Kapat
Windows 10'da Programsız FPS Görme Nasıl Yapılır?
Oyun 0

Windows 10’da Programsız FPS Görme Nasıl Yapılır?

Dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi Windows’u iş, eğlence ve özellikle de oyun dünyasından pek çok kişi kullanıyor. Oyuncular ise geniş oyun desteği gibi avantajları nedeniyle Windows’un en yeni sürümü olan Windows 10’u tercih ediyor. Peki Windows 10’da programsız FPS görme nasıl yapılır?

Aksiyon, simülasyon ya da aklınıza gelebilecek pek çok oyun türünde oyunun akıcılığı oyuncu için büyük önem taşımaktadır. Oyuncuların oyunu ne kadar akıcı olarak oynadıklarını takip edebilecekleri ölçüm yöntemi ise FPS’dir. Açılımı Frame Per Second olan FPS, saniyedeki kare hızını ifade etmektedir. Düşük FPS değerlerinde oyun oynadığınızda oyunun akıcılığının bariz bir şekilde düştüğünü kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Windows 10’da Programsız FPS Görme Nasıl Yapılır?

Bir oyuncu için oyunun akıcılığı dışarıdan görünenden fazlasını ifade etmektedir. Bu nedenle FPS, oyuncular için son derece önemli bir değerdir. Peki bu değer herhangi bir program indirmeye gerek kalmadan nasıl takip edilebilir?

  1. İlk olarak klavyenizin sol alt tarafında yer alan Windows tuşuna ve G tuşuna aynı anda basarak Xbox Game Bar’ı açın.
  2. Açılan ekrandan Performans sekmesini bulun.
  3. Sol taraftaki menüde yer alan FPS sekmesine tıklayın.
  4. Sağ taraftaki alandan Erişim İste butonuna tıklayın.
  5. Karşınıza çıkan uyarıya Evet diyerek devam edin.
  6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra oyuna giriş yapın ve Windows + G tuşlarına aynı anda basarak ilgili alanı açın. Artık oyununuzun FPS değerlerini takip edebilirsiniz. Windows + G kısa yolu ile Game Bar’ı açamıyorsanız bu özelliğin bilgisayarınızda açık olduğundan emin olun. Bunun için Ayarlar uygulamasına giriş yapın ve sırasıyla Oyun, Oyun Çubuğu yolunu takip edip bu ayarı Açık konuma getirin.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir