Kapat
Instagram Çocuk Modu Yakında Tanıtılabilr!
Haberler 0

Instagram Çocuk Modu Yakında Tanıtılabilr!

Instagram çocuk modu yakın zamanda aktif olabilir. Söylentilere göre Facebook konu üzerinde hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor.

Sosyal medyanın yararı olduğu gibi birçok zararı da bulunuyor. İnternette fazlaca vakit kaybetmek, sahte ruh hallerini görerek ümitsizliğe kapılmak ya da sürekli olarak paylaşım ihtiyacı hissetmek bu zararlardan sadece birkaç tanesi. Fakat söz konusu olan küçük çocuklar olduğu zaman işler değişmekte. Zira küçük çocukların sosyal medya kullanımında işin içerisine birçok farklı tehlike giriyor. Taciz, dolandırıcılık, siber zorbalık ve kandırma bu tehlikelerden sadece birkaç tanesi. Ünlü sosyal medya platformlarının bu konu üzerine uzun zamandır çalıştıklarını bilmekteyiz. Aynı zamanda ülkemizde de devletimiz tarafından konuyla alakalı olarak gerçekleştirilen ciddi çalışmalar mevcut.

Görünüşe göre Facebook bu işi birkaç adım daha ileriye taşımak istiyor. Sosyal medyanın zararları olduğu kadar faydalarının da olduğu bir gerçek. Öyle ki sosyal medya düzgün kullanıldığı zaman son derece eğlenceli ve faydalı bir platform haline gelmekte. Sosyal medyanın güzel yüzünü çocuklara tanıtmak mottosuyla hareket eden Facebook kolları sıvadı. Kulislerde ortaya çıkan söylentilere göre Facebook, 13 yaş altı için özel bir Instagram üzerine çalışıyor. Bu mod sayesinde 13 yaş altı çocukların görecekleri bütün içerikler filtrelenebilecek. Böylece ilgili sosyal medya platformu onlar için çok daha güvenli bir hale gelecek. YouTube platformunun yıllardır uyguladığı bu metodu Instagram da uygulamak istemekte.

Instagram Çocuk Modu İşlevsellikleri

İlgili kullanım ile aynı zamanda erişkin insanların çocuklara ulaşımının da kısıtlanması mümkün. Böylece siber zorbalık, dolandırıcılık ve taciz olaylarının önüne geçilmesi istenmekte. Bu noktada Facebook doğru yolda diyebiliriz. Çünkü erişkin insanların tanımadıkları küçük çocuklar üzerinden fayda sağlaması bütün dünyanın yaşadığı bir sorun. Dolayısıyla bu sorunun engellenmesi çok önemli. Böylece bütün ailelerin çocuklarına rahatlıkla sosyal medya kullandırtması söz konusu. Ayrıca ebeveyn kontrolü gibi ilkelerin benimsenmesi de süreci kolaylaştıracaktır. Bu işi en iyi yapan platformlardan birisi olan YouTube’da ebeveyn kontrolü özelliği mevcut. İlerleyen günlerde Instagram çocuk modu hakkında daha fazla bilgi gelmesi mümkün. Detaylar adına bizi takipte kalmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir