Kapat
Android One Nedir? Android One Özellikleri Nelerdir?
Android 0

Android One Nedir? Android One Özellikleri Nelerdir?

Android One nedir? Android One özellikleri nelerdir? Son zamanların popüler girişimini ayrıntılarıyla birlikte sizlere anlatıyoruz.

Bu zamana kadar Android cihazlardaki en büyük problem güncelleme olmuştur. Güncelleme, bir cihazın mutlaka alması gereken ve sürekli olarak desteklenmesi gereken bir husustur. Bu hususu birçok firma uzun yıllar boyunca kabul edemedi. Güncellemenin en az garanti süresi, teknik servis desteği ve benzeri konular kadar önemli olduğu uzun süre anlaşılmadı. Fakat günümüzde durumun böyle olmadığını söyleyebiliriz. Günümüzde firmalar sağlıklı bir şekilde güncelleme vermekteler ve telefonları geliştirmekteler. Öyle ki artık kullanıcılar da güncelleme desteğinin önemini kavramış vaziyette. Bu sebepten ötürü kullanıcılar düzgün bir güncelleme takvimi olmayan telefon firmalarından uzak durmaktalar. Peki Android One nedir? Sistemin bu noktadaki rolü ne kadar önemli? Android One özellikleri nelerdir?

Android One Nedir?

İlgili sistem Google’ın 2014 yılında çıkarttığı bir yayın takvimi olarak bilinmekte. Sistemin amacı ilgili programa dahil olan bütün telefonların düzenli ve uzun süreli olarak güncelleme desteği alması.

Yani iki ya da üç sene güncelleme aldıktan sonra bırakılan telefonların yerine en az dört ya da beş sene güncelleme alan telefonların ortaya çıkması denilebilir. Bu noktada Android One ciddi öncü oldu. Zira gerçekten de Android One sayesinde birçok cihaz uzun yıllar boyunca güncelleme almayı başardı. Unutmayın ki güncelleme alan cihazlar her zaman stabilite ve güvenlik bazında da öne çıkmaktadırlar. Android One nedir sorusu kısaca bir güncelleme programı olarak adlandırılabilir. Zira Android One özellikleri de tamamen bu sisteme göre tasarlanmıştır.

Android One Ne Demek?

Aslında çıkış mottosu olarak sistemin direkt iPhone ve dolayısıyla da Apple’a rakip olduğunu söyleyebiliriz. Zira uzun seneler boyunca Apple’ın Android karşısındaki en büyük üstünlüğü güncelleme gücüydü.

Apple cihazlar seneler boyunca güncelleme alarak Android cihazlara nazaran daha uzun ömürlü olmayı başarmaktaydılar. Bu durumun sonucunda da son derece verimsiz çalışan ve seneler içerisinde yok olan Android cihazlar görüyorduk. Android bir cihaz, tabiri caizse, Apple’a göre ömrünü çok daha hızlı ve kısa bir sürede tamamlamaktaydı.

iOS vs Android Karşılaştırması

Bu durumu tersine çevirmek adına Android One projesi çıktı. Android One özellikleri arasında bu durum son derece önemlidir. Android One projesi ile Google, Android telefonların da uzun süreli güncelleme alabileceklerini firmalara ve tüketicilere gösterdi.

Böylece tüketiciler Android One ne demek ve Android One nedir sorularıyla beraber bilinçlenerek yazılım desteğinin anlamını öğrenmeye başladılar. Bunun sonucunda da daha fazla güncelleme desteği isteyen tüketicilere firmalar cevap vermek durumunda kaldı. Günümüzde bu sorunun tamamen olmasa da büyük oranda ortadan kalktığını söylemek mümkün. Bu noktada da Android One programının ve Google Pixel telefonların etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür.

Android One Launcher Nedir?

İlgili programa dahil olan cihazların sadece tek bir arayüz kullandıklarını bilmekteyiz. Bu arayüze de Android One Launcher ya da Android One UI adı verilmekte.

Peki Android One özellikleri arasından bu sistemin önemi nedir? Aslında bu durumu tekrardan bir Apple kıyaslaması ile açıklamak mümkün. Bütün iPhone telefonlarda sadece tek bir arayüzün olduğunu görmekteyiz. iOS’un kullandığı bu arayüz tek bir güncelleme ile birlikte bütün telefonlarda da güncellenmekte ve kullanılmakta. Bu sistemin de aslında iki amacı mevcut. İlki cihazlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek ve ikincisiyse güncelleme sürecini çok daha sağlıklı yönetmek. Zira birden fazla arayüzü güncellemek yerine sadece tek bir arayüzü güncellemek ve bunu telefonlara entegre etmek fazlasıyla kolay olacaktır. Android One nedir sorusuyla beraber gelen Android One Launcher nedir sorusunun cevabı da bu. Bu arayüz sadece Android One cihazlarda bulunmakta ve böylece güncelleme işlemleri çok daha hızlı olmakta.

Android One Özellikleri Nelerdir?

Artık ilgili sistem günümüzde geçerliliğini kaybetti diyebiliriz. Bunun birkaç sebebi mevcut. İlki, artık telefon üreticisi firmaların yeterince uzun süre yazılım desteği vermesi. İkincisiyse artık Google’ın her cihaz adına yazılım optimizasyonu yapmak yerine sadece Pixel telefonlara yoğunlaşması.

Android One programı ilk açıklandığı zaman Google’ın bir sözü vardı. Bu söze göre Google, Android One işletim sisteminin bütün güncellemelerini kendisi yapacak ve firmalara da sadece bu güncellemeleri telefonlara entegre etmek kalacaktı. General Mobile ve benzeri onlarca firmanın Android One temelli cihaz çıkartmasındaki en büyük neden de buydu. Google uzun süre sözünü tuttu, lakin bir noktadan sonra bütün güncelleme yükü firmalara kalmaya başladı. Çünkü Google sistemin amacını tamamladığını düşündü ve sisteme devam etmek istemedi.

Google Pixel ile Yola Devam

Bu bağlamda günümüzde Android One programına dahil olan telefon çıkmamakta. Bu program tamamen geçmişte kaldı ve işleviyle mottosunu tamamladı. Dolayısıyla Android One nedir ve Android One özellikleri nelerdir sorularını merak eden kullanıcılar genellikle eski cihazlara sahip olmaktalar. Artık Google ilgili programda uyguladığı sisteme kendi telefonları olan Pixel serisi ile devam ediyor. Pixel serisinin yazılım bazında Android dünyasına öncü olduğunu görmekteyiz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir