Kapat
Sektörde Tutunamayan ve İflas Eden Akıllı Telefon Markaları!
Mobil 0

Sektörde Tutunamayan ve İflas Eden Akıllı Telefon Markaları!

Günümüzde oldukça gelişen ve daha önce hiç olmadığı kadar iyi özellikler sunan akıllı telefonlar telekomünikasyon sektöründe büyük bir pazar payı oluşturmayı başardı. Pek çok markanın yer aldığı bu pazarda elbette tutunamayan ve iflas eden firmalar da oldu. İşte sektörde tutunamayan ve iflas eden akıllı telefon markaları!

Sektörde Tutunamayan ve İflas Eden Akıllı Telefon Markaları!

BlackBerry

Akıllı telefon dünyasının başarısız isimlerinden bahsedildiğinde ilk akla gelen markalardan bir tanesi çoğu zaman BlackBerry olmuştur. BlackBerry’yi bu başarısızlığa sürükleyen şey ise pek çok benzer hikâyede olduğu gibi yanlış kararlardır. Bir dönemin popüler akıllı telefon üreticisi BlackBerry, sunduğu modeller ile kendini sevdirmeyi başarmış ancak daha sonra gelişen teknoloji dünyasına ayak uydurmayarak önce popülerliğini kaybetmiş, daha sonra ise tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini almıştır.

Fiziksel klavyeye sahip akıllı telefonları ile ön plana çıkan BlackBerry, klavyeli akıllı telefonlar zamanında büyük bir başarı elde etmiş ve bu anlamda en başarılı markalardan bir tanesi olmuştur. Ancak sürekli gelişen ve değişen teknoloji ile sanal klavyeler kullanıcıların hayatına girmiş, fiziksel klavyelerin ise yavaş yavaş sonu gelmeye başlamıştır. Sanal klavyelerin fiziksel klavye kadar kullanışlı olmaya başladığı bir dönemde fiziksel klavyeli telefonlarından vazgeçmeyen BlackBerry’nin bununla birleşen hataları bir markanın sonunu getirmeye neden olmuştur.

Elbette BlackBerry’nin bugünkü konumuna gelmesindeki tek neden fiziksel klavyeler değildir. Her geçen gün değişen teknoloji dünyasında kendi çizgisini koruyan markanın bu yönde aldığı kararlar da bu sonuçta oldukça etkilidir. Bunun en önemli örneği ise BlackBerry’nin pek çok akıllı telefon üreticisinin aksine uzun süre Android yerine kendi işletim sistemini kullanmaya devam etmesidir.

Nokia

Son yıllarda HMD Global ile akıllı telefon pazarına geri dönse de bir dönemin başarısız markalarından bir tanesi de Nokia’dır. 3310 ve daha pek çok modeli ile gönüllerde taht kuran Nokia, BlackBerry gibi dönemin şartlarına ayak uyduramamış ve sonucunda akıllı telefon üretiminden çekilmek zorunda kalmıştır.

2013 yılında Windows işletim sistemi ile adını tüm dünyaya duyurmayı başaran Microsoft tarafından satın alınan Nokia, bir süre akıllı telefon üretimine devam etse de 2016 yılında Foxconn’a satılmıştır. Nokia’nın bu başarısız serüvenin arkasında yatan en önemli sebep ise akıllı telefon dünyasının Android ve iOS işletim sistemlerine yöneldiği dönemde markanın Symbian’ı kullanmaya devam etmesidir.

Bugün Nokia akıllı telefon üretimine devam etse de eski başarısını yakalayabildiğini söylemek pek mümkün değil.

LG

Listemizin son sırasında yer alan bir diğer marka ise geçtiğimiz günlerde akıllı telefon pazarından tamamen çekildiğini açıklayan LG. 2012 yılında LG G2 modeli ile tüm dünyaya damga vuran LG, bugünlerde akıllı telefon dünyasından çekilmek zorunda kaldı. LG’nin bu kötü hikayesinin arkasındaki neden ise BlackBerry ve Nokia’dan biraz farklı olarak işletim sistemi değil.

LG’nin geçmiş akıllı telefon modellerini incelediğimizde bu başarısızlığın sırrının markanın kullanıcılarla buluşturduğu akıllı telefonlarda yattığını anlamak çok da zor değil. Diğer akıllı telefonlardan farklılaşmak isteyen LG’nin bu yönde attığı yanlış adımlar markanın kötü sonunu hazırlamış olabilir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir