Kapat
OIS Nedir? Ne İşe Yarar? EIS ve OIS’in Farkları Nelerdir?
Mobil 0

OIS Nedir? Ne İşe Yarar? EIS ve OIS’in Farkları Nelerdir?

Her geçen gün gelişmeye ve değişmeye devam eden akıllı telefonlarda artık daha fazla görmeye başladığımız OIS nedir? Ne işe yarar? EIS ve OIS’in farkları nelerdir? İşte tüm merak ettikleriniz!

Günümüzde birkaç farklı kamera ile birlikte gelen akıllı telefonlar zaman içerisinde ulaştığı çekim performansı ile profesyonel fotoğraf makinelerine olan ihtiyacı büyük ölçüde azalttı. 2 Megapikselden 108 megapiksele uzanan bu yolculukta elbette akıllı telefonların video çekim performansları da gelişim gösterdi. Markaların akıllı telefonlarındaki video çekim performansını büyük ölçüde arttırmasını sağlayan teknolojilerden bir tanesi de EIS ve OIS oldu.

OIS Nedir? Ne İşe Yarar? EIS ve OIS’in Farkları Nelerdir?

Optical Image Stabilization yani Optik İmaj Sabitleme anlamına gelen OIS, video çekimi esnasında meydana gelen titreşimlerin önüne geçmeyi amaçlayan bir teknolojidir. Donanımsal bir çözüm olan OIS’in yer aldığı akıllı telefonlarda video çekimi esnasında telefonu sola hareket ettirirseniz bunu algılayan kameranız sizin tam tersi yönünüze, sağ tarafa doğru kamerayı kaydıracak ve görüntünün en az sallantı ile kaydedilmesini sağlayacaktır.

Electronic Image Stabilization yani Elektronik İmaj Sabitleme ise adından da anlaşılabileceği üzere OIS’in yaptığı görevi elektronik olarak yerine getirmeye çalışan bir teknolojidir. EIS teknolojisinde herhangi bir ekstra donanıma ihtiyaç duyulmaz, hareketlerin takibi için telefonun içerisinde bulunan ivmeölçerden yardım alınır. Video çekim esnasında telefonunuz tarafından yorumlanan veriler yazılımsal bir çözüm ile derlenir.

OIS ve EIS teknolojilerini birbirinden ayıran en önemli nokta başarımlarıdır. Pek çok kişinin merak ettiği OIS mi EIS mi sorusunun cevabı ise OIS yani Optik İmaj Sabitlemedir. OIS teknolojisi donanımsal bir çözüm olduğundan dolayı daha başarılı sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle daha iyi video çekim performansı elde etmek isteyen kullanıcıların OIS teknolojisini barındıran akıllı telefonlara yönelmesi doğru bir hamle olacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir