Kapat
Bilgisayarınızı Uçuracak Laptop Hızlandırma Yöntemleri 2021
Teknoloji 0

Bilgisayarınızı Uçuracak Laptop Hızlandırma Yöntemleri 2021

2021 laptop hızlandırma yöntemleri nelerdir? Laptop nasıl daha hızlı hale getirilir? Ayrıntılarıyla hızlandırma yöntemlerini anlatıyoruz.

Günümüzde laptop fiyatları ciddi oranda artmış durumda. Bu bağlamda yeni bir laptop arayışı içerisindeyseniz en az 4-6 bin TL’lik bir parayı gözden çıkartmanız gerekecek. Zira dolar kuru ve vergilendirmelerden ne yazık ki laptoplar da nasibini aldı. Bu bağlamda birçok kullanıcı yeni bir laptop almak yerine eski laptopunu hızlandırmak istiyor. Dolayısıyla da laptop hızlandırma yolları arayışında olan kullanıcılar cihazlarını nasıl ilk günkü haline getireceklerini merak ediyorlar. Bu yazımızda sizlere 2021 laptop hızlandırma yöntemleri nelerdir sorusunu yanıtlayacağız. O halde gelin cihazınızı hızlandırmaya başlayalım.

2021 Laptop Hızlandırma Yöntemleri

  • Kasa temizliği
  • Bileşen temizliği
  • Macun değişimi
  • Fan bakımı
  • SSD kullanımı

Üst taraftaki verdiğimiz listeye uyarak siz de laptopunuzu daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu laptopunuzun sadece performansını arttıracağınızdır. Yani bu işlemlerle beraber yeni nesil bir işlemcinin ya da ekran kartının performansını alamazsınız. Dolayısıyla bu konuda destek almak istiyorsanız direkt olarak yeni bir cihaz almaktan başka herhangi bir yolunuz bulunmamakta.

Fakat birçok kullanıcının yavaş açılan, çok fazla ısınan, ilk günkü performansından uzak olan cihazlardan şikayetçi olduğunu biliyoruz. Eğer siz de bu konulardan şikayetçiyseniz tarafınıza sunacağımız çözümler işe yarayacaktır. Öyle ki eğer bahsettiğimiz işlemleri tamı tamına ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirirseniz cihazınızı fabrika çıkışından bile daha hızlı hale getirebilirsiniz. O halde gelin 2021 laptop hızlandırma yöntemleri adımlarına göz atalım.

Laptop Hızlandırma İçin Temizlik

Temizlik, herhangi bir cihazı hızlandırmanın ve eski gücüne döndürmenin bilindik en etkili yoludur. Gerek masaüstü bilgisayarlar ve gerekse laptoplarda fan sistemleri bulunmakta. Bu fanların amacı cihazınızın içerisinde bulunan bileşenleri hızlıca ısıtmak. Ancak fanlar cihazınızın içerisinde soğutarak gezdirdiği havayı dışarıdan almaktalar ve dışarıya vermekteler. Dolayısıyla dış ortamda bulunan hava ister istemez cihazınızın içerisinde toz yaratabilir. Eğer bu tozları etkili bir şekilde temizlerseniz yolun yarısını tamamlayacaksınız demektir. 2021 laptop hızlandırma yöntemleri arasından bu adım başlangıç için gayet uygundur. Cihazınızı tamamen sökün ve anakartını, kasasını, hava çıkış kanallarını tamamen temizleyin.

Macun Değişimi

İzlemeniz gereken bir diğer adım macun değişimi olacak. Macun değişimi, temizliğe nazaran çok daha somut sonuçların ortaya çıkacağı bir adımdır. Macun temizliği ile birlikte cihazınızın ciddi oranda hızlandığını ve daha az ısındığını fark edeceksiniz. Bu işlem fazla masraf yapmadan gerçekleştirebileceğiniz en etkili işlemdir. Dolayısıyla muhakkak macun değişimi gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Üstelik bunun için izlemeniz gereken adımlar da son derece kolay. Tek yapmanız gereken, temizlik için cihazınızın içini açtığınız esnada, anakartınızın üzerinde bulunan işlemci ve ekran kartına ulaşmak. Sonrasındaysa termal macun yenilemesi için anakartınızın soğutucu bloğunu yerinden sökün ve işlemi gerçekleştirin. 2021 laptop hızlandırma yöntemleri arasında bu işlem çok önemlidir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus kaliteli bir termal macun kullanmanız olacaktır. Zira piyasanın geneline göre ucuz fiyattan satılan termal macunlar kısa sürede kurumaktalar. Dolayısıyla böyle bir macun kullandığınız takdirde her 2-3 ayda bir macun yenilemesi yapmanız gerekir. Üstelik kullandığınız macun neredeyse 1 hafta sonra eski verimini de kaybeder. Bu bağlamda Cooler Master, Noctua ve benzeri markaların kaliteli termal macunları ile bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

2021 Laptop Hızlandırma İçin Fan Bakımı

2021 laptop hızlandırma yöntemleri arasından bir diğer adımımız da fan bakımı olacak. Bilgisayar fanlarının uzun kullanıma bağlı olarak tozlandığını ve işlevsizleştiğini görebiliyoruz. Eğer cihazınız fazla ısınıyorsa sorun fanda da olabilir. Bunu anlamak için fanı elinizle döndürmeyi deneyin. Fakat fanı elinizle döndürürken kablosunun anakarta takılı olmadığına emin olun. Eğer bu esnada herhangi bir dönme sorunu gördüyseniz fan bakımı yapmanız şarttır. Halihazırda cihazınızı 2 seneden daha fazla bir süredir kullanıyorsanız da direkt olarak kontrol yapmadan bu işlemi gerçekleştirin.

Fanınızın içini açın ve bütün tozlarını aldın. Ardından da dönme noktasına motor yağı damlatın. Damlattığınız yağın motor yağı olmasına dikkat edin, zira yemeklik yağ damlattığınız takdirde fanınız çalışmayacaktır. Bir damla kadar motor yağı damlattıktan sonra da fanı kapatın. Böylece 2021 laptop hızlandırma yöntemleri arasından fan hızlandırmayı tamamlamış olacaksınız.

SSD Kullanımı

SSD’lerin yerine göre maliyetli olduklarını kabul ediyoruz. Zira günümüzde kaliteli bir 500GB SATA SSD 500-600 TL bandında satılmakta. Üstelik bu yazının yayınlandığı tarih itibariyle fiyatların daha da yükselme ihtimali mevcut. Ancak şunu belirtmeliyiz ki SSD güncellemesi yaptığınız takdirde verdiğiniz paranın her kuruşuna değecek bir performans artışı alacaksınız. Bu bağlamda eğer normal HDD kullanıyorsanız mutlaka SSD’ye geçmenizi tavsiye ediyoruz. 2021 laptop hızlandırma yöntemleri tavsiyelerimizde termal macun değişimi ile beraber en çok işe yarayan yöntem budur.

Eğer cihazınızda bir M2 girişi varsa M2 SSD alabilirsiniz. Yoksa da direkt olarak SATA SSD alın ve HDD’nin yerine bağlayın. Farkı net bir şekilde göreceksiniz. Üstelik normal HDD’nizi de ek bir HDD kutusu alarak ya da varsa disk kızağınızı HDD yuvasına çevirerek kullanabilirsiniz. 2021 laptop hızlandırma yöntemleri ile siz de cihazınızı hiç olmadığı gibi kullanabileceksiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir