Kapat
İşlemci Ekran Kartı Darboğaz Nedir ve Nasıl Anlaşılır?
Donanım 0

İşlemci Ekran Kartı Darboğaz Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

İşlemci ekran kartı darboğaz nedir ve nasıl anlaşılır? Darboğaz kavramını ve detaylarını bütün ayrıntılarıyla sizlere anlatıyoruz.

Günümüz piyasasında birçok ekran kartı ve işlemci modeli bulunmakta. Bu modellerinde amaçlarına ve çeşitlerine göre farklı işleyişleri, işlevleri söz konusu. Her bir modelin hitap ettiği kullanıcı kitlesi ile müşterisi çok farklı. Kimi modeller direkt olarak oyunculara hitap ederken kimi modeller de gündelik kullanıma yönelik çıkartılabilmekte. Aynı zamanda bu iki kavram da kendi içlerinde farklı noktalara ayrılıyor. Oyunculara yönelik ürünler kavramında üst seviye, orta seviye ve alt seviye modeller bulunurken aynı zamanda gündelik işler kavramında da durum böyle. Hatta öyle ki günümüzde üst, orta üst, orta, orta alt, alt segment ve benzeri tanımlamalar ortaya çıktı.

Bundan birkaç sene öncesine kadar piyasada bu denli işlemci ve ekran kartı bolluğu yoktu. Haliyle de işlemci ekran kartı darboğaz nedir gibi sorularla da baş başa kalmıyorduk. Zira darboğaz kavramı bile sıklıkla gözükemeyebiliyordu. Çünkü darboğazın genellikle birbirleriyle uyumsuz olan parçalarda ortaya çıktığını bilmekteyiz. Yani iki farklı segmente hitap eden parça tek bir sistemde kullanılmaya çalışıldığı zaman ne yazık ki darboğaz olabilmekte. Bu durum da haliyle kullanıcıların canını ciddi oranda sıkıyor. Özellikle oyuncuların ve ekran kartı – işlemci yüklü rendering işi yapanların darboğazdan mustarip olduğunu biliyoruz.

İşlemci Ekran Kartı Darboğaz Nedir?

Darboğaz basitçe iki bileşenin uyumsuzluğu olarak açıklanabilir. Darboğazların geneli direkt olarak işlemci kaynaklıdır, ancak duruma göre farklı bileşenlerde de darboğaz bulunabilmekte. Bu durumu gayet anlaşılır bir şekilde örnekleyeceğiz. Çok güçlü bir motora sahip Ferrari aracınız olduğunu farz edin. Öyle ki bu aracınızın motoru piyasada bulup bulunabilecek en iyi alternatiflerden bir tanesi. Fakat ne yazık ki aracınızın lastiği bu motorun gücünü kaldıramayacak seviyede olsun. Dolayısıyla motorunuzun gücünden faydalanamayacağınız gibi yeri geldiğinde de aracınız ciddi kazalar yapabilir. İşte darboğaz da tam olarak buna benzer. Darboğaz senaryosunda genellikle lastikler işlemci olurken motor da ekran kartı olur. İşlemcinizin gücü ekran kartına yetmez.

Darboğaz durumunda ne yazık ki ekran kartınızı verimli kullanamazsınız. Öyle ki binlerce liraya aldığınız ürünün %50 verimine bile ulaşmaması muhtemel. Bu gibi bir durumda da paranız boşa gitmiş olur. Ani FPS düşmeleri yaşıyorsanız, ekran kartınızın kullanım oranı olması gerekenden düşükse ve ekran kartınızdan almanız gereken performansı alamıyorsanız ortada bir darboğaz söz konusu olabilir.

İşlemci Ekran Kartı Uyumu

Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ekran kartınızla uyumlu olan bir işlemci almanız olacak. Aynı şekilde bir ekran kartı güncellemesi yaparken de alacağınız ürünün işlemci ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece işlemci ekran kartı darboğaz problemiyle karşılaşmadan sisteminizi kullanmanız mümkün olur. Dolayısıyla hızlı FPS düşüşleri, verimsiz ekran kartı kullanımı ve benzeri problemlerle karşılaşmazsınız.

İşlemci Ekran Kartı Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?

Darboğaz olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmanız mümkün. PC darboğaz testi sayesinde siz de ekran kartınızla işlemciniz arasındaki uyuma göz atabilirsiniz. Üstelik darboğaz testi yapmak da son derece kolaydır. Bunun için izlemeniz gereken birkaç yol mevcut. İlk yolumuz işlemci modelinizle ekran kartı modelinizi karşılaştırarak darboğaz olup olamayacağını öğrenme. Fakat bu yöntemin yüzde yüz kesin sonuç vermediğini belirtelim. Bunun için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir;

 1. Bottleneck Calculator terimini Google’da aratın ve herhangi bir darboğaz hesaplama web sayfasına giriş yapın.
 2. İşlemci ekran kartı darboğaz testi için bu web sayfalarına kullandığınız ürünleri yazın.
 3. Ekran kartı ve işlemci modelinizi doğru bir şekilde belirtmeyi unutmayın.
 4. Eğer isteniyorsa daha fazla teferruat için farklı bileşenleri de verebilirsiniz.
 5. Verdiğiniz bilgiler sonucunda ekranınıza yüzdelik değerler çıkacaktır.
 6. %20-30 değerlerinin altında kaldığınız sürece sorun yok demektir.

PC Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?

Başvurabileceğiniz ikinci yöntem de manuel kontrol olacak. Manuel kontrolün en sağlıklı ve en net sonuçları verebileceğini belirtelim. Ancak manuel kontrol bir o kadar da zahmetlidir. Manuel darboğaz kontrolü için aşağıdaki adımları izleyin;

 1. Bilgisayarınızı zorlaması muhtemel, yüksek grafikli bir oyun açın. (Örneğin Battlefield 5, BattleFront, Red Dead Redemption 2 ve benzeri.)
 2. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bilgisayarınızı hiçbir şekilde zorlamayacak League of Legends, Valorant, CS GO, Dota 2 ve benzeri yapımları açmamanızdır. Bu yapımlar manuel test için yeterli veriyi sunmamaktadırlar.
 3. Eğer düşük seviyeli bir bilgisayarınız varsa ve cihazınız LoL, Valorant gibi oyunlarda zorlanıyorsa bu yapımlarla test gerçekleştirmeniz mümkün.
 4. Bilgisayarınızı zorlayacak bir oyunu açtıktan sonra GPU kullanımınızı gösterecek üçüncü parti bir programı açın. Bunun için MSI Afterburner yazılımını kullanmanız mümkün.
 5. MSI Afterburner ile oyun içerisinde GPU kullanımının gözüktüğünden emin olun.
 6. Oyunu normal bir şekilde oynamaya başlayın. Grafik detaylarının yükseldiği noktalarda ve oyunun genelinde gözünüz GPU kullanımında olsun.
 7. Eğer GPU kullanımınız %85’in altında genel bir düşüş yaşıyorsa darboğaz söz konusu demektir.
 8. Ancak bu düşüşün genel olması gerektiğini belirtelim. Ara sıra yaşanan düşüşler herhangi bir problem teşkil etmez.

Böylelikle siz de en sağlıklı şekilde işlemci ekran kartı darboğaz nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Eğer darboğaz yapan bir ekran kartına sahipseniz işlemcinizi değiştirmeniz ya da daha yüksek çözünürlüklü bir monitör almanız tavsiyelerimiz arasında.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir