Kapat
Bilgisayarı Uzun Süre Açık Bırakmak Zararlı Mıdır?
Donanım 0

Bilgisayarı Uzun Süre Açık Bırakmak Zararlı Mıdır?

Muhtemelen pek çok kişi işi bittiğinde bilgisayarını kapatmak yerine günlerce, haftalarca hatta belki aylarca açık bırakmayı tercih ediyor. Peki bilgisayarı uzun süre açık bırakmak zararlı mıdır?

Günün pek çok anında birlikte vakit geçirdiğimiz bilgisayarlarımız günlerce, haftalarca ve hatta aylarca hiç kapanmadan çalışmaya devam edebiliyor. Bilgisayarı açık bırakmayı tercih eden kullanıcılar için uzun açılış süresinden kurtulmak ve hemen çalışmaya başlamak son derece cazip gelebilir. Peki bu durum bilgisayarınıza nasıl bir etki bırakıyor olabilir? Bugün belki de bugüne kadar pek çok kullanıcının düşünmediği, bilinçsiz bir şekilde yaptığı bir durumu ele alıyor ve değerlendiriyoruz. Hazırsanız başlayalım!

Bilgisayarı Uzun Süre Açık Bırakmak Zararlı Mıdır?

Bilgisayarınızı uzun süre hiç kapatmadan kullanmak memory leak olarak isimlendirilen bir sorunun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Belki de ilk defa duyduğunuz bu sorun bilgisayarınızda çalışan uygulamaların işinin bitmesine rağmen hafızada tükettiği bir bloğu bırakmamasına denmektedir. Bu durum sisteminizin kararlığını olumsuz yönde etkilemekte, belki kısa vadede etkileri görünmese de uzun süre bu şekilde devam ettiğinizde karşınıza bir sorun olarak çıkabilmektedir.

Bu kullanım şeklinin bilgisayarınıza verdiği tek zarar bununla da sınırlı kalmamaktadır. Uzun süre bilgisayarınızı açık bırakmak sisteminizde yer alan donanımların sürekli olarak çalışmasına ve bu da parçalarınızın daha hızlı eskimesine neden olacaktır. Üstelik bu durum bilgisayarınızı uyku moduna aldığınızda da devam etmektedir. Uyku moduna aldığınız bilgisayarınız az bir güç tüketerek çalışmaya devam etmektedir.

Bu nedenle bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatmak en iyi tercihlerden bir tanesi olacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir