Kapat
RTX 3060 ile Madencilik Yapılabilecek! RTX 3060 Madencilik Nasıl Yapılır?
Haberler 0

RTX 3060 ile Madencilik Yapılabilecek! RTX 3060 Madencilik Nasıl Yapılır?

RTX 3060 madencilik nasıl yapılır sorusu artık cevap bulacak gibi duruyor. Zira Nvidia’nın madencilik karşıtı önlemi artık işlevini yitirdi.

AMD ve Nvidia ekran kartlarının madenciler tarafından satın alınmasından memnun değil. Ekran kartları hedef kitleye, yani direkt olarak oyunculara gitmedikleri için piyasada büyük sorunlar çıkmakta. Gerek ülkemizde ve gerekse yurt dışında fahiş fiyatlardan satılan ekran kartlarının bulunduğunu görmekteyiz. Öyle ki ikinci el pazarında bile 4-5 jenerasyon öncesinin ekran kartları dört haneli fiyatlardan satışa sunulmakta. Bu durumun en büyük sebebi de madencilik furyası. İnsanlar ekran kartları alarak madencilik yapmakta ve bu yolla ciddi paralar kazanmaktalar. Özellikle Ethereum madenciliğinin son derece yükseldiği dönemler içerisindeyiz.

Bu duruma önlem olarak AMD ve Nvidia yeni ekran kartlarını modlama yoluna gittiler. Modlanmış bir halde piyasaya çıkan bu ekran kartları düşük kazım hızlarına sahip olmaktalar. Böylece madenciler için asıl önemli olan kazım unsuru kendisini gösteremiyor. Dolayısıyla da bu tip modlara sahip olan kartlarının madenciler tarafından tercih edilmediklerini görüyoruz. Fakat elbette ki bu modlama süreci uzun sürmedi. Çünkü RTX 3060 ekran kartının çıkışı üzerinden fazla bir zaman geçmemesine rağmen cihazın hacklendiği ortaya çıktı.

RTX 3060 ile Madencilik Yapılabilecek! RTX 3060 Madencilik Nasıl Yapılır?

Bu hackleme olayı dolayısıyla artık RTX 3060 üzerinden madencilik rahatlıkla yapılmakta. Üstelik bunun için ek bir bios ya da driver güncellemesine gerek olmuyor. Çinli bir mod yapımcısının açıkladığına göre sadece tek bir yazılım vasıtasıyla 3060’ın mining engelini kaldırmak mümkün. Böylece ilgili ekran kartı toplamda 48 MHs kazım hızlarına ulaşmakta. Hatta bu yazılımla ve bazı ek konfigürasyon ayarlarıyla beraber 55 MHs’yi gördüğünü iddia eden kullanıcılar da mevcut.

Şüphesiz ki Nvidia bu durumdan hiç hoşnut değildir. Çünkü büyük umutlarla çıkartılan mining engeli görünüşe göre kolaylıkla kırılabiliyor. Aynı durumunda AMD’de yaşanması son derece olası. Eğer ortada herhangi bir yazılım engeli mevcutsa bu engeli kaldıracak hackerlar da mevcuttur. Gidişatın bu şekilde olması durumunda 2021’in sonuna kadar madencilik furyasının bitmeyeceğini belirtelim. Bu bağlamda yeni ekran kartı satın almak niyetinde olan kimselerin bir süre daha beklemesi gerekecek. RTX 3060 madencilik nasıl yapılır cevabını arıyorsanız da ilgili yazılımı Google üzerinden indirmeniz mümkün.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir