Kapat
Bilgisayardaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?
Windows 0

Bilgisayardaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaların aslında kalıcı olarak silinmediğini biliyor muydunuz? Peki bilgisayardaki dosyalar kalıcı olarak nasıl silinir?

Pek çok sıradan bilgisayar kullanıcısı bilgisayardan sildiği dosyaların tamamen ortada kaybolduğunu düşünüyor olabilir. Ancak aslında durum pek de öyle değil. Bilgisayarınızdan sildiğinizi düşündüğünüz dosyalar kalıcı olarak ortadan kaybolmuyor. Eğer bu verilerin tamamen bilgisayarınızdan silinmesini istiyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor. Gelin birlikte bilgisayarınızdaki dosyaları kalıcı olarak nasıl silebilirsiniz yakından bakalım.

Bilgisayardaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaların kalıcı olarak silinmesini istiyorsanız Windows’un Cipher özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu özellik diskinizin boş kısmında yer alan ve kullanılmayan dosyaları silmenize olanak sağlar. Peki bu özellik nasıl kullanılır?

  1. İlk olarak klavyenizin Win + R tuşlarına aynı anda basın.
  2. Ekranın sol alt tarafında açılan Çalıştır uygulamasına CMD yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. Açılan Komut İstemcisi’ne cipher /w:C komutunu girin ve Enter tuşuna basın.
  4. İşte bu kadar!

Bu işlemin sonucunda bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaların kalıcı olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Eğer temizlemek istediğiniz dosyalar farklı bir birimdeyse komutun sonunda yer alan harfi biriminiz ile değiştirebilirsiniz. Eğer bunu otomatik olarak gerçekleştirebileceğiniz bir çözüm arıyorsanız üçüncü parti uygulamaları da inceleyebilirsiniz. Ancak herhangi bir program kullanmak istemeyen kullanıcılar için bu rehberimiz faydalı olacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir