Kapat
M2 SSD mi SATA SSD mi Tercih Edilmeli? Hangisini Almalı?
Donanım 0

M2 SSD mi SATA SSD mi Tercih Edilmeli? Hangisini Almalı?

M2 SSD mi SATA SSD mi daha mantıklı? Hangi SSD markasını ve modelini tercih etmeliyiz? SSD’ler hakkında merak edilenleri anlatıyoruz.

Son zamanlarda SSD kavramı oldukça popüler olmaya başladı. Zira kullanıcılar SSD’ler ile birlikte bilgisayarlarını hızlandırabiliyorlar. Öyle ki eski ve çalışması tamamen imkânsız olan cihazlar bile SSD ile beraber hayat bulabilmekte. Bu bağlamda SSD almayı düşünüyorsanız son derece mantıklı bir yolda olduğunuzu belirtmemiz mümkün. SSD bir disk sayesinde hem bilgisayarınızı daha da hızlandırabilir hem de daha güvenli bir depo kullanabilirsiniz. Çünkü SSD’lerin sundukları hızların yanı sıra güvenlik bazında da son derece işlevsel bir kullanım sundukları bilinmekte. Siz de SSD’ler ile daha iyi performansa ucuz yolla erişebilirsiniz.

SSD Nedir?

Normal şartlarda bilgisayar ve laptop diskleri mekanik olarak çalışmaktalar. Disklerin üzerine yazılan bilgiler mekanik bir iğne ile okunmak suretiyle işlenir. Bu durumu bir plağın çalışması gibi düşünebilirsiniz. Bütün bilgi plakta yazılıdır ve bir plak okuyucusu aracılığıyla bu bilgileri okumanız mümkündür. Bunun sonucunda da ortaya müzik çıkar. Böylece plaktaki bilgileri okuyan gramofon size müziği aktarır. Geleneksel HDD disklerde de durum tam olarak böyledir. Bütün bilgileriniz plak benzeri bir materyale yazılır ve gramofon benzeri bir iğne de bu bilgileri okur.

M2 SSD mi SATA SSD mi sorusuna geçmeden şunu belirtmeliyiz ki SSD’lerin çalışma mantığı geleneksel disklerden çok daha farklıdır. Geleneksel disklerdeki gramofon işleyişi ciddi oranda zaman kaybı yaşanmasına sebebiyet verebilmekte. Bunun sonucundaysa bilgisayarlarınız daha yavaş çalışmakta. Üstelik bu sistemin uzun vadede sağlıklı olamayacağı ve kısa süre içerisinde tekleyeceği çok açık. Ancak SSD’lerde durum böyle değil. SSD’ler tamamen elektronik olan blokların konuşmaları ile çalışırlar. Dosyalarınız bu bloklara kaydedilir ve elektronik olarak birbirlerine aktarılır. M2 SSD mi SATA SSD mi sorusunu soran birçok kişi iki SSD’yi farklı düşünmekte. Lakin iki tür SSD’nin çalışma mantığı da özünde aynı.

M2 SSD Nedir?

M2 SSD’ler arada herhangi bir SATA kablosu bulunmadan anakarta bağlanırlar. Bu sayede çok daha hızlı işlem yapılması ve cihazınızın çok daha hızlı hareket alması mümkün olur. Dolayısıyla M2 girişli SSD’lerin daha iyi çalıştıklarına şahit olabiliriz. Fakat bu hızların gözle görülemeyecek farklar olduklarını belirtelim. Eğer büyük çaplı dosyaları aktarmaktaysanız ve rendering işleri ile uğraşıyorsanız elbette ki M2 SSD’ler daha hızlı olacaklardır. Bu işlerle uğraşan kişilerin M2 SSD seçmeleri şart. Ancak oyun oynuyorsanız M2 SSD almanıza gerek yok. Çünkü oyunlarda M2 SSD’nin hiçbir farkı bulunmamakta. M2 SSD mi SATA SSD mi sorusunu soranların kullanım amaçlarına göre kararlarını vermeleri gerekmekte.

SATA SSD Nedir?

SATA SSD ise M2’ye nazaran daha klasik yöntemlerle kullanılan depolama birimi türüdür. Bu tipteki bir SSD’yi direkt olarak SATA kablosu ile cihazınıza bağlarsınız. Bunun sonucunda cihazınız daha performanslı ve verimli çalışır. Eğer laptopunuzda ya da masaüstü bilgisayarınızda M2 girişi yoksa SATA SSD tercih edebilirsiniz. Çünkü SATA SSD bile normal HDD’lere nazaran gözle görülür fark yaratırlar. Kendilerinin normal HDD’den en az 100 kat daha hızlı olduğunu belirtmemiz doğru olur. Aynı zamanda oyun için SSD alıyorsanız da her zaman SATA önermekteyiz.

M2 SSD mi SATA SSD mi?

Eğer sadece oyun oynamak için, film izlemek için, yani genel olarak bilgisayarınızı hızlandırmak için SSD alacaksanız SATA tercih edebilirsiniz. Çünkü bu noktalarda M2’nin yaratacağı hız farkını hiçbir şekilde yakalayamayacaksınızdır. Ancak rendering yapacaksanız, yüksek dosya aktarımlarında bulunacaksanız ve yüksek disk gücü isteyen işlemlerle haşır neşir olacaksanız M2 SSD almanız şart.

Eğer bütçeniz yüksekse ve günlük bir kullanım ihtiyacı içerisindeyseniz de M2 SSD alabilirsiniz. Burada anlatmaya çalıştığımız asıl konu fiyat ve performans oranını makul bir şekilde koruyarak harcama yapabilmeniz oluyor. Eğer düşük bütçelerle SSD almak durumundaysanız kesinlikle M2 cihazlara yüksek paralar vermenize gerek yok.

SSD’ler Bozulur mu?

Kalitesiz bir ürün almanız durumunda elbette ki SSD’niz kısa süre içerisinde bozulacaktır. Bunu engellemenin en iyi yolu kaliteli SSD’ler almanız ve bu SSD’lere yönelmeniz olacak. Piyasada birçok SSD bulunmakta. Özellikle ülkemizdeki dolar kuruyla beraber onlarca merdiven altı marka SSD ne yazık ki pazarımızda satılmaya başladı. Bu SSD’ler gerçekten ucuz fiyattan satılıyorlar. Lakin performans konusunda fiyatlarını karşılamıyorlar diyebiliriz. Bu tip SSD’ler her ne kadar ilk kullanımda son derece verimli olsalar da birkaç ay içerisinde performanslarını kaybetmekteler. Öyle ki bir noktadan sonra bozulması bile muhtemel olan bu cihazlar uzun vadeli kullanıma hiç uygun değiller. Size tavsiyemiz her zaman bilindik ve kaliteli markalardan SSD almanız olacak. Böylece aradan yıllar geçse bile cihazınız bozulmayacak ve tam performansıyla çalışacaktır.

M2 SSD mi SATA SSD mi sorusunu sizler için cevapladık. Daha fazlası için bizi takipte kalmaya devam edin. Aynı zamanda web sayfamızda bulunan SSD önerileri içeriğimize göz atarak da bileşen seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir