Kapat
Madencilikten Dolayı Stok Sorunları Devam Edecek!
Haberler 0

Madencilikten Dolayı Stok Sorunları Devam Edecek!

Madencilikten dolayı stok sorunları bitmek bilmiyor. Son zamanların popüler furyası olan madencilik bütün stokların erimesine neden oldu.

Gerek ülkemizde ve gerekse dünyada ciddi bir madencilik problemiyle karşı karşıyayız. Bu durumdan hem oyuncular hem de firmalar hiç memnun değiller. Birçok kullanıcı firmaların ekran kartı sattıkları sürece hallerinden memnun olacaklarına inanmakta. Oysa ki bu düşünce son derece yanlış. Zira madenciler tarafından alınan ekran kartlarından ötürü hem piyasa dengeleri hem de satış oranları alt üst olmuş durumda. Madenciler aldıkları ekran kartlarını verimli bir şekilde kullanamadıkları gibi piyasanın da üst seviyelere sıçramasına neden oluyor. Dolayısıyla da firmaların memnun olmadıkları birçok senaryo ortaya çıkıyor.

Bildiğiniz üzere madencilerin birçoğu yaptıkları işlem sonrasında ekran kartlarını satmaya çalışıyor. Madencilik dolayısıyla da satılan ekran kartları genellikle problemli ve sorunlu olarak öne çıkmakta. Bu durum da hem ikinci el ve hem de sıfır piyasasına büyük darbe vuruyor. Özellikle ekran kartlarının son derece pahalı olduğu bizim gibi ülkelerde bu durumun sarsıntısını daha fazla yaşıyoruz. Nvidia ve AMD ürettikleri bileşenlerin direkt olarak oyunculara ulaşamamasından ötürü son derece rahatsızlar. Öyle ki yeni çıkartacakları ekran kartlarına madencilik yapılamaması adına çeşitli önlemler almaya çalışıyorlar.

Madencilikten Dolayı Stok Sorunları Devam Edecek

Bu senaryoyu en son 2017 yılında da görmüştük. 2017 yılında yaşanan madencilik rüzgarından dolayı yaklaşık 6 ay boyunca ne ikinci el ne de sıfır bazında ekran kartı bulunabilmişti. 4-5 senelik eski modellerin bile ikinci el fiyatları Türk Lirası bazında 4 haneli rakamlara ulaşmıştı. Günümüzde de durum benzer diyebiliriz. İkinci el listelemelerinde 5000-6000₺ ve daha fazla paraya satılan RX 580 kartlar görebilmektesiniz. Bunun sonucunda da ülkemizde ekran kartı ticareti tamamen durmuş durumda.

Firmalar bu duruma önlem olarak sıfır sistem satma yoluna gittiler. Nvidia ve AMD özel olarak ekran kartlarının sadece sıfır sistem ile satılmasını istiyor. Böylece sıfır sistemler aracılığıyla kartların gerçekten oyun oynayacak insanlara satılması amaçlanmakta. İhtiyaçları doğrultusunda kullanım yapacak insanlar sıfır sistemlere yönelmekteler. Bu durum son derece anlaşılabilir, ancak ekran kartı modelini yükseltmek isteyen kullanıcılar da bu karar nedeniyle bir hayli kızgın. Görünüşe göre madencilikten dolayı stok sorunları 2021 sonuna kadar devam edecek.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir