Kapat
20 Yıllık PC'de Bile Cyberpunk 2077 Oynatan Google Stadia Nedir?
Oyun 0

20 Yıllık PC’de Bile Cyberpunk 2077 Oynatan Google Stadia Nedir?

Google Stadia nedir? Google Stadia tam olarak ne işe yarar? Stadia hakkında bütün bilmeniz gerekenler ayrıntılarıyla beraber burada.

Google’ın yeni projesi Stadia hız kesmeden yol almaya devam etmekte. Stadia’nın muadili olan GeForce NOW ve ProjectX’e nazaran birçok farklı özelliği mevcut. Bu bağlamda Stadia’yı tamamen farklı bir yayın platformu olarak da değerlendirmemiz mümkün. Peki Stadia’yı muadillerine göre farklı kılan ne? Stadia’nın en önemli özellikleri nedir?

Google Stadia alternatif bir bulut oyunculuk sistemi. Bulut oyunculuğun amacı internet üzerinden oyunların oynanması ve görüntülerinin yansıtılması üzerine kurulur. Bu noktada oyunlar hiçbir şekilde kendi bilgisayarınızda render edilmiyor. Haliyle de çok düşük sistemlerle beraber son derece yüksek grafikler isteyen oyunları oynamak mümkün oluyor. Bu olayı bir YouTube videosu ya da Twitch yayını izlemek gibi düşünebilirsiniz. Google Stadia sunucuları adeta bir YouTube yayını render edermişçesine görüntüleri sizlere aktarmakta. Bunun sonucunda da ortaya düşük sistemlerle oynanabilen oyunlar çıkıyor. Fakat bu konudaki tek fark şu ki Stadia bu sistemle beraber sizin komutlarınızı da dinliyor. Böylece verdiğiniz hareket etme, ateş etme, saldırma ve benzeri komutlar oyunlara yansıyor.

Google Stadia Nedir? Nasıl Kullanılır ve Hangi Mantıkla Çalışmaktadır?

Stadia servisi tam olarak konsol mantığında işlemekte. Nasıl ki bir oyun konsolunu satın alıyor ve o oyun konsoluna özel olarak optimize edilmiş oyunları ayrıca alıyorsanız, Stadia’da da durum benzer. Google Stadia’yı kullanmak için öncelikle ilgili servise aylık bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücretin yanı sırada serviste kullanılabilir olan bütün oyunları ayrıca satın almanız gerekmekte. Bu noktada Google Stadia’nın rakibi Nvidia GeForce NOW ile eşleşmediğini belirtelim. Zira GeForce NOW ve ProjectX gibi platformlar oyun yayıncılığı için ek ücret istememekte.

Google Stadia projesi her geçen gün gelişmeye ve farklı yönlere evrilmeye devam ediyor. Projenin gelecekte çok daha farklı noktalara hareket etmesi muhtemel. Bu bağlamda ilgili projeyi oyun dünyasında çığır açacak bir yenilik olarak görmek mümkün. Fakat fiyat politikası ve konsol mantığıyla ilerlemesinden ötürü de kısa süreli olacağı aşikar. Google bu konuya bir çözüm getiremezse rakipleri karşısında yeterince ilgi çekici olamayacaktır, bu durum da haliyle projenin sonu demektir. Google Stadia nedir sorusunun cevabı yenilikçi bir bulut oyunculuk projesi olarak verilebilir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir