyen markaları tercih etmek servis sürecinde size sıkıntı yaratabilir. Bilgisayarınızda herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya geldiğiniz zaman servislerden iyi bir geri dönüş alamayabilirsiniz. Bundan dolayı laptop piyasasında oldukça bilinen modelleri tercih etmelisiniz. Şimdi sizlerle birlikte laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hep birlikte görelim.

  • Kullanım Amacı
  • Pil Ömrü
  • Soğutma Performansı
  • Sistem Özellikleri
  • Depolama
  • İşlemci
  • Ekran Kartı ve Ram

Kullanım Amacı

Öncelikle laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında kullanım amacını belirlemeniz gerekiyor. Genel olarak kullanım amacı 3 sınıfa ayrılmakta. Bunlar iş, öğrenci ve oyun oluyor. Hangi alanda kullanmak istiyorsanız cihazınızı ona göre seçmeniz sizin için en avantajlısı olacaktır. Kullanım amacını belirledikten sonra aldığınız cihazın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız iyi bir bütçeye sahip olmanız gerek. Yüksek bütçeli bilgisayarlar daha iyi özelliklere sahip olacağından dolayı sizlere tavsiyemiz iyi bir bütçe ayarlamanız yönünde olacaktır.

Pil Ömrü

Laptopların asıl amacı her yerde rahatça kullanabilmek olduğu için pil ömrü uzun olan cihazlar tercih etmelisiniz. Bu sayede işlerinizle daha çok ilgilenebilir, cihazınızla daha çok vakit geçirebilirsiniz. Pil ömrünün uzun olması cihazınızın sizi uzun bir süre idare edeceği anlamına gelir. Bu yüzden cihaz alırken pil ömrüne dikkat etmelisiniz.

Soğutma Performansı

Cihazınız için içerisindeki soğutma performansı oldukça önemlidir. Cihaz fazla kullanıldığı süreç içerisinde ısınabilir ve bundan dolayı performans kayıpları yaşayabilirsiniz. Aşırı ısınma olduğu zaman bilgisayar içerisindeki donanımlarınız zarar görebilir ve bunlar için ekstra masraf ödeyebilirsiniz. Dikkatli olmazsanız eğer bilgisayarınızın anakartı da zarar görebilir ve bu yüzden yeni bir Laptop almak zorunda kalabilirsiniz.

Soğutma performansına dikkat etmek için tercih ettiğiniz laptop türünün forumlardan yorumlarını okuyun. Aynı cihaza sahip kişilerin yazmış olduğu yazılarla da birlikte bu konu hakkında detaylı bir bilgi edinebilirsiniz. Eğer bir bakımdan bütçeniz soğutma performansı iyi olan cihaza yetmiyorsa piyasada USB bağlantılı soğutma cihazları da mevcut. Bunlara da başvurmanız cihazınızın sağlığı için iyi olacaktır. Soğutma performansı açısından sorun yaşamak istemiyorsanız internette cihazın modelini aratarak performans incelemeleri videolarına göz atabilirsiniz.

Sistem Özellikleri

Sistem özellikleri, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında asıl dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Gündelik hayatımızda sürekli olarak kullanacağımızdan dolayı rahat edebileceğimiz bir sistem oluşturmamız gerekiyor. İşletim sistemi olarak Windows 10’dan başka bir işletim sistemini tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Ekran büyüklüğü ve çözünürlüğüne gelecek olursak iş için kullanım yapacağınızı varsayalım. Eğer gündelik hayatınızda cihazınızı sadece iş için kullanacaksanız, 13 inç ekran büyüklüğü işinizi görecektir. Oyun oynamak için kullanıyorsanız 15 veya 17 inç laptop tercih etmeniz gerekebilir. Böylece oyun oynarken rahatlığınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca çözünürlük olarak FULL HD, 2K veya 4K önerilerimizin arasında.

Depolama

Rahat bir şekilde kullanmak için bir cihaz istiyorsanız depolama özelliğini yüksek tutmanızda fayda var. Bilgisayarınızda oldukça fazla veri tutuyorsanız sizlere önerimiz 1 TB HDD tercih etmeniz olacak. Sadece gündelik hayatınızda kullanmak istiyorsanız 500 GB HDD tercih edebilirsiniz. Cihazınızı oyun oynamak için kullanıyorsanız sizlere tavsiyemiz en az 500 GB SSD tercih etmelisiniz. HDD tercih etmekle bitmeyen bu sistem donanımlarının yeni nesil SSD’yle de kullanılmasında yarar var. Bu sayede cihazınız daha hızlı çalışır ve oyunlarınızı daha verimli bir şekilde oynayabilirsiniz.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: İşlemci

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir diğer husus işlemci. Bilgisayar konusunda hiçbir bilginiz yoksa size ön bilgilendirme olarak işlemcinin ne işe yaradığını anlatmamızda fayda var. Bilgisayar tercihlerinde işlemci seçimi oldukça büyük rol alıyor. İşlemci bilgisayarın beyni olarak cihazınızda yer alır. AMD veya Intel olmak üzere iki farklı işlemci tercih edebilirsiniz. Malzeme kalitesi ve uzun süreli ömrüyle AMD daha çok tercih ediliyor. Güncel olarak Ryzen ya da i7 işlemci tercih ederseniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Ekran Kartı ve RAM

Belki de performansı en çok etkileyen iki donanım ile karşı karşıyasınız. Cihaz seçimini yaparken bu iki unsura çok dikkat etmeniz gerek. İyi bir ekran kartı ve ram seçimi sizi uzun bir süre idare edecektir. Ekran kartı görüntü kalitesini belirleyen donanımdır. Oyun oynarken veya tasarım yaparken önemini anlayabilirsiniz. NVIDIA model ekran kartları tercih edilenler arasında. Aynı zamanda AMD kartlara da göz atabilirsiniz.

Ram dediğimiz donanım geçici bellek olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir işlem yaparken yaptığınız işlemi hafızasında tutmaya yarar. Sizlere önerimiz 16 GB veya 32 GB DDR4 ram tercih etmenizden yana olacaktır.

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler ile artık siz de kolaylıkla dizüstü alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir